'Ortalık toz duman, fırsata çevirin'

Bakan Şimşek, krizde hafif de olsa toparlanma olduğunu belirterek, 'Herkes kabuğuna çekildi, imkânı olan fırsata çevirsin' dedi..

Bakan Şimşek, krizde hafif de olsa toparlanma olduğunu belirterek, 'Herkes kabuğuna çekildi, imkânı olan fırsata çevirsin' dedi..

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, krizden kaynaklanan panik seviyesinin aşıldığını söyledi. Şimşek, 'Çok uzun bir süredir panik seviyesinde riskten uzaklaşma söz konusu iken, son 1-2 aydır hafif de olsa bir toparlanma var gibi. Ama henüz krizden çıkıyoruz gibi bir algı için bence çok erken. Bir çok göstergeye baktığınız zaman panik evresini aşmış durumdayız. Nispi bir normalleşme var. Ama krizden çıkış demek için erken. Krizin üçte ikisi muhtemelen geride kaldı. Ama 2009 yılı da muhtemelen zor olacak' dedi. Türkiye-İtalya Dostluk Birliği'nce Tophane'deki Venedik Sarayı'nda düzenlenen ''Türkiye-İtalya Medya ve Ekonomik Forumu''nda konuşan Şimşek, Türkiye'nin bu krize bağışık olmadığı görüşünü tekrarladı.

FAZLA İŞ YARATILAMADI
Krizin sonucu olarak işsizliğin en önemli sorun olarak karşılarına çıktığını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: 'Nüfusu genç olan Türkiye'de yıllık 550-700 bin arasında vatandaş çalışma çağına giriyor. Bunlara iş bulamadığınız zaman işsizlik oranı çok hızlı artabiliyor. Ve nitekim Türkiye'de yaşanan sürecin önemli bir boyutu ekonominin özellikle bu dönemde fazla iş yaratamamasıdır.' İtalya ile dostluğa ve ticarete büyük önem verdiklerini belirten Şimşek, 'Kısa dönemde ortalık toz duman. Herkes kabuğuna çekilmiş durumda. İmkanı olanlar için bu dönemi bir fırsata çevirmek lazım. Uzun dönemde bakılması halinde küresel kriz dönemi fırsata dönüştürülebilir'' dedi. İtalyan iş adamlarına da seslenen Bakan Şimşek, 'Türkiye cazip, siz de gelin. Bizim bu büyüme hikayemize siz de katkıda bulunun. Başarılı olmanızı ve kar etmenizi istiyoruz. Kapımız açık, elimizden geleni yapacağız'' dedi.
Bu haber 39 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER