AK Parti, Kıbrıs’ta seçim startını verdi

“24 Haziran ne tatil, ne mangal günü. KKTC’de Türkiye tarihinin en kritik seçimi için oy kullanacak olanlar bunu çok iyi bilmeli” diye yazmıştım dün bu köşede…
“24 Haziran ne tatil, ne mangal günü. KKTC’de Türkiye tarihinin en kritik seçimi için oy kullanacak olanlar bunu çok iyi bilmeli” diye yazmıştım dün bu köşede…
Türkiye, tarihinin en önemli virajına hazırlanırken Ada TV’de konuk olarak ağırladığım AK Parti Kıbrıs Temsilcisi Mehmet Demirci de aynı konuya parmak bastı.
“KKTC’de yaşayan, 24 Haziran’da oy kullanma hakkına sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sesleniyorum” diyen Demirci, şunları söyledi:
“Yurtdışı seçmen kütüğünde kayıtları olup olmadığını kontrol etsinler. Burada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kayıtları yoksa, elçiliğe gidip adres beyanında bulunsunlar. Bunu yapmak bizim vatandaşlık görevimizdir. Burada yaşayan vatandaşların bu duyarlılığa sahip olmasını istiyoruz.”
Kıbrıs’ta 105 bin kayıtlı seçmen olduğunu ifade eden Mehmet Demirci, seçmenin sandığa taşınması konusunda özel bir çalışma yürüteceklerini söyledi.
AK Parti olarak Kıbrıs’ta seçim hazırlıklarının bugünden itibaren başladıklarını belirten Demirci, “Biz zaten yarın seçim olacakmış gibi hazırdık” mesajı verdi.
Türkiye’deki Cumhur İttifakı’nın adaya da AK Parti Kıbrıs Temsilciliği ve Ülkü Ocakları’nın ortak çalışması şeklinde yansıdığını belirten Demirci, Kıbrıs’ta yüzde 50’nin üstünde bir oy hedefine ulaşacaklarına inandığını söyledi.
Türkiye tarihinin en önemli seçiminin elbette KKTC’ye de önemli etkileri olacak.
En başta Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis arasında kurulacağı ifade edilen müzakere masasının, 24 Haziran’a kadar bir ilerleme sağlayacağını düşünmüyorum.
Zira Akıncı’nın deyimiyle anlayışlarında bir değişim olmayan Rum yönetimi, bu masadaki tutumlarıyla çözüm yolunda yeni açılım sağlayacak durumda değil.
Elbette bu konu bugün adaya gelecek Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Cumhurbaşkanı Akıncı arasında yapılacak çalışma toplantısında da enine boyuna ele alınacaktır.
Pazartesi akşamı Anastasiadis ile bir araya gelen Akıncı, Rum liderin tutumunu birinci elden Çavuşoğlu’na iletecek.
Kıbrıs’ta sanki sorun azmış gibi bir de hidrokarbon meselesi Kıbrıs sorununun diğer başlıklarına eklendiği için iş daha da çetrefilli bir hale gelmeye başladı.
Akıncı, Anastasiadis’e bu konuda pazartesi gecesi yedikleri yemekte gerekli uyarıyı yaptığını söylese de Rum liderin bunu şiddetle reddettiği, tek yanlı doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerini, Kıbrıs meselesinden ayrı tuttuğunu biliyoruz.
Çavuşoğlu ile Akıncı’nın bugünkü görüşmesinde bu konunun da gündeme geleceğini düşünüyorum.
Çünkü Türkiye Doğu Akdeniz’deki enerji faaliyetlerini şu an için Kıbrıs meselesinin de önüne koymuş vaziyettedir.
Dolayısıyla çözüm olana kadar Doğu Akdeniz’de meydanın Rumlara bırakılması düşünülemez,
24 Haziran’a kadar Kıbrıs meselesinde bir adım atılmasını uzak ihtimal görüyorum ama 24 Haziran’dan sonra durum değişir mi?
Ondan da pek emin değilim.
Çünkü iş müzakereden daha çok uluslararası kamuoyuna suçlanmamak için müzakere oyununa dönüştü.
Bunda da en büyük pay Crans Montana’da tarihi bir fırsatı heba eden Rum Yönetimi’ne aittir.
O gün Rum tarafındaki başkanlık seçimini bekliyorduk. Bugün Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendik.
24 Haziran sonrasında ise bizde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hesapları gündeme gelecek.
Kıbrıs meselesi ne yazık ki daha uzun yıllar böyle seçim hesaplarıyla siyaset malzemesi olmaktan kurtulamayacak.
Bu haber 399 defa okunmuştur

:

:

:

: