Kıbrıs Türküne Filistin dersi

Filistin’de yaşananlar bir kez daha Kıbrıs’ta bizlere ibret olmalı. Dünyanın gözü önünde katledilen bir halk, insanlık vicdanını kanatıyor.
Filistin’de yaşananlar bir kez daha Kıbrıs’ta bizlere ibret olmalı. Dünyanın gözü önünde katledilen bir halk, insanlık vicdanını kanatıyor.
Ama vicdanlar o kadar kör olmuş ki Türkiye ve birkaç ülke dışında kimse kılını kıpırdatmıyor. Yaşananlara seyirci kalıyor.
Dün ülkemizi ziyaret eden Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ Filistin’de İsrail’in yaptığı canice katliama dikkat çekti.
Dünya Sağlık Örgütü Başkanı ve Avrupa Bölge başkanıyla görüşerek Filistin’deki yaralıları almak için İsrail veya Mısır’a uçak indirmek istediklerini belirten, ancak şu ana kadar iki ülkenin de bu inişlere izin vermediğini anlatan Akdağ, Gazze’nin normal zamanda bile hastalarına bakabilecek imkanlardan yoksun kalabilen bir yer olduğunu ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının, izole bir alanda yapılan baskı ve zulümün ne anlama geldiğini dünyada en iyi bilen toplumlardan olduğuna işaret eden Akdağ, “Tüm bunlar bize ders veriyor güçlü olmak güçlü durmaktan başka çare yok” dedi.
Sayın Akdağ’ın da belirttiği üzere Türkiye’nin garantörlüğünü ve adada bulundurduğu silahlı gücün önemini bu hadiselerle bir kez daha net olarak görüyoruz.
Nitekim dün Ada TV’de konuğum olan Cumhuriyet Meclisi Başkanvekili ve aynı zamanda UBP Milletvekili olan Zorlu Töre de bu gerçeğe dikkat çekti.
Töre, “Filistin halkına yapılan soykırımı gördükçe Türkiye’nin etkin ve fiili garantisine daha çok ihtiyacımız olduğu ortaya çıkıyor” dedi.
Cumhuriyet Meclisi’nin Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılmasına ve etkisiz hale getirilmesine müsaade etmeyeceğini ifade eden Töre, Guterres çerçevesinin bu anlamda tartışılmak üzere Melis’e getirilmesi gerektiğini söyledi.
Töre, “Cumhuriyet Meclisi’nden yetki almadan Türkiye’nin müdahale hakkını ortadan kaldıracak Guterres çerçevesini ‘stratejik anlaşma olarak imzalayalım’ diyen Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanlış yolda olduğunu” da ifade etti.
Sayın Töre’ye kendisi hakkında yapılan “Yeminli çözüm karşıtı” olduğu yönündeki eleştirileri hatırlattığımda da tek bir yanıt verdi.
“Benim tek yeminim milletvekili seçilirken KKTC’ye olan bağlılığıma ilişkindir” diyen Töre, eleştirileri umursamadığını ifade etti.
Sözün özüne gelirsek, Ortadoğu ateşten günler yaşıyor. Hem Recep Akdağ, hem de Zorlu Töre’nin söyledikleri ışığında KKTC’de yaşayan bizler Filistin örneğini bir kez ibretle izlemeliyiz.
Dünyada bu kadar yalnız bırakılmış ve yıllardır adeta soykırıma uğramış bir millet az bulunur.
Kıbrıs Türkler bu soykırımdan kurtuldularsa hiç şüphesiz bunda en büyük pay, anavatan Türkiye’nin buradaki etkin askeri varlığı ve kayıtsız şartsız Kıbrıs Türkü’nün yanında olma kararlılığındadır.
Bunun kıymetini bilelim, bilmeyenlere hatırlatalım, öğretelim…


Bu haber 307 defa okunmuştur

:

:

:

: