TAM DESTEKLE MOTİVASYON

Ankara’da Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşılanan Başbakan Tufan Erhürman, ortak basın toplantısına Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşenlere başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.
Ankara’da Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşılanan Başbakan Tufan Erhürman, ortak basın toplantısına Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşenlere başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

Son derece yararlı bir toplantı olduğunu belirten Erhürman, Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri birlikte değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Erhürman, Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’in yeniden seçilmesiyle birlikte yaptığı açıklamaların, Kıbrıs konusundaki müzakere sürecinin çok da fazla katkı yapan açıklamalar gibi görünmediğini dile getirdi. Erhürman, Anastasiadis’in, hitrokaron konusunda yaşananlarla ilgili söylediklerinin, Kıbrıs Türkleri’nin statüsü konusunda net bir algıya sahip olmadığını gösterdiğini de kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin sadece adanın etrafındaki veya içindeki doğal zenginliklerden faydalanacak bir unsur olmadığını belirten Erhürman, Kıbrıs Türkünün, zenginlikler konusunda karar verme hakkına sahip iki unsurdan biri olduğuna vurgu yaptı.
Erhürman, “Tam da bu yüzden, Türkiye Cumhuriyeti ile ortak hassasiyetimiz Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliği meselesidir. Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin güvence altında olmayacağı bir anlaşmanın sürdürülebilir bir anlaşma olmayacağı herkesin malumudur” diye konuştu.

4’lü koalisyon hükümetinin göreve başlamasının üzerinden henüz bir ay geçmediğini anımsatan Erhürman, icraat hedeflerinde aynı şeyleri düşündüklerini ve aynı hedeflere yöneldiklerini belirterek, bu dönemde gerçekleştirilen projelere maddi manevi katkı koyma kararlılığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Hukuki tanıma olmasa bile halkın tanınması ve kabul edilmesinin önemine de değinen Başbakan Erhürman, Spor ve Kültür-Sanat alanında da temsil edilmeyi önemsediklerini ve Türkiye’nin bu yönde de desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Erhürman, bu yöndeki işbirliği konusunda teyid aldıklarını ve bundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

ERDOĞAN’LA DA BİR ARAYA GELDİ

Ankara'da temaslar yapan Başbakan Tufan Erhürman ve beraberindeki heyet, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen Erdoğan’ın Erhürman’ı kabulü, 45 dakika sürdü.Dörtlü koalisyona destek mutlu etti

Ankara ziyaretini dün akşam yurda dönüşte değerlendiren Başbakan Tufan Erhürman, temasların son derece yararlı olduğunu ifade etti. Erhürman, 4’lü koalisyon hükümetinin çalışmalarında Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğini yanlarında hissedeceklerine dair aldıkları mesajların kendilerini mutlu ve motive ettiğini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Ankara’ya giden Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, temaslarını tamamlamalarının ardından dün akşam saat 20.30 sıralarında yurda döndü.

Başbakan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Özersay’ı Ercan Havalimanı’nda, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan karşıladı.

Ercan Havalimanı’nda Ankara temasları hakkında basına değerlendirmelerde bulunan Başbakan Tufan Erhürman, daha önce söyledikleri gibi ve teamül gereği hükümetlerinin güvenoyunu aldıktan sonra ilk resmi dış ziyaretini Ankara’ya yaptığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve beraberindeki heyetle Ankara’da önce Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini anlatan Başbakan Erhürman, ardından da Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın da katıldığı toplantılar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İlk olarak Yıldırım, Akdağ, kendisi ve Bakan Özersay’ın katıldığı 4’lü toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Erhürman, bunun ardından heyetlerle birlikte çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini aktardı.

4’lü toplantının uzun ve verimli olduğunu ifade eden Erhürman, toplantıda özellikle hükümetin yapmayı planladığı icraatlar ve TC’nin desteğine de ihtiyaç olarak hissettikleri icraatlar hakkında bilgi aktardıklarını, icraatlarla ilgili olarak da büyük oranda görüş birliği içinde olduklarını gördüklerini belirtti.

Toplantının planlanandan uzun sürdüğünü ifade eden Başbakan Tufan Erhürman, 4’lü toplantı ardından heyetlerle uzun bir çalışma yemeği gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başbakan Tufan Erhürman, bugün saat 18.00 sıralarında ise TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiklerini belirterek, TC Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın da hazır bulunduğu toplantının da son derece verimli geçtiğini ifade etti.

Kısa sürede TC’de görüşmeleri gereken tüm yetkililerle görüşebildiklerini vurgulayan Başbakan Erhürman, TC’nin geçtiği sıkıntılı döneme rağmen bir gün içinde temaslarını tamamlayabildiklerini belirtti.

Başbakan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, yurt dışında olması nedeniyle TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşemediğini, bu görüşmenin ise birkaç hafta gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.
Bu haber 225 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER