Dikkat! Diyet yapanların kullandığı bu ürün gebelik şansını düşürüyor

Üreme sağlığı alanında bilimsel yayınlara yer veren Reproductive Biomedicine Online’daki bir çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci uyardı: Günlük yaşamda “masum” görünen endüstriyel besin maddeleri üreme sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Prof. Dr. Bahçeci, özellikle diyet yapanların kullandığı bir ürüne dikkat çekti.

Bugün beslenme alışkanlıkları ve üreme sağlığı arasında güçlü bir bağlantı olduğu biliniyor. Birçok endüstriyel besin maddesinin üreme sağlığını bozduğu tartışılıyorken, bu maddelerin pek çoğunun günlük yaşantımızda halen temel beslenme alışkanlıklarımızın içerisinde yer aldığını da görüyoruz.

Üreme sağlığı alanında önce gelen bilimsel dergilerden olan Reproductive Biomedicine Online'da Souza Setti ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen ve geçtiğimiz hafta yayınlanan bilimsel çalışma, yaygın olarak kullanılan, özellikle kilosuna dikkat eden kadınların sıklıkla tercih ettiği yapay tatlandırıcıların ve yapay tatlandırıcı içeren diyet içeceklerin sürekli kullanımlarının tüpbebek tedavilerinde olumsuz sonuçlar doğurabildiğine işaret ediyor.

Konuyla ilgili olarak Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci “Yardımcı üreme teknikleri ve teknolojileri her ne kadar kısırlık tedavilerinde oldukça başarılı olsa da, başarının büyük oranda çiftlerin ürettikleri yumurta ve sperm hücrelerinin kalitesi ile doğru orantılı. Düzenli ve dengeli beslenmek yerine yapay tatlandırıcıların veya metabolizmayı bozucu diyet programlarının bu konuda faydasından çok zararının olabileceğini gösteren önemli bir çalışma” diyerek bu ürünlerin kullanımında toplumsal farkındalığımızın artması gerektiğini belirtti.

GAZLI İÇECEKLERDEKİ TEHLİKE

Mikroenjeksiyon tedavisi gören 524 çiftin 5500'den fazla yumurta ve embriyosunun takip edildiği ve incelendiği çalışmada elde edilen sonuçlar, günlük ve yüksek oranda gazlı içecek tüketilen hastaların tüketmeyenlere oranda daha düşük kalite yumurta ürettiklerini ortaya koyuyor. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci; “bu olumsuz etkinin yapay tatlandırıcı içeren kahve ve gazlı içecek tüketen çiftlerde daha da ileri giderek embriyo kalitesi ve gebelik oranları üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurduğu gözlemlendi” diyerek çocuk sahibi olmak isteyen ve bu amaçla tüp bebek tedavileri planlanan çiftlerin beslenme alışkanlıklarına gazlı içecek alışkanlıkları yönünden dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.“YAPAY TATLANDIRICILAR, ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR”

“Obez hastalarımızda tüp bebek tedavileri öncesinde kişiye göre planlanmış tıbbi diyetler ile düzenli kilo kaybı öneriyoruz” diyen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, “Dünyada ve ülkemizde kilosuna dikkat eden kadınların çoğu yapay tatlandırıcılar kullanılarak hazırlanmış diyet içeceklerin kilo vermede veya mevcut kilolarını korumada faydalı olduklarını düşünüyor fakat yapılan çalışmalar bu ürünlerin de yüksek şeker içeren ürünler gibi şeker metabolizmamızda ve genel vücut sağlığımızda ciddi dengesizlikler meydana getirdiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Danimarka ve Norveç'te geçtiğimiz yıllarda günlük olarak yapay tatlandırıcı içeren gazlı içecek tüketen 50 binden fazla kadın üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda erken doğum riskinin anlamlı olarak arttığına dikkat çekildi. Bu ve bunun benzeri pek çok çalışma yapay tatlandırıcıların da dengesiz kan şekeri kadar metabolizma üzerinde problemler oluşturabildiği gibi bağışıklık sistemimiz üzerinde de öngörülemeyen bozukluklar yaratmaktadır.

“KALİTELİ YUMURTA VE SPERM ÜRETEBİLMEK İÇİN DOĞAL ÜRÜNLERİ MEVSİMİNDE VE DOZUNDA TÜKETİN”

Modern yaşamın insan sağlığı üzerindeki en önemli olumsuz etkilerinden birinin beslenme alışkanlığımız olduğuna özellikle dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Bahçeci, doğal yolla çocuk sahibi olma planı yapan veya tüp bebek tedavisi planlanan çiftlerin aylar öncesinden başlayarak beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri, sağlıklı beslenme konusunda araştırma yapmaları ve gerektiğinde uzman tavsiyeleri almalarının ileride karşılaşabilecekleri pek çok olumsuzluğun çözümünde anahtar rolü oynadığını vurguladı.

Bu haber 6362 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER