Akıncı, Anastasiadis ile görüşme sinyali verdi

Hükümet parti başkanları ile görüşmesinde, Serdar Denktaş hariç Akıncı, Anastasiadis ile sosyal içerikli bir görüşme yapacağını paylaştı.

Hükümet parti başkanları ile görüşmesinde, Serdar Denktaş hariç Akıncı, Anastasiadis ile sosyal içerikli bir görüşme yapacağını paylaştı. Dün başbakan Erhürman ile gerçekleştirmiş olduğu haftalık toplantıdan sonra ise sosyal içerikli bir görüşme yapılacağının sinyalini verdi. Bu görüşme müzakerelerin başlayacağı anlamına gelmemelidir dedi Akıncı, eğer müzakereler başlayacaksa bir önceki müzakere süreci Crans Montana da son buldu diye de ekledi.
Akıncı hedefimiz kalıcı bir çözüm, ancak sonuca ulaşacak iyi bir hazırlık yapılmalıdır diyor, Rum tarafı ise bunun tersini savunuyor, kaldığımız yerden ancak iyi bir hazırlık ile başlamalıyız diyor, iki söylem farklıdır. BM ise Guteres belgesi var diyor, Crans Montana da varılan uzlaşıları yok edemeyiz. BM de farklı telden çalıyor, bunca çalışmayı çöpe atamayız bu da batının taktiğidir.
Bu sosyal içerikli buluşma için BM yetkilileri ve başta ABD ve AB etkin rol aldığını görüyoruz, doğal gaz aramaları da bu süreci tetikliyor. ABD eğer bir süreçte etkin rol alma peşinde ise ben endişe duyarım çünkü bizim için hayırlı olmayacaktır. Suriye de Türkiye sınırına 30.000 kişilik terör ordusu kuracağını açıkça ifade eden ABD Kıbrıs ve doğu Akdeniz de neler planlıyor, gözümüzün açık olması gelecek nesillerimize borcumuzdur.
BM Akıncı’nın talep ettiği bir süreci başlatması imkansızdır, Rum tarafının geçmişi silerek yeni bir sürece girebileceğini asla düşünmüyorum, Rum ulusal konseyinde bu şekilde bir karar yoktur. Akıncı’nın bu talebi çok iyi niyetli gibi duruyor, diplomasi olmalı mı? Evet olmalı masada haklı olduğumuzu düşünüyorsak ki haklıyız, sosyal içerikli görüşmelerden çekinmemeliyiz, yeter ki anavatanımız Türkiye ile eşgüdüm içerisinde olalım.
Kıbrıs davası ve etrafında ki zenginlikler Türkiye ile ortak davamız ve zenginliğimizdir, her hareketimiz bir olmalıdır.
Bu sosyal içerikli Akıncı, Anastasiadis buluşması muhtemel Nisan ayı ortalarında olacaktır. Rum tarafında önümüzdeki hafta paskalya, dini bayramları var İsa’nın çarmığa çakıldığı ve göklere yükseldiği dini bayramlarıdır. Bu paskalya sonrası bu sosyal içerikli buluşma BM öncülüğünde olur diye düşünüyorum. Görüşsünler bakalım neler paylaşılacak, benim tek temennim halkımızdan hiçbir gelişme ve görüş ve düşünceler gizlenmesin.


Bu haber 774 defa okunmuştur

:

:

:

: