Dörtlü koalisyonun tutkalı, Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Hükümet hararetli bir biçimde bütçeyi geçirmeye çalışırken, başlangıçta dört parti arasında bu denli bir uyum beklemeyenler için de şaşırtıcı bir görünüm sergiliyor.
Hükümet hararetli bir biçimde bütçeyi geçirmeye çalışırken, başlangıçta dört parti arasında bu denli bir uyum beklemeyenler için de şaşırtıcı bir görünüm sergiliyor.
Bu hükümete çok değil en fazla yerel seçimler sonrasına kadar ömür biçenler, yavaş yavaş bu süreyi uzatıyor.
Yılsonunu bulmaz diyenler de var.
UBP kurultayından sonra UBP-HP arasındaki bir koalisyon denemesi olabilir diyen de…
Tabi bunu söyleyenler, Hüseyin Özgürgün’ün Genel Başkan olmadığı bir UBP üzerinden bu iddialarını öne sürüyorlar.
Ancak tüm bunlara karşın dün Ada TV’de konuğum olan eski Tarım Bakanı Sami Dayıoğlu daha farklı bir tespit yaptı.
Bu hükümetin sanılanın aksine çok kısa vadeli olmayacağını söyleyen Dayıoğlu’na göre hükümet 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar gidecek.
Çünkü hükümet ortağı partiler arasında şimdiden en az üç tane Cumhurbaşkanı adayı var.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağını şimdiden açıklayan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, CTP’den Enerji Bakanı Özdil Nami ve elbette Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay.
Şu anda Cumhurbaşkanı Akıncı, adaylıkla ilgili bir işaret vermedi.
Ama olası bir “devam” kararında da elbette TDP, Akıncı’nın arkasında duracaktır.
Dolayısıyla Dayıoğlu’na göre bu hükümeti bir arada tutan önemli bir Cumhurbaşkanlığı seçimleri motivasyonu var. Bu motivasyon nedeniyle hükümet öyle kolay kolay ilk fırtınada da yıkılacak gibi durmuyor.
7 Ocak seçimlerinin hemen ardından HP ile CTP’nin, yüzde 36’ya yakın oy almış UBP ile arasına mesafe koymasını bir kenara bırakırsak, geçmiş dönemde iktidar ortağı olan DP’nin de tercihini değiştirmesini bu gözle okuyabiliriz.
Çünkü UBP-DP koalisyonunda UBP’nin yükselirken, kendi partisinin eridiğini gören Denktaş’ın da tercihini 2020 hesapları içinde yapması kuvvetle muhtemeldir.
Seçime iktidarda gidemeyen bir UBP’nin olası Cumhurbaşkanı adayının da güçlü olamayacağını düşünen Denktaş, UBP tabanından alacağı oylarla şansını artırmak istiyor.
Buraya kadar hesap ortada.
Fakat bu hesabın tutup tutmaması da bu dörtlü koalisyonun iktidardaki başarısına bağlıdır. Başarılı bir iktidar dönemi, elbette bu hükümetten çıkan adayların elini güçlendirecektir.
Ancak evdeki hesabın çarşıya uymama durumu da olabilir. Eğer bu hükümet vaatlerini yerine getiremez ve halkta hayal kırıklığı yaratırsa, UBP kimi aday gösterirse göstersin, muhalefette de seçime gitse kazanacaktır.
Dolayısıyla sözün özü şudur. Bu hükümet başarıya mahkumdur. Dörtlü koalisyonu bir arada tutan tutkal da 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. O güne kadar bir arada olmanın yollarını aramak için ellerinden geleni yapacaklardır.
Çünkü trenden inen kaybeder. Hedef 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyse herkes sonuna kadar o trenle yola devam etmeye çabalayacaktır.
Bu haber 321 defa okunmuştur

:

:

:

: