Mobese neden bizim ülkemiz için de artık gerekli oldu?

Çünkü artan nüfusun asayiş denetimini sağlayacak en teknolojik yöntemdir. Ama bizim alt yapımız buna elverişli değil.
Çünkü artan nüfusun asayiş denetimini sağlayacak en teknolojik yöntemdir.
Ama bizim alt yapımız buna elverişli değil.
Olabilir..
Lakin altyapı kurulabilir.
Bu imkansız değildir.
Fakat maliyeti yüksektir.
Olabilir..
Bu iş için bütçe oluşturulabilir.
Bu da imkansız değildir.
Çünkü bütün bunlar insana yatırımdır.
İnsanın huzuruna, canına, malına ve vücut bütünlüğüne yapılan bir yatırımdır.
Peki neden gereklidir mobese sistemi bu ülkeye?
Gelin hep birlikte buna bakalım..
Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE), Emniyet Genel Müdürlüğü araçları için tasarlanmış iletişim altyapısı olarak GPRS teknolojisini kullanan, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgi Yönetim Sistemlerinin (GIS / MIS) entegrasyonudur.
Peki ne İşe Yarar ?
Mobese Kısaca söylemek gerekirse Emniyet güçlerine gerekli konularda daha kısa sürede yardım etmektir.Örnek olarak Bir hırsız bir arabayla kaçıyor Emniyet güçlerinden .Bir mahalleden geçiyor ve o mahalleden geçerken mobese kameralarına takılıyor araba , mobese kameraları o arabanın plakasını işleyip ana merkeze gönderir.Merkez de plakası aranıyorsa emniyet güçlerine bildirerek arabanın nerede olduğunu söyler.
Bölge görüntüleme sistemi, halkın yoğun olarak bulunduğu ve geçiş güzergahı olarak bilinen yerlere konulan kameralar ile, bu kameralardan alınan görüntülerin merkeze sürekli olarak aktarılıp kaydedilmesinden oluşmaktadır.Toplumsal olayların oldukça yoğun olarak görüldüğü bölgelerde bu olayların en kısa sürede haber alınmasında, olayın büyüklüğünün belirlenmesinde ve gelişmelerin canlı olarak izlenmesinde olayın büyüklüğüne göre kuvvet kaydırılmasında ve yönlendirilmesinde önemli yararlar sağlayacak bir sistemdir.
Bölge görüntüleme sistemi, kanunlara aykırı olarak yapılacak olan illegal girişimlere kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılabilecektir. Plaka tanıma sistemleri ile entegre olarak çalıştırılabilecektir. Asayiş hizmetlerine yönelik olarak da fayda sağlayacak bir sistemdir. Özellikle aşayişe müessir suçlara meyilli olanlar üzerinde caydırıcı etki bırakabilecektir.
Beklenmeyen durumlar ve toplumsal olaylar ve kanuna aykırı girişimlerde , bölge görüntüleme sistemi ile bölge hakkında ayrıntılı bilgi alınarak, güvenlik önlemleri ile ilgili kararların hızlı şekilde alınması sağlanacaktır.
Ve bütün bunların yanında adli olaylar, kapkaç, hırsızlık, vb. polis birimleri tarafından, sıcak takip yapılması gereken durumlarda, Komuta Kontrol Merkezi Görevlileri, Bölge Görüntüleme Sistemi ile aldığı bilgiler doğrultusunda saha ekiplerini yönlendirecektir..
Gördüğünüz gibi güvenlik ve asayiş konularında sayısız olumlu etkiye sahip bir uygulamadır mobese sistemi..
Dolayısıyla tüm dünyada yoğun şekilde kullanılan bu sistemin bir an önce Kuzey Kıbrıs’ta da hayata geçirilmesi artık elzemdir.

Bu haber 237 defa okunmuştur

:

:

:

: