ANKARA’DAN MESAJ GELDİ

Başbakan Tufan Erhürman, “Ankara ziyaretimizde vizyonumuzu ve hedeflerimizi paylaştık. Son serece sıcak baktılar Kısa zamanda mali protokol görüşmeleri başlayacak” dedi.
Başbakan Tufan Erhürman, “Ankara ziyaretimizde vizyonumuzu ve hedeflerimizi paylaştık. Son serece sıcak baktılar Kısa zamanda mali protokol görüşmeleri başlayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, haftalık rutin görüşmeleri çerçevesinde Başbakan Tufan Erhürman ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan Akıncı’nın Erhürman ve Özersay’la haftalık görüşmesi, saat 10.20’de başladı. Görüşme yaklaşık bir saat sürdü.
Erhürman, toplantı sonrasında basına açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

TÜRKİYE’DEKİ TEMASLAR

Başbakan Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bu haftaki olağan görüşmelerinde gündemleri Türkiye’deki temasları olduğu için Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da hazır bulunduğunu kaydetti.

Özellikle Kıbrıs ve hidrokarbon konularıyla ilgili konuşulan konularda Cumhurbaşkanı Akıncı’ya aktarmaları gereken noktalar olduğunu dile getiren Erhürman, Akıncı’yla bunları ele aldıklarını belirtti.
Erhürman, bugün haftalık basın toplantısını Bakanlar Kurulu toplanacağı için yapmayacaklarını da kaydetti.

“EN KISA SÜREDE”

Kıbrıs konusunda mümkün olan en kısa sürede çözüm hedefinin durduğunu kaydeden Erhürman, ancak hükümet olarak asli görevlerinin bir an önce vitesi ve hedefi yükseltmek, vizyonu belirlemek ve hızla sosyal-ekonomik alandaki projeleri gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Erhürman, bunları Türkiye ile paylaşmak, ne kadar destek alacaklarını belirlemek ve alacakları desteğin yeterli olmadığı durumlarda buradan kaynak yaratmanın ve ülkede artık sağlıkta eğitimde ekonomik alanda gençlik alanında yaşanan sorunlara yavaş yavaş ama vizyon çerçevesinde ve programlı şekilde çözümler üretmeye başlamanın da görevleri olduğunu kaydetti.

“MALİ PROTOKOL”

Bu vizyonlarını TC’li yetkililerle paylaştıklarını, kısa zaman içerisinde mali protokol görüşmelerinin başlayacağını ve bu vizyon çerçevesinde masaya oturacaklarını dile getiren Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu hedeflerine son derece sıcak baktığını gördüklerini ifade etti.

“KISIR SİYASİ TARTIŞMA”

Ülkede artık hizmetlerin ve icraatın konuşulacağını kaydeden Başbakan Erhürman, ülkenin kısır siyasi tartışma ortamının kırılacağını, bahsettiği hedefler ve vizyonun kendi ölçekleriyle sınırlı olduğunu belirtti.

Geçmişte yapılan ekonomik mali protokollerde hâlâ hayata geçmeyen bazı maddeler bulunduğunun hatırlatılması ve bu protokollerin tamamen sil baştan mı yapılacağının sorulması üzerine Erhürman, yapılacak protokol çalışmaların “ne sil baştan ne de aynısı gibi bir şey olacağını” kaydetti.

Erhürman, “Sonuç itibarıyla sizin bir kalkınma vizyonunuz olması gerekiyor. Nerelerde ne yapmayı planladığınızın ortaya konulması gerekiyor. Mesela Bafra’tan Karpaz’ın ucuna kadar ve Lapta’dan Yeşilırmak’a kadar olan bölgeyi madem alternatif turizm, tarım ve yükseköğretim üzerine planlamayı öngörüyoruz, o zaman bu mali protokolün buna ilişkin bölümleri çok net olarak içermesi gerekiyor ve bölgesel kalkınma modellerini destekleyen unsurlar içermesi gerekiyor” diye konuştu.

“Yeni kalkınma vizyonunu”

Başbakan Tufan Erhürman, iddialarının hem sosyal hem de ekonomik yönden yeni bir kalkınma vizyonunu ortaya koymak ve mali protokol görüşmelerini bu vizyona uygun bir çerçeve içine oturtmak olduğunu belirtti; bu niyet doğrultusunda Türkiye’den destek aldıklarını da kaydetti.

Erhürman, Türkiye’deki toplantılarının ve çalışma yemeğinin bu konularda oraya
hazırlıklı gitmiş ve düşüncelerini paylaşmış olmaları nedeniyle beklenenden çok uzun sürdüğünü kaydetti.

“Akıncı tarafından”

Kıbrıs sorunu ve müzakereler konusunda yeni bir vizyon çalışma içerisinde olunup olunmayacağının sorulması üzerine de Erhürman, müzakereler konusunda 4 siyasi partinin ortak bir düşünce içerisinde olmadığını ortaya koyduğunu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yürüteceği müzakerelerle eşgüdüm içerisinde olacaklarını söylediklerini, TC’de yaptıkları görüşmeleri de bu çerçevede Akıncı ile paylaştıklarını belirtti.
Erhürman, yeni bir vizyon gündeme gelecekse bunun Cumhurbaşkanı tarafından açıklanması gerekeceğini de kaydetti.
Bu haber 370 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER