Bal yapmayan arıya tahammül edilmez

Bakanlar Kurulu müşavirliği kaldıracak yasayı görüştü. Ve sonunda uzlaşma sağlandı.
Bakanlar Kurulu müşavirliği kaldıracak yasayı görüştü. Ve sonunda uzlaşma sağlandı.
Yılların kronikleşmiş sorunu nihayet çözülüyor.
Dörtlü koalisyonun üzerinde uzlaştığı metin, teknik kurula gönderildi. Orada yapılacak düzenlemenin ardından Cumhuriyet Meclisi’ne gönderilecek, yılların kanayan yarası çözülecek.
Fakat müşavirlik yasasıyla ilgili çalışmaya bazı eleştiriler de var. Kamu-Sen’in “Kaş yaparken göz çıkarılmasın” diye açıkladığı uyarıları bir kez de biz buradan duyuralım.
Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, hazırlanan yasada taraflı olarak bazı müşavirlerle ilgili ayrımcılığa gidildiğini öne sürüyor.
Müşavirler arasında '5 yıl kesintisiz çalışan, 2 yıl kesintisiz çalışanlar' şeklinde sınıflandırma yapıldığını kaydeden Atan, 'Şu an iki üç yıl doldurmalarına 2-3 ay kalanlara tekrar eski görevlerine döndürme gibi girişimde bulunulmaktadır. Bunun hukuksal zeminde mahkemeden döneceği aşikardır” diyor.
Yapılanların adil olması gerektiğini kaydeden Atan, “ Görevdeki arkadaşlar yasa ile göreve gelmiştir. Burada hemfikir olduğumuz konu müşavirliğin kaldırılmasıdır. Ama kimsenin de hakkına halel gelmemeli. Aksi durumda itiraz ederek, gerekli mercilere başvuracağımızı belirtmek istiyorum' diyerek, önemli bir noktanın altını çiziyor.
Kamu-Sen’in de altını çizdiği gibi yıllardır büyük tepki çeken müşavirliğin kaldırılması, elbette hükümetten büyük bir beklenti.
Ancak bu beklentiyi karşılarken çok titiz davranmalıyız. Daha doğrusu kaş yaparken göz çıkarılırsa, yeni haksızlıklar doğar. Umarım teknik kurulda gerekli düzeltmeler yapılarak, bu haksızlıkların önüne geçilir.
Dün yapılan Bakanlar Kurulu ardından alınan karalarını açıklayan Dışişleri Bakanı Özersay, birkaç gündür çokça konuşular Ankara ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.
Hükümetin gündemine bu ziyaretin gelip gelmediği elbette basın mensupları tarafından çok merak ediliyordu.
Özersay, Başbakan Erhürman ile gerçekleştirdikleri Ankara ziyareti hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgi aktarıp, değerlendirme yaptıklarını söyledi.
Anlaşılan Ankara’dan gelen mesajların, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın payına düşen bölümlerinin ardından, hükümetin payına düşen bölümleri de yerine ulaştı.
Bakanlar Kurulu bugün bir kez daha toplanacak. Hükümet tam mesai çalışıyor. Bu da halkı mutlu ediyor. Kısa bir zaman içinde alınacak sonuçlar bu hükümete olan güveni artıracak, dörtlü koalisyonu kuvvetlendirecektir.
Ancak hükümet şunu da bilmeli. Sonuç alınamazsa, bu kervan böyle gitmez. Çünkü bal yapmayan arıya kimse tahammül edemez. O yüzden hükümetin sonuç alıcı hamlelerini sıklaştırmasını ilgiyle izleyeceğiz.Bu haber 302 defa okunmuştur

:

:

:

: