GÜNEY’DE HÜSRAN

BM ve AB, Rum yönetiminin beklediği ölçüde tepki vermedi. İtalya, bölgeye fırkateyn gönderildi haberinı doğrulamadı. ENI’nın CEO’su, “Sonsuza dek bekleyemeyiz” açıklaması yaptı
BM ve AB, Rum yönetiminin beklediği ölçüde tepki vermedi. İtalya, bölgeye fırkateyn gönderildi haberinı doğrulamadı. ENI’nın CEO’su, “Sonsuza dek bekleyemeyiz” açıklaması yaptı

MAĞUSA açıklarındaki 3. Parsel’de sondaj faaliyetleri Türkiye’nin kararlı tutumu nedeniyle sekteye uğrayan Rumlar şokta. Karşısına dikilen Türk savaş gemileri nedeniyle beş gündür denizde çakılı bekleyen ENI’ye ait platformun faturası büyük.

İTALYAN ENI’nin CEO’su Descalzi, “Sonsuza dek bekleyemeyiz. Bu anlaşmazlık bizimle değil Kıbrıs’la, Türkiye’yle ve AB ile ilgilidir” dedi. İtalya’nın bölgeye bir fırkateyn gönderdiği iddiaları Roma tarafından doğrulanmadı.

Rum basını Türkiye’nin, BM ve Avrupa Birliği’nin müdahalelerine rağmen Doğu Akdeniz’deki hakları konusunda geri adım atmakta kararlı göründüğünü yazdı.

Rum gazeteleri, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin önceki günkü İtalyan ENI şirketinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini engellemeye son vermesi için TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na baskı yapmaya çalıştığı sıralarda TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, ‘bizim için Afrin ne ise Ege ve Kıbrıs’taki haklarımız da odur’ açıklamasını öne çıkardı.
Fileleftheros haberi “Müdahaleler Boşa… Erdoğan Cesaretleniyor, Kıbrıs ve Yunanistan’ı ‘Akdeniz Afrin’i’ ile Tehdit Ediyor” başlığıyla manşete çekti.
Rum yönetiminin, Türkiye’ye yönelik diplomatik baskıların Saipem 12000’in 3’üncü parsele gidiş yolunu açması umudunu taşıdığına dikkat çeken gazete “Ancak gerek AB’nin gerekse BM’nin Türkiye’ye sözlü telkinde bulunmanın dışında bir şey yapma niyetinde veya havasında olmadığı görünüyor” ifadesine yer verdi.

BM’YE ŞİKAYET ETTİLER

Fileleftheros Rum yönetimin BM’deki daimi temsilcisi Kornilios Korniliu’nun pazartesi günü öğleden sonra BM Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey D. Feltman ile görüşerek Türkiye’yi şikayet ettiğini bildirdi.

Politis manşet haberini “Türkler (ipi) Sonuna Kadar Çekecek… 3’üncü Parselde Sondaj İçin Zaman Sınırı Daralıyor… Tayyip Erdoğan Tonu Daha Da Artırıyor… ENI Çok da Bekleyemeyiz Diyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.

“SONSUZA DEK BEKLEYEMEYİZ”

Saipem 12000’in hareketsiz kalmasından doğan maliyetin ENI’ye baskı yaptığını kaydeden gazeteye göre şirket CEO’su Descalzi, Rum çıkarları açısından endişe yaratan ilk açıklamayı da RİK’e yaptı. Descalzi “sonsuza dek bekleyemeyiz. Bu anlaşmazlık bizimle değil Kıbrıs’la, Türkiye’yle ve AB ile ilgilidir, çözülmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Alithia manşet haberine “Sinir Harbi… Ankara’nın İmia (Kardak) Bizim Açıklamasıyla Türk Tahrikkarlığı Bütün Sınırları Aştı… Ege Barut Kokuyor. Türk Savaş Gemisi Yunan Savaş Gemisini Mahmuzladı, Kıbrıs’ta Türk Gemileri ENI’nin Sondaj Gemisinin MEB’imizdeki 3’üncü Parsele Girişini 5’inci Gündür Engelliyor” başlık ve spotlarını attı.
Haravgi haberine “Uluslararası Toplumun Türk Tehditlerine Tepkisi Zayıf” başlığını attı ve BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden Türkiye’ye hiçbir tepki gelmediğine dikkat çekti.
Bu haber 493 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER