Avrupa Birliği üzerinden sağlanan otorite

Avrupa Birliği bir ülke mi? Çok basit bir cevap fakat zor bir açıklamaya sahip. Cevabı hepinizin de tahmin ettiği üzere, hayır.
Avrupa Birliği bir ülke mi? Çok basit bir cevap fakat zor bir açıklamaya sahip. Cevabı hepinizin de tahmin ettiği üzere, hayır. Avrupa Birliği bir ülke değil fakat;
Ülkeler arasında sınır güvenliğinden geçmeden gezebiliyorsunuz,
Vize olmadan ülkeler arasında çalışabiliyorsunuz,
Aynı para birimini kullanıyorlar ve bunların dışında birkaç benzerlik daha var. Bunları yan yana sıraladığımız zaman bir ülke gibi duruyorlar.
Peki Avrupa Birliği Nasıl Çalışır?
28 üye ülke var fakat İngiltere’nin çıkması ile birlikte bu sayı 27’e inecektir. Aşağıda gösterilen ülkeler Schengen alanında bulunuyor.
Bu ülkeler arasında bizim alışık olduğumuz gibi bir sınır yok. Dolayısıyla buralarda seyahat ederken hiç farkında olmadan farklı bir ülkeye girebilirsiniz.
Her ülke Avrupa Parlamentosuna kendi temsilcilerini seçiyor. Fakat bu parlamento kuralları kendisi veremez.
Kurallar ilk önce Avrupa Komisyonuna sunuluyor. Sonrasında Avrupa Parlamentosuna geçiyor ve oradan da onay alırsa en sonunda Avrupa Birliği Konseyine geliyor. Parlamento Avrupa birliğinin insanlarını temsil ederken Konsey devletleri temsil ediyor. Bu Avrupa birliğinin nasıl çalıştığı hakkında özetin özeti oldu.
Madem Avrupa birliği böyle çalışıyor, peki ya ülkeler?
Bir ülkeye Ülke demek bazen yanlış olabilir çünkü ‘’Ülke’’ kelimesinin değişik anlamı olabiliyor. Ülke dediğim zaman büyük bir ihtimalle egemenliğe sahip bir yer olarak düşünüyor olabilirsiniz. Fakat egemenliğe sahip olmayan ülkelerde var. İskoçya bir ülke fakat egemenliğe sahip değil. Büyük Britanya Birleşik Krallığına ait bir parça. O zaman sorumu tekrar soruyorum. Bir ülkeyi ülke yapan nedir?
‘’The Declaratory Theory of Statehood’’ denilen teori üzerinden gidecek olursak bu teoriye göre bir ülke olmak için 4 madde ortaya konuyor.
1) Kalıcı bir nüfus. İnsanlar olmadan bir ülke olamaz. Bu nedenle bir ülke olması için insanların olması gerekiyor. Avrupa birliği ise buna sahip. Sınırları içinde yaşayan yaklaşık 510 Milyon insan var.
Eğer Avrupa birliği bir ülke olsaydı nüfus bakımından dünyada 3. Sırada olurdu.
2) Belirlenmiş bir bölge. Yeni bir ülke oluşturmak için sahibi olmayan bir toprak bulmak yanlış bir bilgidir. Bu teoriye göre egemenliğe sahip bir ülke topraklarının içinde bağımsız başka bir ülke kurulabilir.
Avrupa birliğine bakarak bir örnek verebiliriz. Fransa’yı örnek alalım. Avrupa Birliğine ait bir bölge olmasına rağmen bağımsız ve egemen bir ülke. Avrupa Birliğini oluşturan tüm ülkeler bağımsız ve egemen fakat bu olay birliğin var olmasına engel değil.
Şimdi Büyük Britanya Birleşik Krallığına gelelim. Baktığımız zaman sadece kendisine ait bir alana sahip değil.
Bu alan İngiltere, Wales, İskoçya vede Kuzey İrlandaya ait. Her ülke kendi topraklarına sahip.
Amerikan Birleşik Devletlerine baktığımız zaman 50 adet Eyalet var. Her eyalet mini bir ülke gibi çalışıyor. Kendi kuralları, kendi polis teşkilatı. Fakat bu 50 eyaletin üzerinde birde federal bir hükümet ve kurallar var. Avrupa birliğine benzer bir şekilde.
3) Bir devlet. Fakat bu devlet kendi başına hareket etmelidir. Başka özgür bir ülkenin devletinin kontrolü altında olmamalıdır. Her devletin Özgürlük Çekirdeğine(An Essential Core of Indipendence) sahip olması gerekmektedir. Avrupa Birliğinin bir devleti var. Ama birkaç neden yüzünden Avrupa Birliği Devleti, Özgür bir ülke devletinden farklı.
Avrupa Birliğinin Devleti bağımsız değil.
Gücü alttan geliyor, ve bu güç birliğe üye olan ülkelerden geliyor.
Fakat Avrupa Birliğinde güç devletlerden geldiği için bu demek oluyor ki üye olan ülkelerin gücü Avrupa Birliği Devletinden daha fazla. Böyle olduğundan dolayı ‘’Özgür Bir Devlet’’ kriterine uymuyor.
Peki bununla Birleşik Krallık arasında olan fark nedir?
Ülkelerin Ülkesi. Avrupa Birliğinden çıkmak için belirli bir prosedür gerekli. Fakat Birleşik Krallık gibi ülkelerin altında bulunan ülkeler, büyük bir değişiklik olmadığı sürece ayrılamaz. ‘’The Right to Revolotion’’ bunu harika bir şekilde açıklıyor. Bu durumda eğer devlet insanlara hizmet etmiyorsa veya insanların devletten korunması gerekiyorsa o devleti bahsettiğimiz insanlar terk edebilir veya çökeltme hakkına sahiptir.
Farklı olmasına rağmen Avrupa Birliği Devleti, 3. Maddeyi tamamlıyor.
4) Diğer ülkelerle iletişime geçip ilişki kurma kapasitesi. Avrupa Birliği buna kesinlikle sahip. Avrupa Birliğinin elçileri var, elçilikleri var. Avrupa Birliğine elçi vede elçiliklerde mevcut. Avrupa Birliğinin içinde bulunan ülkelerin farklı ülkelerle iletişimi olmasına rağmen Avrupa Birliğinin kendi adlarına iletişimi mevcut.
Bu 4 maddeye bakarsak Avrupa Birliği bir ülke olmak için gereken şartları yerine getiriyor.


Bu haber 213 defa okunmuştur

:

:

:

: