'Yeni dönemde yine adayız'

Hükümet programı Mecliste görüşüldü.
Hükümet programı Mecliste görüşüldü.Sıra güven oylamasında.Meclis Başkanlığı, sorun olmaktan çıktı, ama muhalefet Teberrüken Uluçay'ın Meclis Başkanlığını desteklerken, iktidar, Zorlu Töre'nin Meclis Başkanlığını desteklemedi.Bu konu anlaşılmıştı, fakat anlaşıldığı gibi olmadı.Keşke, bu süreçte uyum ve birliktelik Meclis çatısından başlasa.Bakanlar Kurulu'nun ilk kararı belediyelerle ilgili oldu 'kamu Borçlarının tahsilini' öngören yasanın yaptırımı, 2020'ye ertelendi.Karar, bazı Belediyeleri memnun ederken, bazı Belediyeleri memnun etmedi.Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, ADA TV de program konuğumdu.Yeni hükümetin, Belediyelerle ilgili kararını ve genel olarak Belediyeleri konuştuğumuz programın bir özetini bugün köşeme taşımak istedim.Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan;'Yeni Çalışma Bakanı Belediyelerle ilgili topu taca attı. Çalışan geçmiş özlük haklarının yatırılmasını bekliyor. Neden bu süreyi uzatıyorsunuz? Belediyelerin borçları ertelenirken Belediyelere sorulmadı bile. Belediyeler Birliği üretimsiz ve birlik olmayan bir yapıda. Borçlar erteleneceğine Belediyeler de faiz affından yararlandırılsın.Biz yatırım yapacağız. Kamu hizmeti yapacağız. Ama devlete de ciddi vergiler ödüyoruz. Bir defaya mahsus vergi affı getirilsin.Gelirlerde adalet yok. Belediyelerde kimin elinde kaynak varsa o faydalanır. Bizim bölgemizde tarım ve hayvancılık yapılıyor. Bizim gelirimiz yok. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Başka belediyeler gibi kaynağımız yok, haliyle yatırımlarda yapılamıyor. Emlak vergisi yıllardır artırılmadı. Trafik gelirimiz yok, havaalanı gelirimiz yok. Adalet isteniyorsa, gelirler ortak bir havuzda toplanır, öncelikli bölgelere göre eşit şekilde dağıtılır.Bölge olarak en büyük sorunumuz su. Vadili Belediyesi tonu 3,5 TL'den sınırsız su veriyor. Geliştirdiğimiz, yaptığımız yatırımlar var. Her şeye rağmen bunlar devam ediyor. Bunların tamamlanması için yeni dönem de yine adayım.'Akdoğan Belediye Başkanı Ahmet Latif;'Personelin yatırımları ile oynama olayı ortadan kaldırıldı. Kırsal Belediyelerin geliri yok. Borçların 2020 yılına ertelenmesi olumludur. Belediyeler yasası, emlak vergisi düzenlenmesi bunları bekliyoruz.

Hükümetler gelir geçer. Ama yerelde hizmetler devam eder. Halk seçime, bütçeye, hükümete bakmaz. Bizim Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarından alacağımız var. Ama bütçe geçmedi, geçene kadar seçim yasakları girecek. Bu durumdan bölge etkilenecek. Bir ihale yasası var. Tamamen evlere şenlik bir yasa. Belediyelere sorulmadan, belediyeleri etkileyen kararlar alınıyor. Bunlar yanlış.

Yerinden yönetimler önemlidir. Daha fazla yetki ve görev artırımı yapılmalı. Bunlar yapılırsa Belediye sayısının azaltılması gerekmez.

Biz pek çok projeyi hayata geçirdik. Esas sorun merkezi hükümetlerin karar alırken belediyeleri dikkate almaması.

Tekrardan söylemek gerekirse, Belediye borçlarının ertelenmesi kararı doğru ve geç bile kalınmış bir karardır. Ben daha önce aday olurken üç dönem için geliyorum demiştim. Yeni dönemde de yeniden adayım.'

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya;

'Belediyelerin borçlarının ertelenmesi olumlu bir karardır. Borçların% 40 anapara % 60 faizdir. Lefke Belediyesinin 1992 yılından borçları var, mahkeme kararları da olmasına rağmen bir yaptırım yapılmadı. Özel bankalara öder gibi borç ödüyoruz.

Belediyeler Birliği bazı girişimler yaptı. Önemli olan faizlerin durumudur. 3 katına yakın faiz var. Lefke Belediyesinden 15 personel emekli oldu. Her personel için 150 bin TL ödeme yapmak gerekirken, biz borçlardan dolayı ortalama 500 bin TL ödedik faizlerle beraber.

Geçmişte çok önemli hatalar yapıldı. İstihdam yanlışları yapıldı. Borçlanmalarla ilgili hatalar yapıldı. Denetimsizlik, müdahale edilmemesi bugünlere getirdi. Bugün bir toparlanma durumuna girdik. Daha önce önlem alınsaydı bunlar yaşanmazdı.

Bizim de gelirimiz yok. Lefke bölgesine henüz Türkiye den gelen su da ulaşmadı. Geçmiş borçlar ve bu erteleme ile faizler ne olacak, bunlar sonuçlanmalı. Belediye toparlanma sürecine girmişken de elbette yeni dönemde yine adayım.'
Bu haber 731 defa okunmuştur

:

:

:

: