“Vatandaşlık Bakanın iki dudağı arasında olmayacak'

Bir önceki hükümet, yani UBP-DP hükümet döneminde belli başlı icraatlar ön plana çıktı.

Bir önceki hükümet, yani UBP-DP hükümet döneminde belli başlı icraatlar ön plana çıktı.Seçim sürecinde, muhalefetin en fazla ön plana çıkardığı meselelerdi bunlar.Özellikle vatandaşlık konusu ve kırsal arsa dağıtımı çok konuşuldu.18 aylık hükümet döneminde binlerce vatandaşlık verildi.Bu vatandaşlıklar içinde 'istisnai' vatandaşlıklar kamu vicdanını yaraladı.Ülkeye turist olarak gelen ve vatandaş yapılan bir kadın günlerce tartışıldı.Bunun yanında ülkede yıllardır yaşayan ve vatandaş olamayan insanlar bu haksızlığın mağduru oldu.İçişleri Bakanlığı, bu anlamda geçen dönem gündeme çok geldi.Bugün için KKTC'nin en sorunlu, en zor ve yükü en ağır Bakanlığı.Dörtlü koalisyon hükümetini oluşturan partilerden, en başta CTP-HP ve TDP yasal olarak sıkıntılı olan, istisnai adı altında verilen vatandaşlıkların incelenip, gerekirse iptal edileceğini, muhalefet döneminde sıkça dile getirdi.Bugün icraatın başındalar, İçişleri Bakanlığı HP'de, İçişleri Bakanı HP Milletvekili Avukat Ayşegül Baybars.Her hafta pazartesi gecesi, ADA TV de yayınlanan 'Söz Sizde' isimli programımın bu haftaki konuğu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars oldu.

Gündemi değerlendirdik, izleyicilerden oldukça yoğun bir soru trafiği oldu.


İçişleri Bakanı Baybars bunlara da cevap verdi.

Programın bir özetini şöyle yapabilirim;

'Hükümetten çok beklenti var bu güzel birşey. Bizler de bu beklentileri karşılamak için çalışıyoruz. Vatandaş uzun süredir adil hizmet almamış. Bunun özlemi var. Bu hükümetten beklentilerin yüksek olma sebebi bir bakıma da budur.

Vatandaşlık yasası maalesef istismara açık. Bu yasanın ivedilikle değişmesi gerek. Hükümet ortakları çalışıyor. Ortak bir metin ortaya çıkınca onaylanacak. Bakanın iki dudağı arasında olmayacak. Bu konuyla ilgili koalisyon hükümetleri arasında fikir birliği var.

Vatandaşlıkları bireysel anlamda, kişiler üzerinden tartışmamak gerek, bu yanlış olur. Genel olarak bir değerlendirme yapılacak. Zaten yasal olan ve hak edilerek kazanılmış bir vatandaşlık hakkı tartışılamaz.
Son dönemde iki bin istisnai vatandaşlık var. Bunlar incelenmeye başladı. İncelenen bazı dosyalarda, yasa dışılık tespit ettik. Konuyla ilgili Bakanlar kurulu gerekli kararı alacak. İptal edilmesi gerekenler, iptal edilecek.

Konuya kesin bir çözüm getirmek gerek. Bunun için çalışma yasası ile beraber yeni yurttaşlık yasası için çalışma başlatıldı.
Göreve geldikten sonra önümüzde bir başka önemli sorunu bulduk. Yıllar içinde kangren olmuş bir sorun. Belediyeler sorunu. Kısa, orta ve uzun vadede yapmak istediğimiz çözümler var. Belediye sayısının kısa vadede azaltılması mümkün değil.

İlk başta Erenköy belediyesi. Şuan ki yapı sürdürülebilir değil. Önümüzdeki birkaç gün içinde Erenköy Belediyesi ile ilgili tüm taraflarla istişare edilerek, hem maddi hem de yapısal sorunlara bir çözüm üretilecek. Önemli olan devamlı, sürdürülebilir bir çözüm modelinin üretilerek, uygulanması.

Birçok Belediye de sorunlar, biriken borçlar var. Aşırı istihdamla, kötü yönetimle zorda olan Belediyelerde bunu yaratan Başkanlarda sorumlu tutulacak. Sorumluluk onlara da rücu edilecek.

Ülkede bulunan gece kulüpleriyle ilgili olarak da bazı çalışmalar yapıyoruz. Son günlerde konu kötü bir olayla gündem de. Bakanlıkta ilgili komisyon topladıktan sonra gece kulüpleri bu hafta içinde denetlenecek ve bazı kararlar alınacak.


Cezaevinin yetersizliğini çok konuştuk. Çocuk suçluları çok tartıştık. Elbette esas konu suçları azaltmak, sebeplerini ortadan kaldırmak. İlk hedef bu. Fakat bugün için bazı adımlar atmamız gerek. Cezaevi çalışanları özverili çalışıyor. Ama imkanlar sebebiyle durum ortada. Yeterli değil ama bir adım olarak 18 kişilik gardiyan münhali açıyoruz. Yeni cezaevi bitince de eski bina ıslah evi veya kadın sığınma evi olarak kullanılacak.'
Bu haber 959 defa okunmuştur

:

:

:

: