KKTC SEÇİMLERİ TÜRKİYE BASININDA

'KKTC’de eskiye dönüş', 'Sandığın galibi Denktaşçı cephe', 'Hayır'cılar kazandı', 'KKTC’de yeni dönem'

'KKTC’de eskiye dönüş', 'Sandığın galibi Denktaşçı cephe', 'Hayır'cılar kazandı', 'KKTC’de yeni dönem'

Ulusal Birlik Partisi'nin kazandığı 19 Nisan erken genel seçimine ilişkin haberleri Türkiye gazeteleri de birinci sayfalarında yer verdi.
Gazeteler özellikle seçim öncesi Kıbrıs'taki Ergenekon tartışmalarına ve Derviş Eroğlu'nun seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından 'Müzakereler sürecek' sözlerine vurgu yaptı.

Türk basınında KKTC seçimleri ile ilgili başlıklar şöyle:

Hürriyet

KKTC seçimleri iktidar değiştirdi
KKTC’de 161 bin 373 seçmen dün sandık başına giderek 50 sandalyeli parlamentoyu yeniledi.

7 partinin katıldığı seçimde ilk sonuçlara göre zafer, yüzde 44 oy alan muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) oldu. İktidardaki CTP 15 puan fark yedi. Ergenekon iddialarını da umursamayan Kıbrıslı Türkler, ekonomik kriz ve yolsuzlukların da etkisiyle UBP’ye döndü.

Milliyet

KKTC’de Derviş Eroğlu kazandı
KKTC’de 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nin yeni üyelerini belirlemek için dün seçim yapıldı. Oyların yüzde 95’i itibariyle, ana muhalefetteki Derviş Eroğlu’nun Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 44.01’le birinci oldu. Başbakan Ferdi Sabit Soyer liderliğindeki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ise yüzde 29.17’yle ikinci sırada yer aldı. UBP meclise 26, CTP ise 15 milletvekili sokuyor.

Sabah

KKTC’de eskiye dönüş
KKTC’de dün yapılan seçimlerden Derviş Eroğlu’nun Ulusal Birlik Partisi zaferle çıktı. UBP yüzde 44 oy alıp, 26 milletvekili çıkardı ve tek başına iktidar oldu. İktidardaki CTP ise Ergenekon iddialarına rağmen yüzde 29 oyla, 15 milletvekili çıkararak muhalefete düştü.

Vatan

KKTC’de Denktaşçılar iktidarı aldı
KKTC’de genel seçimi Ergenekon’a yakın olmakla suçlanan Ulusal Birlik Partisi kazandı. Yüzde 44’ün üstünde oyla 26 milletvekilliği kazanan UBP lideri Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs müzakereleri konusunda Cumhurbaşkanı Talat ile büyük görüş ayrılığı var. Ajanslar sonuç için “Ulusalcılar iktidarı kazandı. Birleşme tehlikede” yorumunu yaptı.

Akşam

Sandığın galibi Denktaşçı cephe
Seçim öncesi Ergenekon tartışmalarına sahne olan KKTC dün sandığa gitti. Oyların yüzde 44’ünü alan Denktaş çizgisindeki Derviş Eroğlu’nun Ulusal Birlik Partisi(UBP) tek başına iktidar oldu. Talat’ın eski partisi CTP ise yüzde 29’da kalarak muhalefete düştü. Eroğlu, “Müzakereler sürecek” garantisi verdi.

Radikal

Sandıktan Derviş Eroğlu çıktı
KKTC’de erken seçim sandığından, Derviş Eroğlu liderliğindeki UBP çıktı. UBP yüzde 44’le, hükümet kurabilecek oranı yakaladı. İktidardaki CTP ise yüzde 29.5’te kaldı.

Cumhuriyet

KKTC’de yeni dönem
Erken genel seçimleri, oyların yüzde 44’ünü alan Derviş Eroğlu liderliğindeki UBP kazandı. Tek başına hükümet kurabilecek olan UBP 26, iktidardaki CTP 15, Serdar Denktaş liderliğindeki DP ise 5 milletvekili çıkardı. Eroğlu, AB’ye karşı olmadıklarını ve Rum kesimi ile yürütülen müzakerelerin devamından yana olduklarını açıkladı.

Zaman

Kıbrıs’ta zafer UBP’nin Eroğlu, müzakerelere destek sözü verdi
KKTC'de Ergenekon tartışmaları eşliğinde girilen seçimlerde sandıktan Ulusal Birlik Partisi (UBP) zaferle çıktı. 50 sandalyeli meclisin yeni üyelerinin belirlendiği seçimlerin ilk sonuçlarına göre muhalefetteki UBP yüzde 45'le tek başına iktidar oldu. Cumhuriyetçi Türk Partisi–Birleşik Güçler (CTP-BG) ise yüzde 29'da kaldı. Basın toplantısı yaparak zaferini ilan eden UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümü için Türkiye ile birlik ve beraberlik içerisinde çalışacaklarını söyledi. Eroğlu, Cumhurbaşkanı M.Ali Talat'a müzakerelerde destek olacakları sözünü verdi.

Star

Ada’da sandıktan Derviş Eroğlu çıktı
KKTC'deki seçimlerde UBP yüzde 44 ile birinci parti çıktı. İktidardaki CTP yüzde 29 oy aldı. Cumhurbaşkanı Talat, seçim öncesi söylenen acı sözlerin unutularak geleceğe bakılması gerektiğini söyledi.

Taraf

'Hayır'cılar' kazandı
KKTC seçimlerinde sandıktan Derviş Eroğlu çıktı. 50 üyeli mecliste 26 sandalye kazanarak hükümet olmayı garantileyen UBP lideri Eroğlu, 'Çözüm karşıtı değiliz, müzakereler sürecek' dedi.
Bu haber 284 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER