Kıbrıs müzakereleri ile hidrokarbon aramaları

KKTC CB ve Hükümet şu an itibarı ile benim Kıbrıs müzakereleri ile hidrokarbon aramalarında ki görüşlerim ile örtüştü.

KKTC CB ve Hükümet şu an itibarı ile benim Kıbrıs müzakereleri ile hidrokarbon aramalarında ki görüşlerim ile örtüştü.
2012 yılında Kıbrıs denizlerinde ekonomik münhasır alan içerisinde Rum tarafı tek yanlı çalışma başlatmıştı. Dönemin Rum başkanı Hristofyas, o ciddi patlamadan sonra kazıların başlayacağını söyledi, bu krizin başlangıcı oldu. 2010 yılında 2. CB Talat ile Hristofyas Kıbrıs sorunu çözülmeden bu kazıların yapılmaması konusun da bir prensipte anlaştılar, ancak Rum tarafında ki olaylar Hristofyas’ı bu yanlışa itti.
Ben o dönemlerde hep şunu savundum denizlerde ki zenginlik iki halka aittir, Rum tarafı tek yanlı arama yapamaz. Noble şirketi olarak ABD Türkiye’yi ikna ederek yalınızca kazıya izin verildi. Gerekli açıklamalar günün de yapıldı ve bu gazın çıkarılmasına izin verilmeyeceği de söylendi, Kıbrıs sorununa çözüm bulunana kadar, öyle de oldu.
Ben ısrarla Rum tarafının bizim de kabul edebileceğimiz bir federal çözümü desteklemediğini hep yazdım ve de savundum, zaman beni haklı çıkarttı. CB Akıncı bizim bunları tartıştığımız dönemlerde daha Kıbrıs da bile değildi. Seçimi kazanıp CB olduktan sonra hızlıca müzakereler başladı ve o süreçte Türk tarafının yapmış olduğu bazı açılımlara karşı çıktım. Bazı taraflar bana ciddi şekilde saldırdı, başta şimdi birleşik Kıbrıs’ı savunanlar. “united cyprus” insiyatifi kimler yok ki bazı KKTC savcıları da dahil, tabi ki normaldir çözüm istemek, ancak haklı bizim gibi düşünenler çıktı çünkü Rum tarafının böyle bir istenci olmadı.
Bu gün geldiğimiz noktada CB ve hükümet, sayın Özersay ve Denktaş’ı ayırıyorum çünkü görüşlerimizde pek farklılık yoktur. CTP ve TDP ile görüş olarak faklıyız, saygı duyarım. Akıncı biz Türkiye ile birlikte gerekirse kazılara başlayacağız hakkımızı Kıbrıs Rumlarına bırakmayız, bu görüşü ben bu çalışmalar başladığı günden hep savundum. Akıncı iyi niyetli olarak bir çözüm olur düşüncesi ile yapıcı davranmaya çalıştı, ancak olmadı şimdi olması gerekeni zaten yapıyor, şahsını tebrik ediyorum. Eklemem gerekir ki yürünmesi gereken bir yol vardı ki Akıncı o yolu yürüdü, sonuç olmadı ancak müzakere süreci de çöktü.
Bu haber 821 defa okunmuştur

:

:

:

: