Afrin tiyatrosu

Türkiye Afrin’e adım adım yaklaşırken, dün öğleden sonra ajanslara düşen haberlerde, rejim yanlısı milis grupların Afrin'e girdiği iddia edildi. Hatta Suriye devlet televizyonu, Afrin’e giren milislerin konvoy görüntüsünü bile yayınladı.
Türkiye Afrin’e adım adım yaklaşırken, dün öğleden sonra ajanslara düşen haberlerde, rejim yanlısı milis grupların Afrin'e girdiği iddia edildi. Hatta Suriye devlet televizyonu, Afrin’e giren milislerin konvoy görüntüsünü bile yayınladı.
Türkiye elbette PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG güçlerine can simidi anlamını taşıyan bu hamleye müsaade edemezdi.
Nitekim kenti yoğun topçu ateşine alan TSK, milislerin 10 kilometre kala Afrin’den çekilmesini sağladı.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 'Eğer rejim, YPG'yi temizlemek için girerse problem yok, YPG'yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini hiç kimse durduramaz' diyerek, aklındaki şüpheyi açık açık dile getirmekten çekinmedi.
Ortadoğu’da şu an kimin eli kimin cebinde değil. Türkiye ile Rusya, Afrin konusunda uzlaştığı için Suriye’nin resmi olarak bu hamleyi yapması mümkün değil.
Ancak kontrol edilemediği öne sürülen bazı silahlı güçlerle bir oldu bitti çabası olduğunu da görmemek saflık olur.
Afrin'deki duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğini söyledi.
Kısaca Moskova Ankara’yı, Esad rejimiyle diyalog kurmaya çağırıyor. Bunu zorlamak için de dün yaşanan tiyatroların benzerleri önümüzdeki dönemde sık sık karşımıza çıkabilir.
Ama Türkiye buna fırsat vermeyecektir.
Nitekim Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dün bölgede yaşanan durumu şöyle özetledi:
“Oradaki Şii milis güçlerinin pikaplarla Afrin'e doğru bir hareketliliği tespit edildi. Fakat daha sonra top atışları yapılınca geri dönmek durumunda kaldılar. Maalesef bu tür terör örgütlerinin bazen kendilerine göre aldıkları kararlarla attıkları yanlış adımlar oluyor. Bunlara fırsat vermemiz mümkün değil. Bunun bedelini çok ağır öderler.'
Erdoğan, bu hareketliliğin ardından gerek Rusya Devlet Başkanı Putin, gerekse İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmeler yaptığını, daha önce varılan mutabakatların teyit edildiğini açıkladı.
Suriye’de şu an öyle bir tiyatro oynanıyor ki herkes karşısındakini izliyor. Onun atacağı adımlara göre yeni roller belirliyor. Bu kadar çok oyuncunun bulunduğu bir sahnede de çoğu zaman kimin eli kimin cebinde belli olmuyor.
Fakat şurası bir gerçek. Türkiye’nin kendi geleceği ve güvenlik kaygılarıyla Afrin’e yönelik başlattığı operasyon, çeşitli adımlarla sınanıyor. Türkiye’nin kararlılığı ölçülmeye çalışılıyor. Ankara geri adım atmayınca da bölgedeki silahlı güçlerle yapılan hamleler sahiplenilmiyor.
Dün yine Afrin çevresinde böyle bir olay meydana gelmiştir. Fakat bu tiyatro Türkiye Afrin’e girdiğinde tamamen bitecektir. Rusya’nın Esad yönetimiyle diyalog çağrıları, ağrımaya başlayan karnının ispatıdır.
Bu iki perdelik bir tiyatrodur. Şu an oynanan ilk perdedir. İkinci perde TSK’nın Afrin’e girmesiyle başlayacaktır. O zaman hem ABD’nin, hem Rusya’nın hem de İran ve Suriye’nin rengi daha net ortaya çıkacaktır. Gelişmeleri izleyip, göreceğiz.
Bu haber 469 defa okunmuştur

:

:

:

: