Girne komadan çıkabilir

Ada TV’de dün canlı yayın konuğum Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü oldu. İlk konu başlığımız 2038’e kadar Girne’nin yol haritasını belirleyen Girne-Çatalköy imar planı oldu.
Ada TV’de dün canlı yayın konuğum Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü oldu.
İlk konu başlığımız 2038’e kadar Girne’nin yol haritasını belirleyen Girne-Çatalköy imar planı oldu.
Başkan mayıs 2010’da 10 kata kadar verilen imar izinleriyle nasıl Girne’nin kalbine hançer sokulduğunu anlattı.
Bu plana göre, bugün artık “Girne beyaz bölge” olarak adlandırılan merkezde, kat sayısı en fazla beş olacak.
Girne’nin planlaması yapılırken gerçek nüfusun bilinmemesi de önemli bir handikap olarak karşımızda duruyor.
33 bin civarında olduğu öne sürülen nüfusun bu rakamın çok daha fazla üzerinde olduğunu her gün gerek trafikteki sıkışıklıktan, gerekse gözümüzle gördüğümüz yoğunluktan kolaylıkla anlayabiliyoruz.
Başkanın hesabı ise daha farklı…
25 bine yakın su saati ve su saatinin bağlı olduğu her konutu üçer kişiden hesaplarsak, yaklaşık 75 bin kişiye ulaşıyoruz.
Buna öğrencileri ve asker ailelerini de eklersek Girne’nin nüfusunun en az 80-85 bin civarında olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Başkan Nidai Güngördü, Girne’ye ilişkin bütün planlamaları bu gerçek ışığında yaptıklarını ifade ediyor.
Başkan’la yaptığımıs “Gündem Özel” de, Yenierenköy Belediyesi ile başlayan tartışmalar da bir diğer konu başlığımızdı.
Belediye sayısının bir an önce 28’den 12’ye düşürülmesi gerektiğini söyleyen Nidai Güngördü, bunun kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu söyledi.
Haziran ayında yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olacağını açıklayarak Girnelilerden oy isteyen Başkan, dört yılın başladığı projelerin bitirilmesi için yeterli olmadığını ifade etti.
Ancak seçilirse önümüzdeki dört yılın kendisi için son olacağını da peşinen sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz dönemde UBP’nin aday göstermediği Girne’den bağımsız olarak seçimlere giren ve kazanan Nidai Güngördü yine iddialı.
Dörtlü koalisyonun ortak adayla Girne’de karşısına çıkabileceğine yönelik iddialarla ilgili ise “Benim de kulağıma geldi” demekle yetiniyor.
Ancak geçtiğimiz dönemde yüzde 44 civarında oyla başkan seçilen Nidai Güngördü, yaptığı icraata da güvenerek, kendisinden emin bir şekilde yeniden kazanacağını düşünüyor.
Girne kabuk değiştiriyor. Son yıllardan belki çok hırpalandı. Vahşi gelişmenin en canlı örneğini yaşadı.
Kent belki şu an komada. Ama bu koma aşılamaz değil. Hasta komadan pekala çıkabilir. En başta yıllardır bir türlü hayata geçirilemeyen imar planı, Girne’nin tedavisi için önemli bir reçete oldu.
Eleştirebilirsiniz ama daha iyisi olana dek elimizdeki bu. Dolasıyla bu reçete ışığında Girne’nin kurtarabildiğimiz bölgelerine sahip çıkalım. Vatandaş olarak da üstümüze düşen ödevleri yerine getirelim. Unutmayın başka Girne yok. Eleştirebiliriz ama gidecek yerimiz de yok. Kentimize sahip çıkalım.
Bu haber 255 defa okunmuştur

:

:

:

: