Barut fıçısı Ortadoğu’da Kıbrıs sorunu çözülemez

Ortadoğu’da Suriye’ye yönelik bir askeri operasyona hazırlanan ABD yönetimi, barut fıçısını patlatmak üzere.
Ortadoğu’da Suriye’ye yönelik bir askeri operasyona hazırlanan ABD yönetimi, barut fıçısını patlatmak üzere.

ABD Donanmasının “USS Harry Truman Uçak Gemisi' ve beraberindeki 7 savaş gemisini Akdeniz’e sevk ettiği bildirildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, söz konusu sevkiyatın “planlı bir sevkiyat” olduğu savunuldu.

Ancak Ortadoğu’da kontrolü kaybettiğini düşünen ABD’nin böyle bir operasyonla üstünlüğü yeniden ele geçirmeyi planladığını söylesek yanlış olmaz.

Ortadoğu’nun yeni patronu Rusya, Türkiye ve İran’ı da yanına alarak ABD’nin bölgedeki gücüne büyük bir darbe vurdu.

ABD, bu hamleye karşı Rum Yönetimi’ni yanına alarak, bizi de yakından ilgilendiren önemli bir oyun planına girişiyor.

Rum basını, ABD Savunma Bakanlığı’nın Avrupa’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Thomas Goffus’un bugün adaya geleceğini yazdı.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in ziyaretinden bir ay sonra gerçekleşeceği açıklanan “yıldırım-ziyaret”, görünürde Goffus’un bölge ziyareti çerçevesinde gerçekleşiyor.

Ancak Türkiye’ye karşı Rum yönetimine açık destek anlamını taşıyan bu ziyaretlerin, Larnaka Limanı’ndaki savaş gemisi trafiğini de göze alırsak, anlamı daha iyi anlaşılıyor.

ABD ısınan Ortadoğu’da belli ki Rum yönetimi ile daha sıkı fıkı olacağı bir döneme adım atmak istiyor.

Rum yönetimi, Thomas Goffus’un ziyaretini, “güçlü mesajlar vermesi ve sembolize ettikleri” açısından çok önemli buluyor.

Ziyaret, Exxon Mobil’in tek yanlı ilan edilmiş Rum MEB’i içerisinde sondaj hazırlıklarının son aşamasına girdiği döneme denk gelmesi de elbette bu faaliyetlere bir destek anlamı taşıyor.

Ancak Ortadoğu bu kadar ısınmışken, ziyaretin ilk gündeminin bu olacağını sanmıyorum.

Ancak satır aralarında ABD’nin Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Goffus’un Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis , BM ve İngiliz yetkililer ile güvenlik konularını görüşeceği belirtiliyor.

Rum basını Goffus’un gelişini “Türkiye’nin Rusya ve İran’a yönelişine ve ABD’nin Doğu Akdeniz’in kontrolünü Moskova ve Tahran’ın eline bırakma niyetinde olmamasına” bağlıyor.

“ABD’nin bu nedenle Doğu Akdeniz’deki işbirlikleri destesini yeniden kardığı ve Güney Kıbrıs’ın da bu deste içerisindeki kartlardan biri olduğu” yorumunu yapan gazeteler, önemli bir gerçeğe de vurgu yapıyor.

Kıbrıs Türkü ile Rum yönetimi arasında yıllardır süren anlaşmazlık konularına, belli ki okyanus ötesinden bir fitil daha ateşleniyor.

Akıncı’nın Crans Montana’da yaptığı “son fırsat” uyarılarına aldırmayan Rum yönetimi, Ortadoğu’nun yeni denklemi içinde bir çözüme çok daha uzak olduğumuz gerçeğini şimdi şimdi yavaş yavaş anlamaya başlıyor.
Gerçekten de yeni denklemde ABD’nin Doğu Akdeniz’deki iskambil destesindeki kartlardan biri olan Rum yönetimi, ileride kaçan son fırsata çok yanacak.
Çünkü Ortadoğu’daki yeni denklem de ne yazık ki Kıbrıs meselesinde bir çözüm vaat etmiyor.
Barut fıçısı Ortadoğu’da Kıbrıs sorununun çözümü yakın vadede imkansız görünüyor.
Bu haber 617 defa okunmuştur

:

:

:

: