Müzakere yemeği mi, veda yemeği mi olacak?

Adına sosyal yemek denen o görüşme, belli ki çok yakın bir zamanda olacak.
Adına sosyal yemek denen o görüşme, belli ki çok yakın bir zamanda olacak.
Rum lider Anastasiadis ile çok uzak olmayacak bir tarihte bu buluşmanın sağlanacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Akıncı, ancak bunun bir müzakere başlatmayacağının da altını çizdi.
Nasıl mı?
Akıncı, “Niyetlerin anlaşılması bakımından bir araya gelinmesi, yeni bir müzakere süreci anlamı taşımaz” diyor.
Yani o görüşmede, “Rumların niyeti ne”…
Kıbrıs Türk tarafı daha çok bunu anlamaya çalışacak.
Bizim niyetimizin ne olduğu ise defalarca açıklandı.
Yeni müzakere sürecinin çerçevesini de tarif eden Akıncı, “Bir daha ucu açık, sonuçsuz, takvimsiz, Kıbrıslı Türkleri aynı şekilde sürüncemede bırakacak, yıllarca sürecek yeni müzakere sürecinin parçası olmayacağız” dedi.
Bu şu anlama geliyor. Artık bundan önce olduğu gibi uzun uzadıya yıllar süren görüşmelerle vakit öldürülmeyecek.
Çünkü Rumlar bir yandan bu görüşmelerle masada durumu idare ederken, diğer yandan enerji şirketleriyle güvenlik içinde sondaj yapmayı hedefliyor.
Daha doğrusu müzakere masasını, enerji devlerine verdikleri taahhütleri yerine getirmek için kullanıyorlar.
O yüzden sırf göstermelik olsun diye, böyle bir masaya asla ihtiyacımız olamaz.
Akıncı da bu gerçeğin farkına vardığı için yeni müzakerelerin çerçevesinin artık çok daha farklı olacağını özellikle belirtiyor.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın haftalık olağan toplantıda bir araya geldiği Başbakan Erhürman da Kıbrıs meselesinde en kritik başlık haline gelen enerji meselesine vurgu yaptı.
Rumların yaptığı “Biz doğalgazı, petrolü çıkaralım, sizin payınızı ileride çözüm olunca veririz” yaklaşımı da elbette inandırıcı değildir.
Buna dikkat çeken Başbakan Erhürman da “Biz sadece Doğu Akdeniz’de çıkacak kaynaklardan ileride pay alacak bir toplum olarak görülmeyi kabul etmiyoruz” diyerek bütün Kıbrıs Türkü’nün duygularını tercüman oldu.
Akıncı ile yaptığı toplantı sonrasında konuşan Başbakan, müzakere başlayacaksa Rum tarafından buna yönelik anlamlı işaretler verilmesi gerektiğini söyledi.
Fakat ne yazık ki o işaretler bugüne kadar verilmedi.
Dolayısıyla Akıncı ile Anastasiadis arasındaki o yemek, Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi müzakere başlatan bir yemek olmaktan ziyade, adı üstünde ‘sosyal bir yemek’ olmaktan öte gidemeyecektir.
Bunu anlamak için Rumların katı, milim taviz vermeyen tutumuna bakmak yeterli olacaktır.
Kısaca Akıncı ile Anastasiadis arasındaki yemek şu gerçeği ortaya çıkaracak. Bu bir müzakere yemeği mi, yoksa veda yemeği mi olacak?
Taraflar birbirlerine içlerinden geçen düşünceleri söyleyince bu ortaya çıkacak…

Bu haber 460 defa okunmuştur

:

:

:

: