OYUN BİTİYOR PERDE İNİYOR

Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında, siyaseten, hem dünyanın , hem de Kıbrıs’ın hakimi rolünü sahneleyen Güney’in, oyunu bitmek üzere .
Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında, siyaseten, hem dünyanın , hem de Kıbrıs’ın hakimi rolünü sahneleyen Güney’in, oyunu bitmek üzere .
Buna paralel olarak da, perde inecek, sahne perde ile kapanacak .
Yıllardan beri yapılan her türlü uyarıyı, kulak ardı eden .
Sağırları oynayan Rum yönetimi , gerçekler karşısında, panik içerisinde, ne yapacağını bilmez bir duruma gelmiştir .
Kıbrıs Cumhuriyetinin sahibi benim, savı ile hareket eden, bu köhne zihniyet . 1963’den, 1974 ‘ de kadar, adanın kara kısmını parsellemiş . Adaya onlardan önce gelip, adayı vatan yapan Türklere, sadece adanın % 3 ‘lük bir kesimini bırakarak, gettolarda on bir yıl yaşamaya mahkum etmişti .
On bir yılın sonunda, Garantör Türkiye, bu haksızlığa, adanın diğer sahibinin de Kıbrıs Türkleridir gerçeğinden hareketle. Yaptığı müdahale ile, bu haksızlık ortadan kaldırılmıştı .
Kıbrıs Türk’ü, gerçek Özgürlük , Bağımsızlık ve Egemenliğine. Garantör Türkiye’nin müdahalesinden sonra, kavuşmuştur .
Türkiye’nin, bu kararlılığını idrak edemeyen Güney .
Türlü Bizans oyunları ile, bunu ortadan kaldırmak ve denizlere sahip olmak için, yeni bir perde açarak , sahneye yeni bir oyun koymuştur .
MEB safsatası adı altında , Kıbrıs’ın denizlerini parselleyerek, büyük şirketlerin sondaj faaliyetlerine sunan Güney yönetiminin . Bu şirketlerin bağlı olduğu ülkeleri , Türkiye’ye karşı kalkan olarak kullanma oyunu, sona ermek üzere .
Türkiye’nin, konu ile ilgili ciddiyetini ve kararlılığını algılayamayan Güney ve Güneyin sahnelediği oyuna, suflörlük yapan batılı ülkeler . Oyun normal seyrinde sonlanmadan , Türkiye’nin Afrin’deki kararlı duruşu ve taviz vermez davranışı sayesinde . Sahnelenen oyun, süresinden önce biteceğe benziyor .
Türkiye 3’cü parselde yapılacak olan ve Eni Şirketi ile anlaşılan sondaj alanında sona eren NOTAMI, tekrar yeniledi .
Bu konuda diplomatik yollardan krizi aşamayan Güney , sorunu AB’ne taşımaya hazırlanıyor . Ayni zamanda, sondajlardan çıkarı olan üçüncü ülkelerle, BM’ler nezdinde de , girişimlerini devam ettireceklermiş .
Bu konuyla ilgili olarak, Güneyin ABD nezdinde yürüttükleri ve ABD’nin Türkiye’ye baskı yapması yollu isteklerine. ABD’den olumlu yanıt gelmemiştir .
Bu konuda, ABD’nin yanıtı :
Türkiye ile iyi olmayan ilişkiler dolayısı ile, Türkiye’ye her hangi bir baskı yapamayacakları konusunda, Lefkoşa Hükümetini uyardı .
Bu açıklamayı Güneyin sözde Dışişleri Bakanı Kasulidis yapmıştır .
Açıklamasında ” yakında İngiltere ve diğer ülke yetkililerinden, Kıbrıs Cumhuriyetini, enerji planlarından vaz geçmesi için ikna etmeye çalışacaklarını” da söyledi .
Ayrıca 3’cü parselin kısıtlanarak, Kıbrıs müzakere sürecine kaldığı yerden devam edilmesi konusunda, ısrarcı olunmasını istedi .
Garantör Türkiye’nin, gerek Afrin .
Gerekse Akdeniz’deki çıkarları doğrultusunda, kararlı duruşu sayesinde, Güneyin sahnelemiş olduğu oyunda, suflörlük görevi alanların. Nasıl dümen kırmaya hazırlandıklarının, senaryolarını da, görüyoruz .
Haklı ve kararlı duruşu sayesinde, Türkiye’ye yıllarca şamar oğlanı muamelesi yapan dış güçler . Bu kararlılık sayesinde, baskılarını Güneye yöneltmeye, başlamışlardır bile .
Yıllarca Kıbrıs Türk Halkını hiçe sayan .
Bunun için türlü oyunlar oynayan Güneyin ve bu oyunlarda suflörlük görevi yapan bazı batılı ülkelerin. Oynadıkları oyunun sonuna gelmiş durumdayız .
Oyun bitiyor .
Perde iniyor …
Bu haber 248 defa okunmuştur

:

:

:

: