Sağlıkta acil düzenleme

Sağlık Bakanı Filiz Besim dün Ada TV’de konuğum oldu. Ülkenin en öncelikli ve acil çözülmesi gereken sorunlarının başında olan sağlık sistemine ilişkin önerilerini anlattı.
Sağlık Bakanı Filiz Besim dün Ada TV’de konuğum oldu. Ülkenin en öncelikli ve acil çözülmesi gereken sorunlarının başında olan sağlık sistemine ilişkin önerilerini anlattı.

Her fırsatta hedef tahtasına oturttuğumuz ama onsuz da yapamadığımız Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne yönelik şikayetleri sordum Sayın Besim’e.
“Bir gecede 600 hastaya bakmak zorunda olan iki doktor ve dört hemşireyle yeterince sağlık hizmeti nasıl veriliyor?” soruma şu yanıtı verdi Sayın Bakan:
“Acil serviste çalışacak hekim açısından sıkıntı çekiyoruz. Ama bunu aşacağız. Acil serviste çok yakında sistem değişikliğini hayata geçireceğiz. İnsanlar o sistemde gecenin bir yarısında boğaz enfeksiyonu ile hastaneye geldiklerinde bir numarayla içeriye girmeyeceklerini, uzun süre beklemek zorunda kalacaklarını bilecekler. Onun yerine gerçekten acil olan hastalara öncelik verilecek.
Acildeki hastalar ön elemeden geçirilecek. Hasta geldiğinde bakılacak. Senin aciliyet durumun budur denecek ve geri plana itilecek. Eğer kalp krizi, beyin kanaması veya trafik kazası gibi bir durum varsa onlar öncelikli olacak.
Acilde yığılmanın ikinci nedeni hastaların poliklinik saatlerinde muayene olmayıp acile muayene olmaya gelmeleridir. Yeni sistem bunların da önüne geçecek.”
Yani kısaca 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya girecek yeni sistemle acil servislerde önemli bir düzenleme yürürlüğü girecek.
Türkiye’nin desteğiyle yapılacağı iddia edilen yeni hastaneye ilişkin son durumu da şöyle açıkladı Filiz Besim:
“Şu anda projeyi bekliyoruz. Dürüst olmak zorundayız. Bir iki ay içinde çözülebilecek mesele değil. Bugüne kadar herhangi bir protokol ya da sözleşme yapılmadı. Ben olan şeyi söylüyorum.”
Bir başka ifadeyle yeni hastanenin ilk hastayı muayene etmesi için en iyimser tahminle 2.5 yıl gibi bir süreyi işaret etti Sağlık Bakanı Besim.
Hükümetin yaptığı Gece Kulüpleri Çalıştayı’ndaki konuşmasında önemli tespitlerde bulunan Sağlık Bakanı’na, “Başımızı kuma gömmeyelim” sözlerini sordum. Toplumda görmezden geldiğimiz tehlikeyi şöyle anlattı Sayın Besim:
“Diyelim ki bir kadını muayene ettik. Hasta olduğunu tespit ettik. Ama kadının ilişkide bulunduğu insanlara bakmıyoruz. Bu insanlar sokakta dolaşıyor. O insanların karısı, kız arkadaşı var. Onları da hasta ediyor. Bu toplum sağlığı açısından çok önemli bir mesele.”
Bugüne kadar başını kuma gömerek bu sorunu görmezden gelen devletin artık bunu yapamayacağını anlatan Filiz Besim, politik bir duruş sergilemenin zamanı geldiğini söyledi.
Elbette sağlık alanındaki meseleler bir günde oluşmadı. O yüzden bir günde de çözülecek gibi değil.
Ama sahanın içinden gelen bir bakan olarak Filiz Besim’in varlığı KKTC’nin sağlık sorunlarını çözmesi için önemli bir şans. Umarım bu şansın kullanılması mümkün olur.
Bu haber 231 defa okunmuştur

:

:

:

: