Avrupa Birliği artık büyüttüğü şımarık çocuğu durdurmalı

Akdeniz fena halde ısınmaya devam ediyor. Ortadoğu'da kırılan fay hattının bu gidişle Bu sıcak denize de uzaması an meselesi.
Akdeniz fena halde ısınmaya devam ediyor. Ortadoğu'da kırılan fay hattının bu gidişle Bu sıcak denize de uzaması an meselesi.
Doğal gaz ve petrol arama çalışmalarını KKCT'nin neredeyse doğusunu da kapsayacak şekilde genişleten Rum yönetimi, işi 3.parsel olarak anılan bu bölgede arama yapmaya kadar vardırdı.
Gerginlik öyle noktalara ulaştı ki, bölgede doğalgaz araştırması yapan İtalyan ENİ şirketine ait 'Sapiem 1200' adlı araştırma gemisinin Türk Donanması'na ait bir savaş gemisi tarafından engellendiği de belirtildi.
Rum basınındaki haberlere göre, Türk savaş gemisi ile İtalyan ENI'ye ait araştırma gemisi şu anda bile karşılıklı bekleyişlerini sürdürüyor.
Bu gerginlik hiç de hayra alamet değil.
Dışişleri Bakanlığı, Rumlar'ı uyardı, 'Haklarımızı yok sayan adımlar atıldığı, işbirliğine yanaşılmadığı sürece KKTC olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte mukabil adımlar atmaktan kaçınmayacağız' diyerek gelinen durumu özetledi.
Dışişleri açıklamasında da ifade edildiği üzere bu yaklaşımlar aslında yakın bir zamanda yeniden kurulacağı ifade edilen müzakere masasında Rumlar'ın yönetimi, zenginliği Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmaya asla hazır olmadıklarını da gösterdi.
Şüphesiz bunu daha önceden belli olduğunu söyleyenler de olacaktır.
Ama artık sabır taşı çatlamıştır.
Rumlar şüphesiz Akdeniz'de attıkları bu tehlikeli adımlar için Avrupa Birliği'ne güveniyor.
Avrupa Birliği tarafından şımartıldıkça şımartıldılar.
Ama artık ne kendini yok sayan bu yaklaşımlara karşı Kıbrıs Türkü'nün, ne de Türkiye'nin tahammülü kalmamıştır.
Avrupa Birliği besleyip büyüttüğü bu şımarık çocuğu bir an önce durdurmalı, gerekirse kulağını çekip nasihat etmelidir.
Çünkü artık bıçak kemiğe dayandı. Rumlar ateşle oynamayı bırakıp aklını başına almazsa bedeli çok ağır olacak.
Bu arada müzakere diye geldikleri o masada da böyle giderse sadece bir kahve içip gidecekler. Hatta daha ötesi, kahve içecek bir durum bile kalmayabilir. Kimse sabrımızı zorlamasın.
Bu haber 552 defa okunmuştur

:

:

:

: