Stefanu: Talat’a zorluklar çıkacak

“Eroğlu’nun tezlerini biliyoruz. Olgular daha zor olacak. Talat için zorluklar ortaya çıkacak”

“Eroğlu’nun tezlerini biliyoruz. Olgular daha zor olacak. Talat için zorluklar ortaya çıkacak”

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, KKTC’de önceki gün yapılan genel seçimlerin sonuçlarını değerlendirirken; seçimin galibi UBP’nin Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun tezlerini bildiklerini ve Kıbrıs sorununa ilişkin olguların daha zor olacağını savundu.
Rum radyosunun haberine göre, Stefanu, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “gerek Rum tarafı, gerekse daha katı tezleri olan güçlerle kaşı karşıya geleceğini” ileri sürdü ve Talat için zorlukların ortaya çıkacağını iddia etti.

Türkiye’nin belirleyici rol oynadığının unutulmaması gerektiğini savunan Stefanu, Türkiye’nin tutumunu değiştirmesi ve adil, işlevsel bir çözüm için işbirliği yapmaya karar vermesi amacıyla, gerek iki toplumlu diyalogda gerekse uluslararası alanda sıkı bir çalışmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

KİPRİANU
Rum radyosunun haberine göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, seçim sonuçlarının kendileri açısından “olumsuz bir gelişme” olduğunu kaydetti.
Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde BM çerçevesinde kalınmasında ısrar edeceklerine ve bu çerçevede belirlenen ilkeler temelinde görüşmeler yapacaklarına ilişkin net bir mesaj vermek istediklerini belirten Kiprianu, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konuların yeninden ele alınmasının “kesinlikle kabul edilmeyeceğini” ifade etti.

FOTİU
DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara’da olduğunun birçok kez teyit edildiğini ve KKTC’deki siyasi güçlerin, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde özlü rollerinin bulunmadığını iddia etti.

ŞİLLURİS
EVROKO Başkanı Dimitris Şilluris ise, seçimlerin Türkiye’nin KKTC’deki kontrolünü açığa çıkardığını öne sürdü.
Şilluris, Kıbrıslı Türk liderlerin “gelip geçtiğini”, ancak Türkiye’nin kontrolünün olduğu yerde kaldığını savundu.

PANAYOTU
Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu da, Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara’da bulunduğunu öne sürerek, seçim sonuçlarının; Kıbrıs sorununa kalıcı ve işlevsel bir çözümün bulunması açısından bir önemi bulunmadığını savundu.
“Müzakereler sürecine katkıda bulunması” amacıyla ABD’nin Kıbrıs’a özel temsilci atamasına karşı olduklarını belirten Panayotu, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’ya çağrı yaparak, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yapacağı görüşmede müzakerelerin BM himayesinde bulunduğuna netlik kazandırmasını istedi.

OMİRU
EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise, UBP’nin iktidara gelmesinin, “Türk uzlaşmazlığını kademeli olarak güçlendireceğini” savundu.

HRİSOSTOMOS
Bu arada Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos ise, KKTC’deki seçimler sonuçlarının Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereleri olumsuz etkileyeceğini savundu.
Hrisostomos, UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu’nun diğer siyasilere göre daha sert bir politikacı olduğunu öne sürerek, “Ankara’nın siyasetinde değişiklik olmadığı sürece daha iyi günler olmayacak” iddiasında bulundu.
Bu haber 40 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER