Uzatmalarda gol olur mu?

Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Kıbrıs sorununda kelimenin tam anlamıyla uzatmaların oynanmakta olduğunu söyledi.
Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Kıbrıs sorununda kelimenin tam anlamıyla uzatmaların oynanmakta olduğunu söyledi.
'Bu bataklık yaz sonrasında da devam ederse müzakerelerin devamı zor olur' diyen Rum müzakereci, 16 Nisan'daki liderler yemeğine de atıfta bulundu.
'Bu yemek müzakerenin parçası değil, Kıbrıs sorununda hangi noktada bulunduğumuzu ve nereye gideceğimizi görmek içindir' diyen Mavroyannis'in sözlerinden de anlaşılacağı üzere, 16 Nisan'da liderlerin yiyeceği sosyal yemek, Crans Montana'nın ardından devrilen masanın akıbetini de belirleyecek.
Hedef elbette Mavroyannis’in de sözünü ettiği gibi müzakerelerin devamı için yolun yeniden açılması.
Ancak işin aslı öyle mi olacak, pek emin değilim...
Çünkü her ne kadar Rum müzakereci, “İçinde bulunduğumuz dönem hayati öneme sahip. Bu küçük pencere de kapanırsa prosedürü nasıl hayatta tutabiliriz, bilemiyorum' diye uyarıda da bulunsa gerçeğin ancak bir yüzünü söylüyor.
Çünkü hemen peşinden, 'Kıbrıs Türk tarafı 16 Nisan'daki yemeği, enerji konusunda birlikte karar verilmesi talebini gündeme getirmek için kullanabilir' diye daha masa kurulmadan olası müzakereleri dinamitlemeyi de ihmal etmiyor.
Bu sözler bize şu gerçeği gösteriyor.
Rumlar kesinlikle tek taraflı sondaj faaliyetlerine devam etmeyi arzuluyor, müzakere masasını da bu niyete kılıf olarak kullanıyor.
Çıkarılacak doğal kaynaklardan elde edilecek geliri, Kıbrıs Türk tarafına havuç olarak kullanmaya niyetlenen Rum yönetimi, şu öneride bulunuyor.
'Ülkenin, hidrokarbonlar da dahil bütün doğal kaynakları federal kaynaklardır, dolayısıyla Kıbrıs'ın herhangi bir kaynağından edinilecek herhangi bir gelir federal devlete gidecek...
Çözümden sonra kurulacak Kıbrıs Türk oluşturucu devleti Kıbrıs Rum oluşturucu devletinin Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 85'ine ulaşana kadar veya 13 yıllık dönem için devlet gelirlerinin yüzde 6'sı altyapı ve kalkınma maksatlarıyla kullanılacak, bu yüzde 6'nın 5/6'sı Kıbrıs Türk oluşturucu devletine gidecek...
Gelirlerin bir kısmının aktarılacağı bir devlet fonu kurulacak.'
Kısaca ileride bu sorun çözülürse size de payınızı veririz demeye getiriyorlar.
Yani biz Ada'nın çevresindeki ortak zenginlikten pay almak için ne zaman olacağı belli olmayan çözümü beklerken, onlar bu kaynakları istedikleri gibi kullanacak.
Bu anlayışla müzakere masasının yeniden kurulması konusunda ümitliyim desem, yalan söylemiş olurum.
Elbette Mavroyannis'in dediği gibi uzatmaları oynayan müzakerelerde her zaman bir son dakika golü olabilir.
Ama 90 dakika gol atamamış bir takımdan uzatmalarda gol beklemek her ne kadar hakkımız da olsa, zor olduğunu kabul etmek gerekir.
Çünkü 90 dakika boyunca gol atamamış takım, işi son dakikaya bırakmışsa biraz da iş artık şansa kalmış demektir.
Biz de Kıbrıs müzakerelerinde merakla o uzatmaların sonucunu bekliyoruz.

Bu haber 789 defa okunmuştur

:

:

:

: