Bitcoin’in akıbeti ne olacak?

Keşkeler ile sonuçlanan bir durumu daha duyunca tekrar konuyu işlemekten alıkoyamadım kendimi.

Keşkeler ile sonuçlanan bir durumu daha duyunca tekrar konuyu işlemekten alıkoyamadım kendimi. Bitcoin ve diğer kripto paralar yılın ilk çeyreğinde tarihi düşüşleri yaşıyor. Bunun devamında da “Keşke almasaydım, ne yapacağım ben şimdi?” ile biten hikayeler sarıyor her bir yanımızı. Hikayenin baş kahramanı, kenarında birikmiş parasını yatırmayı bırakın başka hiçbir güvencesi olmadan bankadan 19000 lira kredi çekiyor ve bu tutarın tamamını Bitcoin’e yatırıyor. Yüksek kâr elde etme arzusuyla yapıyor bunu. Sonrası ise hüsran... Krediyi ödeyemediği için evine haciz geliyor. Ekonomik anlamda bunalım yaşayan birey sadece kendisini değil ailesini de hem psikolojik hem de maddi bunalıma sürüklüyor. Defalarca söyledim ve yine söylüyorum. Kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz miktarlarda girin bu düzene girecekseniz. Bunun dışında zenginleşme arzusu sizi yanlışa, çıkmaza sürükleyecektir. Mesela şuan olduğu gibi.
Hacimler oldukça düştü. Özellikle piyasadaki regülasyon haberleri hızla yayılıp, Bitcoin’in 7000 dolar seviyesinin altına kadar gerilemesine sebep oldu. Gerekli yaptırım ve regülasyon haberleri daraltıcı şekilde düşüşünde etkili olurken bir başka neden var ki; büyük oyuncuların alım- satım yapması. Bu oyuncular tüm pazarı etkileyebilecek güce sahip. Bu kişilere de piyasanın balinaları diyoruz. Büyük balinalar küçük yatırımcılar tarafından takipte bu sıralar. Çünkü bunların yarattığı dalgalardan yararlanmak küçüklere para kazandırabiliyor. Bu nedenle son trend büyük balinaların alım satımlarını günlük takip etmek. Kayıp yaşamak istemeyenler balinaları an ve an takip ediyor. Benden söylemesi! Büyük balinaların birlikte hareket ettikleri de konuşuluyor. Özellikle fiyatları manipüle etmek için bu durumu yarattıkları olasılığı da var. Bundan dolayı balinaların hareketlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Ellerindeki Bitcoin’lerin bir kısmını satmasıyla piyasa fiyatlarını da aşağıya çekebilir ne de olsa?
Peki düşüş devam eder mi? Evet, şuan hacimler inanılmaz düştü, bu bir gerçek. Fakat Bitcoin’de düşüş de olabilir çıkış da... Dramatik bir hikayenin yaşanıyor olması tekrar yükselmeyeceği anlamına gelmiyor. Regülasyonların gelmesi “Yasal mı değil mi?” korkusunu yaşayan yatırımcıyı rahatlatabilir ve piyasaya girişini sağlayabilir. Regülasyona bu yönden de bakmak gerek. Bunun yanında elindeki Bitcoin’leriyle dolar ve euro alan yatırımcılar tekrar piyasaya giriş yapabilir. Bu da yükseltebilir.
Sonuç olarak, belirsizlik sürüyor. Dikkatli davranmak gerekir. Günlük alım- satımlara bakmak, anlık grafikleri göz önünde tutmak gerekir. Büyük balinalar ise her zaman hedefinizde olsun. Ama şunu unutmayın. Kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz tutar olsun yatırdığınız. Bir de Bitcoin cizdanınızdaki değeri bireysel cüzdanınıza çekmenizi öneririm. Benden bu kadar. Haftaya görüşmek dileğiyle. Sevgiyle kalın...

Bu haber 372 defa okunmuştur

:

:

:

: