Farklılıkları gözden kaçırmadan tahammül ederek davranmalıyız.

Kıbrıs coğrafyası çok birden çok dinlere ve halklara vatan olmuştur, bu gerçeği inkar ederek bir yere varamayız.

Kıbrıs coğrafyası çok birden çok dinlere ve halklara vatan olmuştur, bu gerçeği inkar ederek bir yere varamayız. Bu günlerde güney Kıbrıs da Rum Hristiyan komşularımız dini bayramlarını kutluyor. Ben Kıbrıs da yaşayan tüm Hristiyanların paskalyalarını kutluyorum, doğru olan bu, bunu da yaparken rahatsız olmuyorum yeter ki kendimizi bilelim haklarımızı pazarlık payı yapmayalım.
Geçtiğimiz günlerde bir Rum vatandaşı KKTC de vahşice öldürüldü. Bu çok ciddi bir adli olay, buradan siyasi sonuç çıkarmanın kimseye faydası olamaz, gerekçe ne olursa olsun cinayet adi bir suçtur. Zanlı Kıbrıs’tan kaçtı ancak Türkiye de yakalandı. İşlediği suç KKTC de olduğu için, fikrim şu ki zanlı KKTC yargısına iade edilmeli ve burada yargılanmalıdır, kimse hukukun üzerinde olmamalı ve adalet sağlanmalıdır.
Kıbrıs coğrafyasın da yüzlerce Cami ve Kilise var, bu coğrafya Müslümanlara, Hristiyanlara yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. Bu dengeyi kriminal olaylar ile kimse bozamamalı, kuzeyde KKTC, güneyde ise GRYK var, bizler tanınmasak da var olan bir devletiz, bu tür olaylarda iki devletin işbirliği yapması gerekiyor.
KKTC ye geçen Kıbrıs Rum’ları kendilerini güvende hissettikleri için geçiyorlar. Kıbrıs da bulunan Türk askerinin de istikrarı sağladığını Rum halkı kabul ediyor, ben çok Kıbrıs’lı Rum’dan bu ifadeyi duydum. Rum siyasileri şimdi bu olayı siyasi boyuta çekeceklerdir, belki de AB ve BM ye de şikayet edeceklerdir. KKTC tarafı ise adli olay ile siyasi olayı karıştırmamalı ve Rum siyasileri doğrular gibi mesajlar vermemeliler.
Kıbrıs coğrafyası iki halkada fazlası ile yeter, burada yaşayan iki halktan fazla halklarda yaşamaktadır. Siyasi yönetim Kıbrıs Türk ve Rum halklarına aittir, diğer insanlar ise bu coğrafyanın güzel ve temizliğinden faydalanıp huzurlu ve güvenli bir yaşam seçtikleri için burada yaşıyorlar. Burasını vatan olarak seçmiş olanlara kucağımızı açmalıyız, farkındalıkları yaşam biçimi haline de getirmeyi başarmamız bizim çağdaşlığımız olacaktır.
Önce yan yana yaşamayı başarabilmeliyiz, adli olayları siyasi hale getirmemeli, hukuk kavramını ve adaleti üstün kılmalıyız. Bu ada da yüzyıllardır yaşayan bizler yaşamaya devam edeceğiz.


Bu haber 731 defa okunmuştur

:

:

:

: