İSRAİL’İN YAPTIĞI KATLİAM KINANDI

Mecliste bulunan 6 parti İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını kınarken, bir çok örgütten de İsrail’e sert tepki geldi.
Mecliste bulunan 6 parti İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını kınarken, bir çok örgütten de İsrail’e sert tepki geldi.

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında dün saat 11.00’de toplandı.

Meclis Genel Kurulu’nda nisabın sağlanmasının ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Gazze sınırındaki saldırılarda şehit olanlara, Allahtan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, Mecliste bulunan 6 partinin saldırıyı kınadığını kaydetti.

Uluçay, partiler adına, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası topluma saldırılar karşısında sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

Uluçay

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, insani değerler ile ilgili bütün ülkelerin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Uluçay, İsrail askerlerinin Filistinlilere yönelik saldırıları ve Karpaz açıklarında yaşanan mülteci dramına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Duyarsız kalınmamalı

Uluçay, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Dr. Fehmi Gürdallı’yı kabul etti.
Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Uluçay, bugünkü Meclis oturumunun açılışında Meclis’te temsil edilen partilerin de onayı ile Filistinlilere yönelik saldırılara karşı bir kınama mesajı yayınladıklarını anımsattı ve böylesi vahşetlerin artık olmaması gerektiğini belirtti.

6 partinin Birleşmiş Milletler’e ve uluslararası topluma çağrı yaptığına işaret eden Uluçay, bu çağrının Filistin halkına yapılan zulme duyarsız kalınmaması ve gereğinin yapılması olduğunu söyledi.

Saldırıda şehit düşenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Uluçay, yaralı Filistinlilere de acil şifalar diledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Gazze’de yaşanan olaylardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İsrail’i kınadı.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, uluslararası hukuk ve uyuşmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözülmesi gereği hilafına Arap-İsrail savaşlarına benzer şekilde barışı tehlikeye atan yeni bir vahim hataya imza atmıştır. Dünyanın gözü önünde, insanların yaşam hakkını elinden alan bu olaylara sebebiyet vermesi nedeniyle ABD’yi ve sivillere karşı orantısız silahlı güç kullanmaktan çekinmeyen İsrail devletini kınıyoruz” denildi.

Açıklamada, Filistin topraklarında, Filistin halkının haklarını ve hassasiyetlerini yok sayarak yaratılmak istenen oldu-bittiler sonucunda ortaya çıkan can kayıplarından derin üzüntü duyulduğu da dile getirildi.

“KKTC olarak, gerek bu bölgede gerekse dünyanın herhangi bir yerinde uzun yıllardır devam etmekte olan bu türden uluslararası uyuşmazlıklarla ilgili olarak şiddeti tetikleyecek yaklaşımlardan uzak durulması gereğini ve uyuşmazlık taraflarının barışçıl bir diyalogla sorunları aşmaya çalışmaları ihtiyacını yeniden hatırlatırız” denilen açıklamada, “Bu vesileyle başta BM ve AB olmak üzere uluslararası örgütleri ve uluslararası toplumu bu vahim gelişmelere karşı tedbir almak için harekete geçmeye davet ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

TALİP ATALAY

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Filistin’de gerçekleşen katliamı sadece kınama/lanetleme ile geçiştirmeyi reddederek, daha ötesine geçerek, sorumluluğunun farkında, vicdan sahibi tüm insanları başta yaşam hakkına kasteden, hiçleştiren her türlü zulmün durdurulması için eyleme geçmeye davet etti.
Atalay, Filistin’de dün gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, acılı ailelerine de sabırlar diledi.

Din İşleri Başkanı Talip Atalay yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında bu kararı protesto eden silahsız 60’a yakın Filistinli Müslümanı dünyanın gözlerinin önünde acımasızca katledip binlercesini yaralamasının kendilerini tarifsiz üzüntüye sevk ettiğini söyledi.

“ZULÜM KİME”

En kötüsünün de böylesine acımasız bir katliamın ve öncesinde de benzerlerinin, defalarca benzer acılar yaşamış bir milletin çocuklarınca kurulan devlet tarafından gerçekleştirilmesi olduğunu belirten Atalay, “Filistinlileri katletmeyi adeta kendisine hak gören İsrail Devleti'nin bu vahşi tutumu, aynı zamanda tarih boyunca haksız olarak katledilen Musevilerin hatıralarını da kirletmektedir. Zulüm kime, nerede ve ne zaman yapılırsa yapılsın zulümdür, mazlumların çocuklarından dahi olsa zalim de zalimdir” dedi.

KTÖS

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), dünyada barışın önemini vurgulayarak,
Ortadoğu’da yaşanan kıyımın sorumlularını lanetlediğini bildirdi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yazılı açıklamasında, Amerikan emperyalizmi ve
işbirlikçi taşeronların doymak bilmez kapitalist açlığı adına dünyayı yok oluşa sürükleyen, insanlık değerlerini yok eden politikaları sonucu Ortadoğu’nun adeta bir cehennem ateşine dönüştüğünü kaydetti.

MDP

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını kınadı.
MDP Başkanı Genel Başkanı Buray Büsküvütçü yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail’in Gazze’de Müslüman Filistinlilere karşı başlatmış olduğu soykırım girişimini lanetliyoruz” ifadelerini kullandı.

Büsküvütçü, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmeye çalışmasının İslam dünyasının kabullenebileceği bir durum olmadığını kaydetti.

KSP

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını açıkladı.

KSP Merkez Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Kendini, dünya barışının koruyucusu olarak lanse eden, Kıbrıs'ta barış yapılması için uğraştığı iddia edilen ABD emperyalizmi, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek ve elçiliğini Kudüs’e taşıyarak yeni bir provokasyona girişti” ifadeleri yer aldı.

DIŞ BASIN BİRLİĞİ

Dış Basın Birliği, İsrail’i Gazze-İsrail sınırında Filistinlilere düzenlediği saldırıdan dolayı kınadı.

Dış Basın Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bölge insanlarının daha fazla zarar görmemesi, dünyada hukuk ve adalet gibi kavramlara olan inancın daha fazla zedelenmemesi ve bölgenin daha büyük , daha kötü olaylara sürüklenmemesi için ABD – İsrail ikilisini mevcut tutum ve kararlarını değiştirmeye davet ediyor, yaşanan insanlık dışı saldırıyı esefle kınıyoruz” denildi.

SOL HAREKET

Sol Hareket, İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları ve uygulamalarının Nazi faşizminden farksız olduğunu belirtti.

Sol Hareket adına açıklama yapan Abdullah Korkmazhan, İsrail'in Kudüs'ü başkent yapma girişimi ve “emperyalist” ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasının, üstelik bunu Filistinliler için 'Büyük Felaket' olarak tanımlanan Nakba'nın yıl dönümünde yapmasının tam anlamıyla bir provokasyon olduğunu kaydetti.

DAÜ’DE PROTESTO

İsrail’in “katliam” olarak nitelenen Filistin halkına yönelik saldırıları Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) protesto edildi.

DAÜ Rektörlüğü önünde toplanan bir grup öğrenci, büyük Filistin bayrağı ve
pankartlar açarak, İsrail ve ABD aleyhine Arapça slogan attı.

Protesto eylemine, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ve bazı Rektör Yardımcıları
da katılarak destek verdi.

Eylemde, saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu
Filistin halkına manevi destek içini isteyenlerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kan verebileceği duyuruldu.
Bu haber 38 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER