İskele’deki yağma Meclis’e geliyor

İki inşaat firmasının İskele Kalecik sahilini herkesin gözü önünde yağmalaması Meclis’in gündemine geliyor. CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları Ada TV’de yaptığı açıklamada, bir soru önergesiyle İskele Kalecik sahilinde yaşananları Meclis gündemine getireceğini söyledi.
İki inşaat firmasının İskele Kalecik sahilini herkesin gözü önünde yağmalaması Meclis’in gündemine geliyor. CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları Ada TV’de yaptığı açıklamada, bir soru önergesiyle İskele Kalecik sahilinde yaşananları Meclis gündemine getireceğini söyledi.

GÖZ YUMAN MEMURLAR DA YARGILANMALI

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na Ada TV’de yayınlanan Gündem Özel Programı’ndan seslenen CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, “Bu inşaatlar olmadan, izin alınması lazımdı. 100 metre mesafede olması gereken binalar 15 metreye yapılırken İskele Belediyesi neredeydi? Kaymakamlık neredeydi? Mimarlar Odası Neredeydi? Burada ilgili mercilerdeki memurlar sorumludur. Ama bugüne kadar hiçbir memur yargılanmadığı için bunlar oluyor. ÇED raporu alınmadan bu binalar nasıl yapılıyor? Bunu denetleyen kimlerdir? Neden ortaya çıkmıyor? Bu binalarla ilgili izinler alınmadan nasıl yapılmıştır? Bu sorulara Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun cevap vermesi gerekir” diye konuştu.
BU BİNALAR HAKKINDA DURDURMA EMRİ ALINMALI
İskele Kalecik sahilinde şu an yaşananların tam bir kaos olduğunu söyleyen Hamzaoğulları, “Bu kaosu kim başlattı. Hesap vermelidir. Bu evlerin tanesi 750 bin sterline satılıyorsa bu binalara göz yumanların konumu ne aşamadadır? Nasıl göz yumdun, niye göz yumdun? Önce bunu açıklasınlar” dedi.
Bundan sonra yapılması gerekene de değinen CTP’li vekil, şunları söyledi: “Şimdi bu binalarla ilgili durdurma emri alınmalı. İlgili şahıslar mahkemeye verilmeli. Yargılanmalı ve ona göre herkes cezasını çekmeli. Bu memleketteki eksiklik bundan kaynaklanıyor”
TURİZM VE ÇEVRE BAKANI ATAOĞLU DA CEVAP VERMELİ
İskele’de yaşanan skandaldan Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın da sorumlu olduğunu ifaden eden Biray Hamzaoğulları, “Sayın Fikri Ataoğlu, buraya gelip cevap vermeli. Nasıl izin verildi, neye göre izin verildi? Bunu açıklamalı. Dalgalar gelip 100 metreyi nasıl aldı? Kaç yılda dalgalar 100 metreyi alır? KKTC’nin hiçbir sahilinde deniz böyle 100 metre içeri girmez. Birbirimizi kandırmayalım. Burada daha bitmemiş bu binalar. Dolayısıyla buna bir önlem alınmalı. Bu binalara iyi niyetli olarak göz yumulduğunu beynim asla kabul etmez. Bu mesele daha çok Belediye Başkanı’nı, Çevre Başkanı’nı, Kaymakamlığı ilgilendiriyor” diye konuştu.
İskele Kalecik sahilinde yaşanan süreci dikkatle takip edeceğini vurgulayan CTP’li Biray Hamzaoğulları, “Bu inşaat izinleri neye dayanılarak verilmiştir. Bunu yazılı soru önergesi haline getireceğim. Meclis’te soracağım. Sahilden 100 metre mesafede olması gereken binalara 15-20 metre mesafede nasıl izin verildi. Üçüncü kata nasıl göz yumuldu?” diye sordu.
İSKELE KAYMAKAMI BİR YILDIR KAYIP
Kalecik sahilinde yaşananlarda İskele Belediye Başkanı’nın yanısıra Kaymakamlığın da sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Hamzaoğulları, “Bizde son bir yıldır Kaymakam kayıp. Sayın Önder Sennaroğlu, UBP’ye geçerken pazarlık yaptı. İskele bölgesinde Kemal Yılmaz’ı kaymakam olarak getirdi. Orada arka sokaklarda neler döndü bilmiyoruz. Bu işler de her ne hikmetse iki seçim arasında oldu bittiye getiriliyor” dedi.
Dere yatağının dolduruluşuyla ilgili de “Büyük ihtimalle oralar yeşil alan gösterildi” diyen Hamzaoğulları, İskele Kaymakamlığı’nın neden gerekli incelemeyi yapmadığını sordu.
Hamzaoğulları, şunları söyledi: “İskele Kaymakamlığı oturdu oraya bekliyor, görevden alınsın, müşavir olsun, rahat etsin, balığına gitsin. Bu hesapları yapar. Bir önce burası yapılırken niye durdurtmadığını, niye polis göndermediğini açıklasın. Gerekli işlemleri niye başlatmadı, anlatsın. Ne yazık ki İskele-Karpaz bölgesinde bu tarz olaylar çok yaşandı. İskele Kaymakamlığı bu konuda gerekeni hiçbir zaman yapmamıştır. Bu inşaatlar iki seçim arasında sıkıştırılmıştır. Bu konuyla ilgili Meclis’te yazılı soru soracağım. Kaymakamlığın neden müdahale etmediğini de soracağım. Yenierenköy’de benzer bir durumda soru sorduğumuzda izinleri vardır demişlerdi. İzni sorduğumuzda da kaymakamlık bakıyor demişlerdi. Sanıyorum burada da aynı durum var. Turizm Bakanlığı ve Kaymakamlık arasında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.”
Bu haber 257 defa okunmuştur

:

:

:

: