ABD Suriye’de yenildi Doğu Akdeniz’e yöneldi

Kuzey Suriye de Türkiye’ye yenik düşen ABD, stratejisini Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’e çevirdi.

Kuzey Suriye de Türkiye’ye yenik düşen ABD, stratejisini Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’e çevirdi.

Zeytin Dalı harekatı ile 55 gün geride kaldı. Afrin kuşatıldı, ABD harekat başlamadan önce Türkiye sınırında 30.000 kişilik terör ordusu kuracağı açıklaması ile Türkiye’nin kararlılığını sınadı cevabını da almış oldu. 55 günde 44 şehit vermiş olduk Allah’tan rahmet, yaslı ailelerine de sabırlar diliyorum. 3347 terörist de etkisiz hale getirildi, bu askeri açıdan çok büyük bir başarıdır, şanlı Türk askerini tebrik ediyorum.
ABD başkanı Trump, bu başarısızlıkların faturasını dışişleri bakanı Tillerson’dan çıkarttı gibi bir değişim yaptı ve onu görevden alarak CIA başkanı Pompei atadı. Belli ki ABD bölgede strateji değişikliğine giderek şahin takımlarını görevlere getiriyor.
Kıbrıs Rum kesimine gelen ABD gaz ve petrol araştırma gemisi, önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlayacaktır. ABD 6. Deniz askeri filosu herhangi bir refakat yapmayacak, böyle açıklama olmadığını biliyoruz. ABD yetkilisi şu açıklama ile Türkiye’yi yine tehdit etmiştir.

“ bu araştırma çalışmaları başladığı zaman, tahmin ediyoruz ki Türkiye herhangi bir engel olma girişiminde bulunmayacaktır” Rum tarafı, ABD kartını Türkiye’ye karşı kullanıyor gibi davranıyor, ancak tam tersi bir durum var ABD Rum tarafı üzerinden
Türkiye’ye karşı siyasi saldırı gerçekleştiriyor.

Suriye de başarısız olan ABD veya Türkiye’nin hassasiyetini iyi biliyordu, oyununu oynadı. Doğu Akdeniz de, Türkiye’yi sıkıştırıp Kıbrıs da yine federal çözüm havasını başlatmak istiyor gibi bir siyaset vardır.

KKTC meclisin de Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken Federal çözümü tek yol olarak gören siyasi parti temsilcileri, kürsü konuşmalarında müzakereler için bir ön hazırlığın olduğunu hissettirdiler.

Hedef Kıbrıs açıklarında bulunduğu iddia edilen doğal gaz ve petrol değildir, doğu da ki petrol ve doğal gazı Akdeniz’e taşımak ve oradan da batıya ihraç etmektir. Bunu sağlamak ile de Rus doğal gazına alternatif yaratılmış olacaktır, Kıbrıs açıklarında ki bu gazın Rus gazına alternatif olacak miktarda değildir, kimse hayal görmesin, piyasada ki değeri de önemli. Denizden yaklaşık 8.000 metreden çıkacak, deniz terminalleri kurulacak, karaya çıkacak ondan karadan da nereye gidecek, belli değil, ya da sıvılaştırma yapılacak, astarı yüzünden pahalı.

KKTC de bazı siyasiler ise federal çözüm sonrası zengin olacağız hayalleri ile halkımıza doğruların dışında konuşuyorlar. Müzakereler devam ederken bile CB SN Akıncı’ya tazminatların doğal gaz gelirlerinden ödenebileceğini bile söylettiler. Hayaller ve gerçekler çok farklı kavramlardır, gerçeği görmek ve hayallerde boğulmamak ise erdemdir.

Bu haber 830 defa okunmuştur

:

:

:

: