Ayrıcalıklı kararlar

Meteorolojinin hava tahminlerine göre daha da artacak olan sıcaklık, siyasetin sıcaklığı ile birlikte zihinlerde yakacak kıvamına geldi.
Meteorolojinin hava tahminlerine göre daha da artacak olan sıcaklık, siyasetin sıcaklığı ile birlikte zihinlerde yakacak kıvamına geldi. KKTC Meclis genel kurulu basit gibi görünen yerel seçim tarihini belki bu gün yasallaştırılması yapacak ya da ileriye alacaktır. Bu arada 2. Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat'ın CTP kaybetmeyi göze alarak 28 Belediyede aday göstermelidir deyişinin içerisinde gizli mesaj Sayın Tufan Erhürman ve kurmaylarında nasıl bir tesir yaratacağı ise ayrı,incelenmesi gereken bir meseledir. Zaten CTP 'li tabanın,tavandan beklediği tercüme aynen ifade edilendir. Karmaşa, ittifak bunlar küçücük ülkemizin hemen halledilmesi gereken konuları iken siyaseten kurumsallaştık meclise girdik diyen partilerin bütün belediyelerde aday çıkarma hususunda karardan kaçınmaları ayrı bir beceriksizlik ve siyasi hatalarıdır. Bu konuda ayri bir yere not alınması gerekendir.
24 Haziran 2018 de Türkiye'deki seçim yapılacaktır. TBMM uyum yasalarının geçirilmesine müteakip Yüksek Seçim Kurulu Başkanı seçime 11 parti gireceğini açıklamıştır. Türkiye bu seçimle hem Cumhurbaşkanı hem hükümet hem de milletvekilini aynı gün seçecektir. Sistem bunu içine almıştır. Seçim hitamında kim hangi parti ile koalisyon kuracaktır tartışmaları olmayacaktır. Daha önce de yazılarımda belirttiğim üzere KKTC Türkiye işbirliği protokolleri dahil Türkiye'nin KKTC 'de oy kullanacak seçmeni olduğu için ülkemizi de 24 Haziran seçimleri ilgilendirmektedir. Bu seçimlere KKTC 'den milletvekilliği aday adaylığı için müracaat olurumu bilinmemekle beraber Geçen seçimlere Sayın Talip Atalay'ın müracaat ettiği bilinmektedir.

Türkiye'de 13 Mayıs'ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete'de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacaktır. Diğer yandan siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK'ye 21 Mayıs'ta en geç saat 17.00'ye kadar verileceği resmî gazetede yayınlanmış olandır.
11 siyasi parti her bir Partinin 600 milletvekili aday adayı tesbiti ve yaşanan hadiseler, yorumlar ve siyaseten deyip milletvekillerin istifaları başka bir partiye grup oluşturmak adına girişleri, gündemin başköşesinde yer almaktadır. Cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye'de henüz kaç aday çıkacağı belli olmamakla beraber fikir yürütenlerin çokluğu dikkat çekendir. Sayın Abdullah Gül için aday olurumu olmaz mı soruları ise Sayın Gül'ün hayır olmayacağım açıklaması ile sona ermiştir. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan resmî müracaatını yapmıştır. Süreç devam etmektedir. Bu süreç içerisinde;
7 HAZİRAN: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacağı, 19 HAZİRAN: Yurt dışında oy verme işlemi sona ereceği yine Türkiye YSK Başkanı Sadi Güven tarafından açıklanmıştır. Türkiye'de seçim propagandası 23 Haziran 2018 tarihinde saat 18.00 de sona erecektir.
KKTC yurt dışı olduğu cihetle Türkiye Büyükelçiliğin yaptığı düzenleme, oy verme işlemi, bölgeler ve sandıkların kurulacağı yerlere ilişkin duyuruların yapılacağı geçen seçimlerden bilinen konulardır nitekim ilk açıklama yapılmış ve yurt dışı seçmen olanlar için. www.ysk.gov.tr internet adresinde mevcut listelerden isimlerin kontrol edilmesi için yol gösterilmiştir.
KKTC yerel seçimleri Türkiye'deki kader seçiminin yanında küçük ölçekli bir seçim olsada, küçük yerin büyük derdi olarak yapılacak yerel yönetimler Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyeleri muhtar ve azalarımızı seçmek için sandığa gideceğiz. Umudumuz 4'lü hükümetin Belediyelerin mali durumlarına çare üretmesi ve halkımızın yerel yönetimlerden beklediği hizmeti eksiksiz almasıdır.Siyasi partilerin 28 Belediyenin hepsinde aday göstermemelerine rağmen ayrıcalık yaratmadan karar üretmeleri ise temennimizdir.

Bu haber 557 defa okunmuştur

:

:

:

: