KKTC başbakanı Tufan Erhürman’ın açıklamaları adalet için heyecan uyandırdı

Başbakanlık denetleme kurulu dönemin başbakanı 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından kurulmuştu, ancak sn Eroğlu Cumhurbaşkanı seçildiği zaman o kurul daha ileri gitmedi.

Başbakanlık denetleme kurulu dönemin başbakanı 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu tarafından kurulmuştu, ancak sn Eroğlu Cumhurbaşkanı seçildiği zaman o kurul daha ileri gitmedi. Sayın Erhürman tüm iddia edilen dosyalar araştırılacak, gerekirse polis ve savcılıktan yardım istenecek, araştırmalar ne kadar ileri taşındı kapsamlı bilgi alınacak dedi. iddia edilenlerin suçu varsa suçu, eğer yoksa da aklanma hakkı da vardır. Bu çalışmalar titizlikle sürdürülecek, diye açıklamalarda bulundu.

Bu hükümetin daha öncede yazdım, üç temel üzerine kurulduğunu anlıyoruz adalet, şeffaflık ve hesap verebilmek, bu üç olgu çok önemlidir halkımıza bir çok konuda ümit vericidir.

hükümet başkanı ve yardımcısı dışişleri bakanı sayın Özersay da yapmayı planladıklarını anlatarak sıraya koymaya çalışıyorlar, halkımız için yapılacak tüm doğru işlerde tam destek olacağız. Bürokratlar etkin ve verimli çalıştırılmalı, çalıştırılırken de siyasi kimliklerine bakılmamalı, eğer verilen görevi de yerine getirmezlerse, o zaman da devreye hukuk kuralları girmeli.

Halkımız doğru, hızlı ve adil hizmeti hak ediyor, bu uğurda çalışan hak ettiği yeri alır tersi durumda ise halk tarafından mutlaka cezalandırılır. Umutların yüksek olması ise verilen sözlere bağlıdır, eğer yerine gelmezler ise demokrasilerde çareler vardır.
Başbakan sayın Erhürman’ın en çarpıcı açıklaması ise, bizim partinin CTP geçmiş hükümet dönemlerinde ki araştırılması gereken dosyalarında araştırılacağıdır.
Benim naçizane fikrimdir ki adalet yalınızca savcılığı ve mahkemelere bırakılmamalıdır, yargı kurumumuz önünde yazan yasalara göre karar ve cezalar verir. Halkımızın adalet beklentisi ise atanmışlardan değil, oy verdiği seçilmişlerdendir yeni hükümet adalet bakanlığı oluşturulması konusunda çalışma yapmalıdır.

AB üyesi olan Rum tarafında, adalet ve kamu düzeni bakanlığı vardır. Demek ki AB yolunda olan KKTC de ciddi bir eksiklik olarak duruyor. Anastasiadis’in yeni atayacağı adalet ve kamu düzeni bakanını ilk fırsatta ziyaret edip neler yaptıklarını paylaşacağım. Ulu önderimiz ATATÜRK’ÜN sözü “ adalet mülkün temelidir” hatırlatmış olalım
Bu haber 859 defa okunmuştur

:

:

:

: