Bir Mayıs’tan geri kalanlar

Yine şekil önemli bir 1Mayıs 2018! KKTC deki tüm merkezden sola ve daha da sola olduğunu beyan eden partilerin iktidar ortağı olduğu bir hükümet ile geçiştirilen 1Mayıs.
Yine şekil önemli bir 1Mayıs 2018!
KKTC deki tüm merkezden sola ve daha da sola olduğunu beyan eden partilerin iktidar ortağı olduğu bir hükümet ile geçiştirilen 1Mayıs.
HÜKÜMET VE 1 MAYIS
İyi dileklerden öte akılda kalan tek gayret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in öyle veya böyle özel sektördeki çalışanların en azından belirli bir kesiminin 1 Mayıs’ta bile maruz kaldıkları kötü çalışma koşulları ile ilgili dikkat çekmek.
Bu yıl süpermarketler ile ilgili başlayan gayret belki ilerleyen yıllarda daha da geniş sektörleri kapsar ve gerekli hizmetler dışında tüm emekçiler 1 Mayıs ‘ta öncelikli devlet memurlarına yakın bir seviyede izin kullanırlar, o gün de çalışanlar da ek haklarını talep edebilirler.

SENDİKALAR VE 1 MAYIS
Sendikaların temel aktivite günü olması gereken bu gün yine bir mangal bayramı olarak kutlanmaktan öte gidemedi
‘’Hangi sendikaların?
Devlete kapağı torpil ile atmışların haklarını kahramanca savunan sendikaların bayramı!
Nedir bu haklar?
Sus, otur, zam al öden!
Daha sus, daha otur zam al, terfi al!
Bayrak salla, siyasilerin nepotizmini uygula, siyasi terfiler de al!
Devlet görevinin yetkilerini kullan, sendikaya ve işaret ettiği partiye taraftar topla!
Kazanılmış haktır, maskesi arkasında, ya hiç ya da asgari olan bilgi ve becerilerinizi hiç güncellemeden, kapalı devre refahı sağlayan sendikaların mangal bayramı!
Kıbrıs’ta hem Türklerin hem de Rumların sendikal hareketleri, değil sadece adamızda, dünya da sendikacılık hareketlerinde tartışmasız yerler edindiler!
Ama işçinin, emekçinin hakkını savunarak!
YA BUGÜNKÜ SENDİKALAR?
BİR TEK ÖZEL SEKTÖR İŞÇİSİNİN EN ASGARİ HAKKINI SAVUNUYORLAR MI?
Hatta pişkinlikle, ‘’e onları savunursak işten atılacaklar’’ deyip suçlarından daha kötü bir mazeret sergilerler!
Otellerde, Kumarhanelerde, Bet salonlarında çalışanlar emekçi değil bu sendikalara göre!
Zaten çoğunun oyu bile yok, canları çıksa sendikalardan tıs çıkmaz!
Sendikaların ve yandaş partilerin işbirlikçi işletme sahipleri, müesseselerindeki sömürü, mobbing, ve haksızlık, her çalışana kök söktürürken bu sendikalardan yine tıs yok!
Havayolu şirketleri, Üniversiteler, Bankalar ve daha nice anlı şanlı, ödüllü madalyalı gurur kaynağımız kurumlarda da ne sendika ne hak!
Küçük işletmelerde her türlü haktan mahrum günde 15 saat, haftada 6 gün çalıştırılan insanları görmeyen bu sendikaların 1 Mayıs’ta zaten mangal partisinden başka ne yapmaları beklenir ki!’’( 2015 deki yazımdan alıntı)

CİRİT HİSARI VE 1 MAYIS
Her zaman kritik olan Kıbrıs Sorunu giderek daha da karmaşık bir duruma gelirken, sadece yüzeysel beyanlar ile yetinen sivil toplum örgütleri ve sendikaların yılda birkaç saatlik bir festivali ve öne çıkan birkaç sendika beyanı.

GEÇMİŞ OLSUN EY EMEKÇİ,
Çoktan ihanete uğradınız, hem de 1 Mayıs’ı neredeyse kendi mülkleri gibi gören sendikalar sizi çoktan kayıttan düştü!Bu haber 791 defa okunmuştur

:

:

:

: