Duvara tosladıktan sonra...

Başbakan Tufan Erhürman, mali krizdeki Yenierenköy Belediyesi'nde bundan sonra ne yapılacağıyla ilgili Bakanlar Kurulu'nda karar verdiklerini, alınan kararın sendikayla da görüşüldüğünü söyledi.
Başbakan Tufan Erhürman, mali krizdeki Yenierenköy Belediyesi'nde bundan sonra ne yapılacağıyla ilgili Bakanlar Kurulu'nda karar verdiklerini, alınan kararın sendikayla da görüşüldüğünü söyledi.
Sendikanın değerlendirme için Cumaya kadar süre istediğini belirten Erhürman, belediye çalışanlarına 3 aylık maaş ödemesi yapılacağını da açıkladı.
Hemen ardından çok acı bir itirafta bulunan Başbakan, Yenierenköy Belediyesi'nde mucizevi bir şekilde 112 kişinin işe devam etmesi formülünün bulunması halinde bile sürdürülebilecek bir kaynağın olmadığını söyledi.
Peki biz bu noktaya nasıl geldik? Yenierenköy Belediyesi'ne 112 kişi alınırken, kimler nasıl üç maymunu oynadı?
Şimdi duvara tosladıktan sonra topluma itiraf edilen bu gerçek için çok geç değil mi?
Başbakan Erhürman'ın 'gerekeni yapacağız' çıkışına, sırtında yumurta küfesi olmayan muhalafet tarafından şiddetle karşı çıkılıyor.
UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Yenierenköy Belediyesi çalışanlarının işten atılacak olmalarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.
Hiç bir şekilde çalışanın aleyhine bir düzenleme yapılamayacağını, bunun Anayasa Mahkemesi'nden geri döneceğini söyleyen Hasipoğlu, hükümetin Belediyeler Yasası hükümlerine uymak zorunluğunda olduğunu ve bu yasalar gereği de çalışanların görevine hiçbir şekilde son verilmesinin mümkün olmadığını söyledi. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da 'Bu insanlar sokağa bırakılamaz' diyerek, acı reçeteye karşı çıktı.
Meclis'te sert eleştirilere hedef olan Erhürman,
'Mali yapıya göre tavır almak zorundayız'
diyerek kararlarını savunmaya çalışsa da sendikalar bu karara karşı çok kolay başını uzatmayacaktır.
Ama en başta da söylediğimiz gibi hızla giden bir araçta uyarılara da aldırmadan duvara tosladık.
Yerel yönetimlerde yaşadığımız durum tam da budur.
Yapılacak iş, duvara toslayan o aracı tamir edip yola devam etmesini sağlamaktır.
Yerel yönetimler reformu bu yüzden acil ve öncelikli konularımız arasında olmalıdır.
Sadece borç öteleme şeklinde alınan palyatif tedbirler çare olamaz.
O aracın yola devam etmesini, yani belediyelerin yeniden sağlıklı bir şekilde hizmet verebilir hale gelmesini istiyorsak o önlemleri hemen hayata geçirmeliyiz...
Çünkü bir kez duvara tosladık. Gereken dersi almazsak, ikinci çarpışma daha acı verici olacaktır. Bu böyle biline...

Bu haber 330 defa okunmuştur

:

:

:

: