Hastürer: UBP’nin işi zor!

Gazeteci Hasan Hastürer Ada TV’ye yaptığı açıklamada, 26 milletvekili çıkaran UBP’nin işinin hiç de sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi.

Gazeteci Hasan Hastürer Ada TV’ye yaptığı açıklamada, 26 milletvekili çıkaran UBP’nin işinin hiç de sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi.

Mehmet Davulcu

Günaydın Ada programına konuk olan gazeteci Hasan Hastürer, CTP’siz ve ÖRP’siz bir hükümet modeline yönelmeyeceğini iddia etti.
Hasan Hastürer, UBP’nin Ankara’daki Ak Parti hükümeti ile ilişkilerini iyi tutmak için bir Ak parti projesi olan ÖRP’yi olası hükümet seçenekleri dışında tutamayacağını da iddia etti
Gazeteci yazar Hasan Hastürer seçimin kaderini “gezici” oyların belirlediğini ileri sürdü. Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin blok oy oranının yüzde 20’yi zor geçtiğini iddia eden Hasan Hastürer, esnek oy da denen gezici oyların iktidarın durumuna baktığını ve tatmin ediciyse desteklediğini değilse başka tarafı desteklediğini söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’nin gidişini “kendi kalesine attığı goller”in sağladığını ifade eden Hastürer, bu partinin seçim kampanyasında halka söylediklerinin ve ortaya koyduğu rakamların halk tarafından doğru ve inandırıcı bulunmadığını söyledi.

UBP’nin, bir dama taşını deviren ve “oyun bitti, şimdi UBP zamanı” diyen bir reklam ile “hedef belli yüzde 50” diyen bir sloganla kampanya yürüttüğünü

İfade eden Hastürer, Derviş Eroğlu’nun kendisini ve partisinin hedeflerini anlatmak için çaba harcamadığını bunun yerine CTP’nin hatalarını ve yanlışlarını söyleyerek seçim kazandığını ifade etti.

28 Nisan’da Orams davasının kararının açıklanacağını ve inşaat sektörünün geleceğini belirleyeceğini belirten Hastürer, global krizin etkilerinin de giderek daha ağır bir şekilde hissedilmeye başlanacağını ifade ederek kurulacak hükümetin işinin kolay olmayacağını iddia etti.

ÖRP İLE OLABİLİR Mİ?
UBP’nin 26 milletvekiliyle tek başına hükümeti kurabileceğini belirten Hastürer, ancak böyle bir hükümetin sıkıntılı olacağını ileri sürdü. Bu bakımdan UBP’nin bir ortağa ihtiyacı olacağını söyledi. UBP’nin önünde 2 tane 28 sandalyeli koalisyon alternatifi olduğunu belirten Hastürer bunlardan birinin UBP-TDP, ötekinin de UBP-ÖRP seçenekleri olduğunu söyledi. Dönem içinde ve seçim sürecinde ÖRP’ye dönük olarak yapılan söylevlerin çok kolay bir şekilde unutulabilirse ÖRP ile ortaklık kurulabileceğini belirten Hastürer, ÖRP’nin bir Ak Parti projesi olduğunu ileri sürdü. Seçimlerde Ankara’dan ÖRP lehine bir yardım ve destek yapıldığının üstü örtülemeyecek bir gerçek olduğunu söyledi. Ulusal Birlik Partisi’nin Ak Parti ile ilişkilerini iyi sürdürmek istemesi halinde, ÖRP’yi dışta tutmayacak bir modeli tercih etmek durumunda kalıp kalmayacağını sorguladı.

Hoşgörüyü seven bir insan olduğunu ifade eden Hastürer, ÖRP’nin oluşum şekline atıf yaparak fakat bu kadar da olmaması gerektiğini söyledi ve bu düzeysizliğin büyük bir hata olduğuna işaret ederek bu düzeysizliğin bedeli olarak bu alternatifin ortadan kalması gerektiğini söyledi.
UBP ve TDP alternatifinin gündeme gelmesi gerektiği görüşünü ileri süren Hastürer bunun dışında başından beri hep söylenen UBP-DP alternatifinin de bulunduğunu belirtti. UBP-DP koalisyonunun 31 milletvekiline ulaştığı için geniş tabanlı bir hükümet olacağını belirten Hastürer, bu seçenekte de durmak noktasında kalınabileceğine dikkati çekti. Kendisinin Kıbrıs Türk Toplumunun siyasal yaşamının yine Kıbrıs Türk toplumunun kendi iç dinamikleriyle belirlenip şekillenmesinden yana olduğunu ifade eden Hastürer, yakın geçmişteki CTP-DP koalisyon hükümetinin yıkılıp ÖRP projesinin gündeme gelmesinin nedeninin Rauf Denktaş’ın AKP’ye karşı duruşunun Serdar Denktaş’a fatura edilmesi olduğunu söyledi.

Bu noktada AKP’nin Ankara’daki etkin varlığı düşünüldüğü zaman CTP’siz ve ÖRP’siz UBP-DP koalisyonunun nasıl karşılanacağını sorgulayan Hastürer, bunları söylerken sıkıntı yaşadığını ama Ankara ve AKP’yi yok saymanın da kolay olmayacağını ifade ederek soruları gerçeklerin bütünlüğüyle yanıtlamak zorunda olduğunu söyledi.

UBP-CTP koalisyonu seçeneğini de değerlendiren Hastürer, zorlu, kritik ve bir takım sorumlulukların yüklenileceği bir dönemse en sağlıklı olanlarından bir tanesi olduğunu söyledi. Ancak bu seçeneğin de demokrasi bakımından sıkıntılar yaratacağı düşüncesinde olduğunu dile getirdi. Böyle bir seçeneğin mümkün olduğunu bildiğini ifade eden Hastürer, buna karşın kişisel düşüncesinin ana muhalefetin 5 milletvekili olan bir partiye bırakılmaması gerektiği şeklinde olduğunu söyledi.

Bu haber 328 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER