Saipem platformu beklemede

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) sondaj çalışmaları yapan İtalyan ENI şirketine ait “Saipem 12000” sondaj platformunun, “Türkiye’nin engellemesi” gerekçesiyle 3 gündür durduğu ileri sürüldü.
Fileleftheros gazetesi, “Şantaj Ortamı Oluşturuyorlar – Ankara’dan Kıbrıs MEB’inde Sinir Savaşı – Platform Üç Gündür Hareketsiz – MEB’in Ortak İdaresini Talep Ediyorlar” başlıkları altında verdiği haberinde, Saipem 12000 platformunun Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki üçüncü parselde yer alan “Supia” yatağına ilerlemesinin engellenmesi üçüncü günde de sürdüğünü iddia etti.

Gazete, Türkiye’nin Saipem platformunu engelleyerek, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine doğal gaz konusunu da eklemeyi hedeflediğini iddia eden gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına da geniş yer verdi.

Türk savaş gemilerinin dün biri Rusya, diğeri ise Komorlar’a ait iki ayrı geminin rotalarını değiştirmelerine sebep olduğunu da öne süren gazete, Rum hükümetinin ise çeşitli platformlardaki diplomatik girişimlerini sürdürdüğünü aktardı.

Rum hükümetinin İtalya’yla sürekli iletişim halinde olduğunu ve İtalya hükümetinin Türkiye’ye yönelik girişimlerini gayrı resmi şekilde sürdürdüğünü belirten gazete, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in ise dün akşamüzeri ENI şirketinden bir heyetle durum değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.

ENI SÖZCÜSÜ: “PLATFORM YERİNDEN AYRILMAYACAK”

Gazete, ENI şirketi sözcüsünün ise dün Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, Saipem 12000 platformunun, mevcut sorun çözülene kadar bulunduğu noktayı terk etmeyeceğini söylediğini yazdı.

Habere göre, şirket sözcüsü, Saipem platformunun Türk gemileri tarafından, bölgede askeri tatbikat yapılacağı, bu yüzden ilerlememesi gerektiği uyarısı aldığını, talimatlara uyarak beklediğini ve durum çözülene kadar beklemeyi sürdüreceğini ifade etti.

ANASTASİADİS: “ÇEŞİTLİ GİRİŞİMLERİMİZ VAR”

Öte yandan, gazete haberinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in konuya ilişkin dün yaptığı açıklamaya da yer verdi.

Anastasiadis açıklamasında, Rum hükümetinin, “Türk kışkırtmacılığına göğüs germek için çeşitli diplomatik önlemler alma girişiminde olduğunu ve Türkiye’nin son saatlerde gerçekleştirdiği eylemleri üzüntüyle takip etmekte olduklarını” söyledi.

Türkiye’nin bu eylemlerinin sadece güveni sağlamamakla kalmayıp, Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması çabalarına da katkı koymadığını öne süren Anastasiadis, şu anda durumu daha da kötüye götürecek eylemlerde bulunmaktan kaçındıklarını ancak uluslar arası hukuku da göremezden gelmediklerini ifade etti.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hisostomos ise konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, ABD, AB ve diğer dünya güçlerinin sorumluluk almaya başlamalarının zamanı geldiğini belirtti.

RUM SİYASİ PARTİLER, ULUSAL KONSEY TOPLANTISI İSTEDİ

Gazete, bir diğer haberinde, EDEK ve Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği partilerinin dün yaptıkları açıklamalarla Türkiye’yi kınadıklarını yazdı.

Gazete ayrıca, Ekologların, Rum Ulusal Konseyi’nin hemen toplanmasını talep ettiğini de aktardı.

Alithia gazetesi: “Saipem Hareketsiz Kıbrıs Sorunu Hareketsiz – Durumunun Sakinleşip Sakinleşmeyeceği Bugün Belli Olacak – Saipem 12000’in Esareti Kıbrıs Sorununa Gölge Düşürdü” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Saipem platformuna yönelik engellemesine ilişkin bugünün kritik önem taşıdığını iddia etti.

SPEHAR’LA GÖRÜŞME VE AKINCI’YA YÖNELİK GİRİŞİM İPTAL OLABİLİR

Türkiye’nin bugün platforma geçiş izni vermemesi halinde gerginliğin süreceği ve Türkiye’nin olayı uç noktaya taşıyacağı anlamına geleceğini savunan gazete, bu gelişmeler ışığında Anastasiadis’in Perşembe ya da Cuma günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’la planlanan görüşmenin gerçekleşmeme ihtimali olduğunu iddia etti.

Gazete ayrıca, mevcut durumda Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla görüşmesi ya da iletişime geçmesi için bir sebep de olmayacağı yorumunda bulundu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttı:
Haravgi, “Türkiye MEB’de Kriz İstiyor – Ankara Siyasi Ateşi Yükseltiyor – Saipem Durum Normalleşene Kadar Yerinde”; Politis, “Gerginliğin Azalması İçin Kritik Gün – Hükümet Türkiye’ye Baskı İçin Baskı Yapıyor – Türk Dışişleri Kıbrıslı Türklerin Haklarını Korumayı Sürdüreceğini Söylüyor – MEB ve Doğal Gazı Kıbrıs Sorunu ve Müzakerelerle İlişkilendiriyor”.
Bu haber 127 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER