Tabular yıkılmalı

KKTC Meclis eski Başkanı Sibel Siber, Doğan Haber Ajansı'ndan Sefa Karahasan'a çok önemli bir mülakat verdi.
KKTC Meclis eski Başkanı Sibel Siber, Doğan Haber Ajansı'ndan Sefa Karahasan'a çok önemli bir mülakat verdi.
Kıbrıs Rum halkının Ada'da ortak federal devlet kurmaya hazır olmadığını belirten Siber, Kıbrıs'ta artık konfederal ya da iki devletli çözümün konuşulması gerektiğini söyledi.
Bu gelinen son aşamada çok önemli bir tespittir.
Gerek Cumhurbaşkanı Akıncı'nın 'yol ayrımındayız' çıkışı, gerekse Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun devletin zirvesi ve parti başkanlarıyla kapalı kapılar ardında yaptığı değerlendirmeler, bizim artık bu aşamaya geldiğimizi çok açık bir şekilde gösteriyor.
Kıbrıs konusunda gelinen aşama itibarıyla gerçekçi olunması ve meselelere bakılırken, tabuların yıkılması gerektiğini kaydeden Siber, 'Kıbrıs'ta yeni arayışlara girmekten korkmamalı, yeni uzlaşı zeminleri aranmalıdır' diyor.
'Federasyon, halklardan birinin arzusu yoksa gerçekleşemez. Federasyonda eşitlik esastır. En temel eşitlik ilkesi kabul edilmediği sürece zorlama ile çözüm gerçekleşse bile bu federasyon yaşamaz' diyen Siber, 1960 anlaşmasını örnek gösteriyor. Zorlama ile olan bu federasyonun ancak 3 yıl sürdüğünü dile getiriyor.
'Adı ne olursa olsun. 40 yıldır görüşülen ve sonuç alınamayan bu modeli görüşmeye devam mı, çözümsüzlük mü yoksa yeni bir uzlaşı zemini arayışı mı?' diye soran Siber, aslında Cumhurbaşkanı Akıncı'nın yol ayrımı açıklamasında dile getirdiği yolları tarif ediyor.
DHA'ya verdiği mülakatta, uluslararası baskı ile bir çözüm beklentisi taşıyanlar da yanıt veren Siber, 'Önemli olan, halkların barışması ve çözüm formülünü benimsemesidir. Zorlama ile imzalanacak bir çözüm modelinin yaşayabilir olması zordur. Çözüm modeline önce halklar sahip çıkmalıdır' diyor.
Bu aşamada Rum tarafında federal bir çözüm isteği ya da iradesi olmadığını düşünen Siber'in 'Bu gerçek ortadayken federal çözüm modelini tabulaştırırsak Kıbrıs meselesinde çözüm yolları kapatılmış olur' sözüne katılmamak mümkün değil.
Son dönemlerde Rum tarafında da Ulusal Konsey dahil farklı çözüm konularının gündeme geldiğini anlatan Siber, şunları söylüyor:
'Demek ki onlar da farklı çıkış yolları arayışına girebiliyorlar. O halde bizdeki siyasi partiler de kendilerini kalıpların içine hapsetmemeli. Evet, federal çözüm arzulanan, bu kadar zamandır gerçekleşebilmesi için çok emek harcanan bir modeldir. Gerçekten içinde olumlu unsurlar barındıran, barışı barındıran bir modeldir; ama eğer en basit karar alma mekanizmalarında bile Rumlar basit çoğunlukla kararların alınmasında ısrar ediyorlarsa örneğin; 10 kişilik bir karar alma mekanizmasında Rum lider size diyorsa ki '6'sı Rum, 4'ü Türk olacak ama karar basit çoğunlukla alınacak. 4 Türk 'Hayır' dese bile bu karar geçecek' bu, eşit bir federal sistem olmaz.'
Siber'in bu sözleri bence önümüzdeki dönemde Kıbrıs siyasetinin de yeni tartışma alanı olacak.
Önümüzdeki dönem Siber'in de tabiriyle tabuların yıkıldığı bir dönem olacak. Aksi halde kısır tartışma alanlarında boğulur gideriz. Bunu anlamalı, önümüzdeki döneme de böyle bakmalıyız...

Bu haber 232 defa okunmuştur

:

:

:

: