Teknoloji çağının sosyal iletişimsizliği

Günümüzde çok hızlı gelişen iletişim teknolojileri beraberinde bazı iletişim sorunlarının da doğmasına sebep olmuştur. İletişim kavramını sadece bilimsel olarak tanımlamak, beraberinde sosyolojik boyutunda karşımıza çıkabilecek sorunların öngörülememesine sebep olacaktır.
Günümüzde çok hızlı gelişen iletişim teknolojileri beraberinde bazı iletişim sorunlarının da doğmasına sebep olmuştur. İletişim kavramını sadece bilimsel olarak tanımlamak, beraberinde sosyolojik boyutunda karşımıza çıkabilecek sorunların öngörülememesine sebep olacaktır. İletişim teknolojisinin hızla ilerlemesi, kişiler veya kitleler arası erişimi kolaylaştırmış olsada, sosyal ve kültürel anlamda toplumda bireyi yalnızlaştırmaya sürüklemiştir. Örneğin; teknoloji bu kadar hayatımıza girmemişken, kişiler arası iletişim, aile içi iletişim, sosyal hayatta iletişim çok daha fazla iken, günümüzde bu iletişim yerini mobil mesajlara bırakmıştır. Sosyal medya araçları, farklı mobil iletişim kanalları daha hızlı iletişim kurmamızı sağlarken, sosyal, kültürel yozlaşmaya sebep olmuştur. Bankacılık işlemleri, alışveriş işlemleri, e-ticaret gibi işlemlerinde özellikle daha çok tercih edilmesi işsizlik, istihdam sorunlarına sebep olmuş, vergi mükellefi esnaf ve işletmecilerin iş kaybına sebep olmuştur.
Ticari kayıpların yanı sıra birde sosyolojik boyuttan ele alırsak, en başta aile, akraba, yakın arkadaşlıkların bu iletişim kanallarıyla sürdürülmesi önlenemez bir hal almıştır. Toplum içerisinde kişiler birbirleriyle iletişim kurmak yerine, akıllı telefonlarıyla vakit geçirerek zamanlarını harcamaktadırlar. Bir yolculuk esnasında veya bir durakta beklerken kimse kimse ile konuşmaz hale gelmiş, toplum yalnız bireylerden ibaret bir hal almıştır.
Bir ortamda buluşan insanların bile aynı masada birbirleriyle mesajla bağlantı kurmalarının ciddi bir sorunun varlığını gözler önüne serilmektedir.
Trafikte gündelik hayatta giderek artan stres ve öfke patlamalarının temelinde iletişim eksikliğinin yattığı uzmanlar tarafından da belirtiliyor.
Okul öncesi çocuklar üstüne yapılan çalışmalarda ortaya çıkan tabloda, özellikle de aile ve çocuk gelişimi üzerine uzmanların görüşlerinde yola çıkarak şu sonuca ulaşıyoruz.. Çocuğun sağlıklı gelişiminde aile içi iletişimin önemini hususunda bakın neler anlatılıyor.
“Anne ve babalar, çocuklar için rol modeldir. Ailenin tutum, alışkanlık, davranış ve iletişimdeki yeterlilikleri çocuğun gelişimini doğrudan etkiler. Aile içindeki iletişim sorunları ciddi problemlere yol açar. Bu da, hem eş, hem de çocuk ilişkilerine olumsuz etki yapar. İletişim çağında yaşayıp, ne yazık ki iletişimsizlik hastalığına yakalanıyoruz. Kıbrıs’ta giderek zorlaşan ekonomik koşullar, gelişen teknolojinin doğru kullanılmaması, anlayamama ve anlaşılamama sorununu giderek arttırıyor. Çağdaş toplumun bireysellik getirisinin bencilliğe dönüşmesi, empati ve duygulanımdaki sıkıntılar, ötekileşme, önyargı ve esneyememe, üslup ve vücut dili ve güven sorunu gibi nedenlerle iletişimsizlik çok ciddi bir boyuta ulaştı. Bu da aile içi iletişimi olumsuz yönde etkiliyor.”
Elbette bu durum çocuklara da yansıyor.
Hızla gelişen bir dijital çağdayız.
Günümüzün hemen hemen her anında sosyal medyada ya da online bir platformdayız. Tabiri caizse cep telefonlarımız ellerimizden düşmüyor. Bu evlerimizdeki durum için de geçerli. Peki bu gelişen teknoloji çocuklara ve ailelere nasıl yansıyor?
Teknoloji biz insanlara birçok konuda kolaylık sağlasa da, yukarda kısmen özetlediğim zararlı yanlarını da göz önünde bulundurarak hareket etmek doğru olacaktır. Örneğin; kendime şiar edindiğim ve sizlere de tavsiye edeceğim bir husus şudur. Gazete, dergi, makale gibi yazılı eserleri internet ortamında okumak yerine, basılı matbu olarak satın almak ve okumak daha makuldürBöyle bir tavır bu, yazıyı kaleme alan yazara, eseri ortaya koyan sanatçıya da, emeğini harcayan kişiye de en büyük saygı gösterimi olacaktır.

Bu haber 183 defa okunmuştur

:

:

:

: