Akıncılar panayırı

Akıncılar (Luricina) panayırı büyük bir kalabalık ile gerçekleştirildi.

Akıncılar yine ülkemizin her tarafından gelen binlerce insanlarımıza Pazar günü ev sahipliği yaparak çok güzel bir gün geçirmelerini sağladı. Tam bir demokrasi ve kültür etkinliği oldu, her siyasi partiden milletvekili ve yetkililer katıldı.
Başta KKTC CB Akıncı, başbakan Erhürman ve meclis başkan yardımcısı Töre de katıldı, birden çok bakan ve milletvekili, burada köyümüzün kültürünü yaşadılar ve yaşattılar. Sayın Akıncı ve Töre anılarını tazeleyerek, halkımıza hitap ettiler. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununu ile de ilgili konuştu, anlaşmanın ve barışın gelecek nesiller için önemini dile getirdi. Akıncı Kıbrıs ada toprağının Türk ve Rum halkına eşit siyasi hakları içerecek bir anlaşma ile bol bol yetebileceğinin söyledi. Doğal gaz ve petrol zenginliğinin iki halka ait olduğunu defalarca söyledik dedi ve bir kez daha Rum liderliğine, işbirliği çağrısı yaptı.
Bu konuşmadaki mesajları çok önemsiyor ve destekliyorum, bazı konularda farkımız olsa bile Akıncı ile kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma için uzlaşıyorum. Aslında biz Kıbrıs Türk’leri, huzurlu ve güven içerisinde bir gelecek istiyoruz, bu da bizim hakkımız, kimse bizim üzerimizden siyaset yapmamalı. Akıncı, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamının Kıbrıs Türk’ü için hayati önemini bir kez daha vurguladı.
Değerli okurlar anlaşılacağı üzere siyasi mesajlar yine damgasını vurdu, ancak halkımız yemeğine eğlencesine ve geçirdiği güzel gününe baktı.
Panayırımıza İngiltere’den bu günü yaşaması için çok Luricinalı geldi, güney Kıbrıs dan Rum vatandaşları da geldi hem de azımsanmayacak sayıda. Yaklaşık 5000-6000 bin kişi katıldı, bir gün önceden yanan fırınlarda pişen fırın kebaplarından kalmadı, katılan halkımızdan da dinledim böylesi sulu kebabı hiçbir yerde bulamadılar fiyatlar da uygun, şiş şeftali ve diğer kebap çeşitleri de dahil.
Akıncılar’ın en büyük sorunu güney Kıbrıs(Kıbrıs Cumhuriyetine) yasal geçebilecek bir resmi kapı, CB Akıncı da bu konuyu dile getirdi. Bu konu üzerinde devletin diğer ilgili makamları ile görüşme halinde olduklarını söyledi. Kimse kusura kalması Akıncılar köylüsünün hakkı bu, canlılık hakkımız kapalı kaldık sürekli dışa göç alıyoruz ve tükeniyoruz, gençlerimiz köyde kalmıyor. KKTC her tarafta gelişirken köyümüzün hakkı bu, 1963-1974 yılları arasında köyümüzde 4000-5000 kişi yaşıyordu, 1974 barış harekatından sonra ciddi bir göç oldu, belki bundan sonra alınacak önlemler ve kolaylıklar ile geri göç olabilir. Akıncılar’ın birkaç kilometre yakınında yaşayan Rum’ların sayısı 25000-3000 bin kısa yoldan köye gelebilmeleri ekonomik kazanım olacak, yetkililer bunları da düşünmeli!!!!!
Senede bir gün olsa bile bize destek veren herkese ayrı ayrı bir Luricinalı olarak kalben teşekkür ediyorum.

Bu haber 632 defa okunmuştur

:

:

:

: