MAHSULÜ OLMAYACAK EKİMLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisinin Pazartesi günü yapılan toplantısında, muhalefet mensubu milletvekilleri meclis içerisinden yapılan görevden almalar yeni atamaları ile ilgili şekil üzerindeki görüşlerini meclis kürsüsünden izahını, haktan yana anlattılar, ortaya koydular daha sonra cevap için söz alan meclis başkanı Sayın Teberrüken Uluçay gerekçelerini sayarken son derece zayıf bir siyasi zihniyet içerisinde olduğunu aleni olarak belli eden oldu, neymiş meclis çatısı altında her parti ile istişare kurmuş, sadece UBP ile bu konuda iletişim kuramamışmış hiç böyle bir bahane olur mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisinin Pazartesi günü yapılan toplantısında, muhalefet mensubu milletvekilleri meclis içerisinden yapılan görevden almalar yeni atamaları ile ilgili şekil üzerindeki görüşlerini meclis kürsüsünden izahını, haktan yana anlattılar, ortaya koydular daha sonra cevap için söz alan meclis başkanı Sayın Teberrüken Uluçay gerekçelerini sayarken son derece zayıf bir siyasi zihniyet içerisinde olduğunu aleni olarak belli eden oldu, neymiş meclis çatısı altında her parti ile istişare kurmuş, sadece UBP ile bu konuda iletişim kuramamışmış hiç böyle bir bahane olur mu? Meclis çatısı altında tek bir partide 21 milletvekili olacak ve meclis başkanı bu grupla konuşmayacak teknik atamaları, seçim yasaklarından mal kaçır gibi hem Başbakan Tufan Erhürman'a hem de Maliye Bakanı Serdar Denktaş'a imzalatacak, sonrada eleştirilere veryansın edecek, etik gereği meclis başkanlığı 'divan' ile yürütme görevi yapıyorsa divandaki üyeler vasıtası ile bütün partilere eşit mesafede durması gerekir. Zaten taraflı bir başkan olmasaydı o talihsiz açıklamaları kürsüden yapmazdı. Daha sonra söz alan CTP Genel Başkanı Partilerinin merkez karar yönetim kurulunda atamalar ile ilgili bir görüşme olmadığını açıklama gereği duyarak dışarıya sızan haberlerin doğru olmadığını ifade ederken daha etkin önlemler alması mı gerektiğini, haberleri duyanlara sormuş ayrıca toplantılarımızda konuşanları siz benden daha iyi mi bileceksiniz diye de sitemini dile getirmiştir.
Mevcut hükümeti bekleyen nice önemli konularda karar üretilmesi gerekirken gördüğümüz izlediğimiz mahsulü olmayacak ekimlerin çorak arazilere yapılır şekilde bir yol izlendiğidir. Zam üstüne zam açıklanmaktadır, döviz aldı başını gidiyor, halkımız geçim sıkıntısı çekiyor, vatandaşlıktan, kimlik alanlar iptal kararından son derece rahatsız, geçici memur tedirginliğini aile düzeni içerisinde şiddetli kaygı ile durumlarının ne olacağını bekleyenler, sonuçta iktidardan dinlediğimiz sadece onu mahkemeye vereceğiz, bunu mahkemeye vereceğiz söylemleri ile yarattıkları psikolojik kaos ortamında vatandaşın sinir uçları ile oynamaktadırlar.
Seçim yasakları girmiştir. 24 Haziran tarihine az bir süre kalmıştır. Lefkoşa gibi amiral gemisi denilen bir kent için CTP aday göstermemekle neyi ispatlamaya çalıştığı bilinmezler arasında yerini almıştır. Nitekim korkularını anlamakta zorluk çekiyoruz diyenler yine kendi partilileridir. Geçen yerel seçimlerde CTP'nin bilhassa Girne, Mağusa ve Lefkoşa'da uğradıkları yenilgi unutulmamıştır. Ancak Cumhuriyetçi Türk Partisi bu dönemde Sayın Mehmet Ali Talat'ın büyük sözünü de dinlememiş ve kaybetmeyi bir kez daha göze alamadığından 28 Belediyenin tümünde başkan adayı gösterememiştir. Kararsızlık, belki de parti genel başkanının bir gençlik hatası olarak CTP siyasi tarihinde yer alacaktır.
Kutlay Erk'in geçmiş yerel seçim sonucu sonrasında verdiği beyanatın son kısmı önemlidir. Yorumunu halkımız halen yapmaktadır. “CTP-BG, 44 yıllık tecrübesiyle, insanımıza her alanda nitelikli hizmet sunma, değişim ve dönüşüm ihtiyacı doğrultusunda toplumsal süreçlere öncülük etme ve en temelde barış, demokrasi, insan hakları ve sosyal adalet için birlik ve bütünlük içerisinde ülke siyasetine katkı yapmaya devam edecektir.” Bu beyanat sonrasında 0cak 2018 Erken Genel Seçimlerinde 12 milletvekilinde kalmayı beceren bir partiyi hangi tecrübe bu noktaya getirmiştir konusu derin analiz gerektirmektedir! 4'lü koalisyon hükümetinin tecrübesi eğer var ise gelecek günlerin kararlarında tecrübelerini halkımızın refahı adına görmek isteriz. Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Dr. Recep Akdağ'ın Ramazan ayının ilk gün iftarında orucunu ülkemizde açacak olmasından ötürü duyduğumuz memnuniyeti belirtirken, hayırlı ramazanlar dilerim. Bu günkü duamız 'Rabbim! Bizleri sıkıntıyla, hastalıkla ve sevdiklerimizle imtihan etme.'


Bu haber 1747 defa okunmuştur

:

:

:

: