Recep Akdağ beklenmedik ziyaret gerçekleştirdi

Bu ziyaret ve gezdiği bölgelere bakıldığı zaman ziyaretin siyasi mesajı var.

Bu ziyaret ve gezdiği bölgelere bakıldığı zaman ziyaretin siyasi mesajı var. Genelde ramazan ayının üstelik birinci günün de oruçlu bulunan bu ekip ülke dışı ziyaret gerçekleştirmez, geçmiş tecrübeler bunu gösteriyor. Başta sınır köyü olan Akıncılar’ı ziyaret etmiş olması, köylü ile sohbet etmesi ve çok stratejik konum ve sınırda sıfır noktasında Armağan tepesinde ki askeri birliği de ziyaret etmiş olması, çok da basit bir ziyaret değildir.
Akıncılar köylüsü ile sohbet ederken sorunları dinledi, KKTC hükümet yetkilileri ile görüşeceği sözünü verdi. “Akıncılar’ı yeniden inkişaf edeceğiz” dedi. Geçtiğimiz haftalarda, KKTC CB Akıncı Rum lider Anastasiadis’e Guteres belgesini stratejik anlaşma olarak onaylama çağrısı yaptı, ancak Rum tarafı cevap dahi vermedi, çünkü onlar Türkiye’nin garantörlüğünün son bulmasını ve Türk askerinin tamamı ile gitmesini istiyorlar.
Eğer Guteres belgesi kabul edilmiş olsaydı, Akdağ’ın ziyaret ettiği bu köyler Rum tarafına ilk terk edilecek bölgeler olacaktı. Bu ziyarette siyasi mesaj var, bu bölgeler inkişaf edilecektir Rum tarafına verilmeyecektir anlamını çıkartabiliriz. Tarım için önemli uyarılar yaptı, DGD dönüme değil verime uygulanmasını hükümete önereceklerini söyledi, böylelikle tarım daha da gelişebilir, yani köylerdeki topraklar taviz olmayacaktır.
Kıbrıs sorunun da B planı devreye girecektir, bunu siyasi gelişmelerden de görebiliriz. Akıncı durduğu yerde Rum başkan Anastasiadis’e Guteres belgesini stratejik belge olarak kabul çağrısı yapmamıştır. Türk dışişleri böyle bir oyuna gelmeyeceklerini açıklamış olsa bile Akıncı bu açıklamayı durduğu yerde yapamaz. Akıncı bu dönemde Türkiye’yi karşısına alıp açıklamalar yapabileceği aklımın ucunda dahi geçmez, bu açıklama hesaplı ortak bir karar ile yapılmıştır. Ben her ne kadar da o günlerde Akıncı’yı eleştirmiş olsam bile, ortak bir karar ile yapılmış bir açıklamadır.
Rum tarafı son teklifi de kabul etmedi, o zaman artık herkes yoluna. Akıncı’nın teklifi yaptığı günden sonraki açıklamalarını doğru okumak gerekiyor çünkü B planı devrede. Türkiye denizlerde hidrokarbon aramak için kazı yapacağını Akıncı açıkladı, Türkiye’nin garantörlüğü konusu Kıbrıs Türk’lerinin güvenliği konusu.
Kıbrıs sorunun da Türkiye CB Erdoğan ve stratejik ortak MHP lideri Bahçeli’nin onaylamadığı bir siyaseti değiştirmek mümkün değildir. Bazen bizler gördüğümüz gelişmeleri ve stratejileri yazmak durumunda kalırız ki bazı gelişmeleri hissettiğimiz anlaşılsın.

Bu haber 1099 defa okunmuştur

:

:

:

: