Akıncı yanlış yapıyor

Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili KKTC CB Akıncı, çok hızlı ve hiç beklenmedik açılımlar yaparak bir müzakere süreci başlattı.

Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili KKTC CB Akıncı, çok hızlı ve hiç beklenmedik açılımlar yaparak bir müzakere süreci başlattı. Bu süreç Crans Montana da çöktü, Akıncı bu çöküşün nedenlerini nerde ise tüm KKTC de sosyal içerikli etkinliklere katılarak anlattı. En son açıklamaları ise Rum tarafında ciddi bir anlayış değişimi olmaz ise müzakereler başlayamaz dedi. Sürekli Rum başkan Anastasiadis’i çözüme isteksizliği ile suçladı, aslında Akıncı çözüm olur umudu ile Anastasişadis’e güvenmişti.
Akıncı Anastasiadis bir akşam yemeğinde baş başa iki saat görüştüler, açıklama yapılmadı. Türkiye dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu KKTC ye resmi ziyarette bulundu. Federal çözüm arayışlarından, Rum tarafının isteksizliğinden dolayı vazgeçilmesi gerektiğini, artık iki devletli çözüm isteğinin masaya gelmesi gerektiğini söylediği zaman ise Akıncı “bu görüşü masaya taşıyamam” diye cevap verdi. Bu gelişmelerden sonra ise de KKTC meclis ve hükümetine bilgi vermeden, Guteres belgesini stratejik belge olarak kabul edilmesini Rum tarafına önerdi.
Bu öneriden Türkiye de bilgilendirilmedi, Türkiye dışişleri bakanlığı diplomatik anlamda Akıncı’ya nota verdi. Türkiye şu anda kur savaşı içerisin de seçim, kapıda çok ciddi proje ve yatırımlar ile bölgede alternatif ülke oluyor. Ekonomik yatırımlarda, büyümede Dünya sıralamasına giriyor, Kıbrıs sorunu Türkiye’nin şu anda ilgileneceği boş bir konudur. Ne zaman çözüme yakınlaşma oldu ise kaçan taraf Rum tarafı oldu, bunlar ile zaman kaybedemeyeceğimizi Akıncı da söyledi.
Bu son haftalarda ki Akıncı’nın dönüşünü neye bağlamak gerekir, doğrusu kendisini tatminkar bir açıklama yapmalıdır. Şu söylemini hiç beğenmedim” beni yalınızca Kıbrıs Türk’ü ilgilendirir” çok yanlış yoldasın sayın Akıncı. Kıbrıs davası ulusal bir davadır ve Türkiye ile birlikte yürütülür, anavatandan kopmak diye bir strateji boş hayalden öteye de gidemez.
Akıncı’nın bu tavrını anlamakta zorlanıyorum, Anastasiadis ile baş başa görüşmesinde neler konuşuldu ki bu teklifi yaptı. Rum tarafı iç siyasette biraz tartışma yaşasa bile onlar için Gutares belgesi tektir ve Türkiye’nin garantörlüğünün son bulmasını içerir, Türk askerini de Kıbrıs’tan çıkarır. Kimse merak etmesi Rum tarafı ulusal davalarında birleşmelerini iyi bilirler.
Sayın Akıncı Guteres belgesi diye bir belge yoktur o BM genel sekreterinin, yani maaşlı bir memurun görüşlerini içerir, bize göre siyasi bir değeri yoktur, halkımızı aldatmaya çalışma. Belge mi dediniz, 77-79 doruk anlaşmalarından sonra hazırlanmış tek belge 11 şubat 2014 EROĞLU- ANASTASİADİS ortak açıklamasıdır.
Tek kelime ile yazıyorum AKINCI yanlış yapıyor.


Bu haber 707 defa okunmuştur

:

:

:

: