DOKTORLAR TAMAM KADINLAR HÜSRAN

Seçim 2009’da meclisi yine doktorlar doldurdu. Kadın adaylar yine hüsrana uğradı.
Seçim 2009’da meclisi yine doktorlar doldurdu. Kadın adaylar yine hüsrana uğradı.

KKTC Cumhuriyet Meclisi seçim 2009’da yüzde 36 oranında yeni yüze kavuşmasına rağmen, doktorların hegomonyasından kurtulamadı. 50 milletvekilinin 17’si yine doktorlardan oluştu. Aday olan birçok doktor kazanmayı başaramazken, kazananların meclisin üçte birini oluşturmaya yetti.
Halen 18 olan Meclis’teki doktor milletvekili sayısı dün yapılan seçim sonucunda bir eksilerek 17’ye indi. UBP’den 7, CTP/BG’den 6, DP’den 3 TDP’den ise 1 doktor, milletvekili olma başarısı gösterdi. Bu rakamlarla mecliste temsil edilen doktorların genele göre oranı yüzde 34 oldu. Bir önceki seçimde olduğu gibi 9 milletvekili bulunan Girne’de milletvekilliklerinin 6’sını doktorlar alıp aynı başarıyı yineledi.

KADINLAR 6 DÖNEM BEKLEYECEK

Her ne kadar da seçimi kaybeden partiler olmasına rağmen, kadın adaylar bu seçimde de seçmenden vize alamadı. Kadın örgütlerinin yoğun kampanyalarına rağmen seçmenler 55 kadın adayın sadece 4’ünü sandıktan çıkardı.

Cumhuriyet Meclisi’nin 50 sandalyesine talip olan 7 partinin 345 adayından 55’ini kadınların oluşturmasına karşın; hedefe ulaşan sadece: UBP’den Dt. Şerife Ünverdi, Afet Özcafer; CTP/BG’den Dr. Fatma Ekenoğlu, Dr. Sibel Siber oldu. Bundan önceki son iki dönemdeki kadın milletvekili sayısı 3’tü.

Nüfusun yarısına sahip olmalarına rağmen adayların sadece yüzde 15’ini oluşturan kadınların, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil oranı yüzde 8’de kaldı. Kadın milletvekili artış hızı bu şekilde devam ederse tam altı dönem sonra meclisteki erkek ve kadın sayısı eşit hale gelecek.

18 YENİ İSİM

Geçen döneme göre 18 yeni isim Meclis’e girdi. 18 yeni milletvekilinden 2’si geçmiş dönemlerde de milletvekilliği; 1’i hem milletvekilliği hem bakanlık yaparken; 15’i ilk kez milletvekili oldu.
UBP’den Hamza Ersan Saner, Sunat Atun, Afet Özcafer, Ahmet Eti, Necdet Numan, Ersin Tatar, Zorlu Töre, Ali Çetin Amcaoğlu, Ahmet Çaluda, Mustafa Atasayan, Ahmet Zengin, Alirıza Usluer; CTP/BG’den Sibel Siber; TDP’den Mustafa Emiroğuluları, DP’den Ejder Aslanbaba ilk kez Meclis’e giren milletvekilleri.

Daha önceki dönemlerde milletvekilliği yapan TDP’den Mehmet Çakıcı, UBP’den Ünal Üstel ile hem milletvekilliği hem bakanlık yapan UBP’den İlkay Kamil de yeniden Meclis’e girdi.
Cumhuriyet Meclisi’ndeki sandalye sayısı 13 olan UBP, milletvekili sayısını yüzde yüz artırarak 26 milletvekili çıkardı. TDP de 1 olan milletvekili sayısını 2 yaptı.

Geçen seçim 6 milletvekiliyle sandıktan çıkan DP ise milletvekili sayısını 1 eksiltti.
Meclis’te son olarak 5 milletvekiliyle temsil edilen ÖRP ise, 2 milletvekiline sahip oldu.

EN GENÇ ATUN EN YAŞLI EROĞLU

Cumhuriyet Meclisi’ne seçilen milletvekillerinin yaş ortalaması 52.82 olurken; en genç ve en yaşlı milletvekilleri UBP’den çıktı.

Meclisin “en genç milletvekili” unvanını, 36 olan yaşıyla UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun aldı. Onu 38 yaşındaki UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst izliyor.
“En yaşlı milletvekili” unvanı ise yine UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’na ait. Son iki dönemdir en yaşlı milletvekili olan Eroğlu’nun yaşı 71. Eroğlu’ndan
Bu haber 188 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER