Hükümet çatlar mı?

Cumhurbaşkanı Akıncı önceki gün Guterres belgesiyle ilgili Rum tarafına yaptığı sürpriz bir öneriyle gündeme damga vurdu.
Cumhurbaşkanı Akıncı önceki gün Guterres belgesiyle ilgili Rum tarafına yaptığı sürpriz bir öneriyle gündeme damga vurdu.
Akıncı, Rum liderden Guterres belgesini sulandırmadan, kendi yorumuyla çarpıtmadan ve sunulduğu şekliyle kabul etmeye hazırsa bunun bir an önce açıklanmasını istedi.
Cumhurbaşkanı, “Rum tarafı Guterres çerçevesini sunulduğu şekliyle kabule hazırsa bunu açıklasın. Stratejik bir paket anlaşması olarak bunu kabul edelim. Geri kalan boşlukların tamamlanması için o zaman müzakerelerin de bir anlamı olur” dedi.
Daha önce yaptığı “Yol ayrımındayız” açıklamasını tevil edercesine “Konfederasyon ya da iki devletli çözüm bizim masa başında elde edebileceğimiz bir şey değildir” diyen Akıncı’nın bu sözle çözüm hedefinden sapmadığını ispatlama gayretine girdiği belirtiliyor.
Elbette bu sözler, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve siyasi parti liderleriyle yaptığı toplantıda, Ankara’dan gönderilen mesaja bir yanıt olarak da yorumlanabilir.
Zira önümüzde 2020 cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Çok doğal ki Akıncı da o seçimde adaylardan biri olacak.
Dolayısıyla “yol ayrımındayız” açıklaması karşısında gelen eleştirileri de göz önüne alarak Akıncı ve ona destek verenler açısından vaziyetin kurtarılması gibi bir durumla karşı karşıya olabiliriz.
Akıncı’nın Guterres belgesi temelinde müzakere önerisine Rum tarafından olumlu yanıt gelebileceği belirtiliyor.
Çünkü Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da adayı ziyaretinde yapılan toplantıda “iki devlet ya da konfederasyon” tartışmasını açtığı iddiaları bu kadar ayyuka çıkmışken, Rum yönetiminin Akıncı’nın önerisine zorunlu olarak ‘evet’ diyeceği ifade ediliyor.
UBP Milletvekili Oğuzhan ¬Hasipoğlu, bugün Star Kıbrıs’ın manşetine taşıdığımız demecinde Akıncı’nın bu çıkışı, konfederasyon ve iki devlet modelinin tartışılmasını engellemek için yaptığını iddia etti.
Dün Ada TV’de ağırladığım UBP Milletvekili Zorlu Töre de Akıncı’nın önerisine sert ifadelerle yüklendi.
Töre, “Federasyon tezi ölmüştür. Sayın Akıncı ve CTP ölünün peşinde gidiyor. Sayın Akıncı bu meseleyi Meclis’e getirsin. Meclis’e gelirse, Guterres belgesinin onay almayacağını görürüz. Bu belgeden kendisi ne anlıyor, bize de orada anlatsın” dedi.
Zorlu Töre, Guterres belgesinin dörtlü koalisyonun iki ortağı HP ve DP’de de kriz yaratacağını savundu.
Töre’nin yaptığı tespitte bir gerçek de yok değil.
O da şu. Koalisyon protokolünde Kıbrıs meselesiyle ilgili üzerinde uzlaşılmış tek bir paragraf koymayı başaramayan dörtlü koalisyonun yumuşak karnı budur.
Daha o günlerde yaz aylarında kurulması muhtemel müzakere masasına ilişkin yaklaşımların, bu tutum nedeniyle hükümette bir kriz yaratabileceğini savunmuştuk.
Akıncı’nın, son çıkışıyla gelinen nokta işte o krizin işaretlerini barındırıyor. Hükümetin ilk ciddi sınavı, Rum tarafının Akıncı’nın önerisine vereceği cevapla ortaya çıkacak
O cevabın sonunda hükümette bir çatlak oluşur mu? Onu da bekleyip, çok yakında göreceğiz.
Bu haber 404 defa okunmuştur

:

:

:

: