Kahraman Rumlar ziraat mühendislerine karşı!..

Gelecek ay müzakere masasının yeniden kurulacağı yönünde ipuçları veren Rum yönetimi, büyük bir vatanseverlik (!) örneği göstererek ziraat mühendislerinin Girne'de yapacağı kongreyi önledi.
Gelecek ay müzakere masasının yeniden kurulacağı yönünde ipuçları veren Rum yönetimi, büyük bir vatanseverlik (!) örneği göstererek ziraat mühendislerinin Girne'de yapacağı kongreyi önledi.
Ziraat Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada KKTC'de 22-25 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan Uluslararası Ziraat Mühendisliği Birliği Kongresi'nin Rum yönetiminin baskıları sonucunda iptal edilerek, Antalya'ya aktarıldığı bildirildi. Bu iptal girişiminde Rumlar'a hak verilebilir!
Zira kongrenin teması ülke güvenliği için çok tehlikeliydi. 'Çocuklar İçin Sürdürülebilir Yaşam'' teması şu aralar sadece Enosis plebisitinin okullarda çocuklara öğretilmesine odaklanan Rumlar'a çok şüpheli geldi!
Ziraat mühendisleri de ülke güvenliği için çok tehlikeli olan 'çocuklar için sürdürülebilir yaşam' temalı kongreyi Antalya'ya taşıdı. Öyle ya çocukların yaşamına odaklanan ziraat mühendisleri ne yapmak istiyordu? Yoksa böyle bir kongre ile bu adada çocukları daha sağlıklı bir çevrede yetiştirip Rumlar'ın aleyhine bir girişim mi başlatmak istiyorlardı? Çocuklar için bir şey istenecekse Rum yönetimi isterdi, Kıbrıs Türklerinin böyle bir amaçla kongre yapmakta maksadı ne olabilirdi?
İşin trajikomik tarafı bir yana elbette bu kongrenin iptal nedeni, Kıbrıs Türkü'nün dünya üzerinde tanınma fobisi karşısında yaşadığı panik atak nöbetinden başka bir şey değildir.
Elinden gelse bırakın bu adada kongre yapılmasını, Kıbrıs Türkü'nün nefes almasına bile itiraz eden Rum yönetimi, bu kafayı değiştirmedikçe o müzakere masasına hiç gelmesin.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yeni dönemin anlayışını net olarak ifade etti.
Yıllarca bu müzakerelerde yer almış kimliğiyle önemli bir deneyime de sahip olan Özersay, tarafların zemin veya parametreler konusunda gerçek bir anlayış birliğine varmadan daha doğrusu zihniyet değişmeden başlayacak bir müzakerenin kısır bir döngüye dönüşeceğini ve sonuca ulaşamayacağını kaydetti.
Ziraat Mühendisleri'nin kongresini iptal ettirme çabalarına bakacak olursak, Rum yönetiminin bu zihniyet değişiminden çok uzak olduğunu görüyoruz.
O yüzden bir değil bin müzakere masası bile olsa, bu anlayışla bir arpa boyu yol alınamaz. Yalandan yere büyük hayallerden, çözümden söz etmeye gerek yok.
Girne'ye dünyadan gelecek ziraat mühendislerine tahammül edemeyen Rumlar, dönüşümlü başkanlıkla Kıbrıslı bir Türk'ün adayı yönetmesine nasıl tahammül edecek.
Lafla peynir gemisi yürümüyor, hiç kendimizi kandırmayalım. Müzakere masasına gideceksek de boş hayallere kapılmadan ayağımızı yere sağlam basarak gidelim...
Bu haber 726 defa okunmuştur

:

:

:

: