KKTC sağlık sistemi değişikliğinde ilk sırada yeni bina şarttır

Çarşamba günü gözüme talaş kaçtı ve öğle saati devlet hastanesi Burhan Nalbantoğlu’na gittim. Orada çalışan doktorlar, hemşire, polis, özel güvenlikçi, temizlikçiler ve tüm çalışanlar görevlerini canla başla yapmaya çalışıyorlar.

Çarşamba günü gözüme talaş kaçtı ve öğle saati devlet hastanesi Burhan Nalbantoğlu’na gittim. Orada çalışan doktorlar, hemşire, polis, özel güvenlikçi, temizlikçiler ve tüm çalışanlar görevlerini canla başla yapmaya çalışıyorlar. En büyük sorunları, binanın yetersizliğini de geçtim, bina ölmüş bizzat gözlemledim.
Devlet iki hizmet sektöründe etkili ve yönlendirici olmalı, sağlık ve eğitim. Bizim devlet hastanesine bina olarak ne yaparsak yapalım, kesinlikle başarılı olamaz, hizmet bekleyen insanlarımız kaliteli hizmet alamaz. Yeni sağlık bakanı Filiz hanım bunu en iyi bilmesi gerekenlerdendir.
Kıbrıs işlerinden sorumlu Türkiye başbakan yardımcısı sayın Akdağ, yeni hastane müjdesini geçen hükümet döneminde bakan Faiz Sucuoğlu iken verdi. Temeller Nisan ayı içerisinde atılacaktı ve ciddi bir çalışma ile de en kısa sürede tamamlanacaktı. Faiz bey elli defa söylemiştir ki bu proje Türkiye de hazırlandı orada bekliyor. Bizim diyor Faiz bey ne böyle bir teknik donamımız var nede paramız bunu KKTC halkına Türkiye yapacaktı.
Beni üzen şu oldu sağlık bakanı Filiz Besimler bu yeni hastane için her şeyi bildiği halde ADA TV de katıldığı bir programda, biz geldiğimizde bakanlıkta hiçbir çalışma bulmadık diyebildi. Bu söylem hem KKTC’YE hem de Türkiye’ye hakarettir. Filiz hanım kusura kalmasın ancak gördüklerimi zaten biliyorum da bir yeniden hatırlama gibi oldu.
İzinli doktor bir arkadaşımı gördüm acil serviste izinliydim, çağrıldım geldim dedi. özveri böyle olur, ben de şunu demek zorunda kaldım yazık ki böyle bir binada çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Lefkoşa’ya şehir hastanesi kurmak kadar akıllı ve çağdaş bir proje olamaz, dar gelirliyi de düşünmek zorundadır yöneticiler.
Eski bir bakan ile de konuştuğum zaman sağlığı, şunu demişti projeler geliştirebilirsiniz ancak partiniz size tam destek olmalıdır, o da partisinden şikayet etmişti, sağ olsun bana tam detaylarını da anlatmıştı ancak özel olduğu için buradan yazmayayım.
Hanımefendiler ve beyler, ülkemiz insanı özellikle dar gelirli ve ücretlilerin kaliteli ve daha da ucuz sağlık hizmetine ihtiyacı vardır. Fırsat eşitliğini ancak böyle tesis edebilirsiniz, şehir hastanesi tüm finans da Türkiye’ye ait olacak, daha ne istiyorsunuz başınızın belasını mı? Kıbrıs ağızında böyle bir söz vardır.


Bu haber 797 defa okunmuştur

:

:

:

: