Guteres belgesi

Kıbrıs müzakerelerinin başlayabilmesi ve BM’nin müdahil olabilmesi için Guteres belgesinin kabulü gerekiyor.

Kıbrıs müzakerelerinin başlayabilmesi ve BM’nin müdahil olabilmesi için Guteres belgesinin kabulü gerekiyor.
Bu günlerde yine Kıbrıs gündemi konuşuluyor, doğal gaz aramaları buna etken oldu. Aslında doğal gaz aramalarında ki Rum hareketliliği Kıbrıs sorununun bir şekilde gündeme gelmesini sağlamak için olduğunu düşünüyorum. Rum tarafında siyaset uzmanı olan Anastasiadis yabancı şirket kartlarını oynuyor, EXSEN MOBİL şirketi araştırma gemisi adaya 10. Parselde zemin araştırmaları yapmak için geliyor. Bu ABD şirketi ve Türkiye’nin dostu olan Katar da bu şirkete ortak, önce araştırmalar yapılacak Ekim- Kasım ayları gibi de kazı çalışmaları planlamıyor.
KKTC o parselde bizim haklarımız var diyor, peki ama ABD Rum tarafının veya tanındığı gibi Kıbrıs cumhuriyetinin egemenlik hakkını tanıyoruz ve arama yapmaları yasal olduğunu savunuyor. Burada ciddi bir oyun var, ABD savaş gemileri ile kazıya gelirse tavrımız ne olacak? Bir çatışma kopar mı eğer çok ciddi bir gerginlik olursa unutmayalım ki çözüm yeri masadır.
BM devreye girer, ancak BM GS Guteres’in şartı açıktır, Crans Montana da kendisinin de iki tarafa sunduğu belgesinin kabulü şartı ile aracılık yapmaya hazır olduğunu, bu son günlerde yeniden ifade ettiğini düşünüyorum.
Bu güne kadar neler görüşülmüş ise ve uzlaşıya varıldığı tüm başlıklar dahildir, toprak ve harita da buna dahildir, bu belgede Güzelyurt’un Rum tarafına iadesi açıkça yazılmış değildir ancak ima edilmiştir.
Bir tek uzlaşılamayan Türkiye’nin garantör olarak kalması ve Türk askerinin Kıbrıs da ki varlığı. BM de şöyle bir görüş oluştu, bu iki konuyu ayrı tutalım iki toplum masaya otursun diğer eksik olan konuları görüşsün, uzlaşıya varsınlar, garantör ülkelerde garantileri ve asker konularını görüşsünler.
Anastasiadis’in görüşme olmayacak sözüne bakılmasın söylemek istediği o değildir. Ben elimdeki yabancı enerji şirketleri kartlarını kullanarak yeniden masayı kurmayı hedefliyor. BM’nin devreye girmesi ancak Guteres belgesinin kabulü ile olacağını BM’ye söyletecek.
Ben yeni bir müzakere dalgasının gelebileceğini gözlemliyorum, çünkü hem Türk tarafı hem de Rum tarafı doğal gaz bahanesi ile Kıbrıs sorunu ve müzakereleri konuşmaya başladı.
Bu haber 831 defa okunmuştur

:

:

:

: