Fikret Civisilli söz verdi: İlk işim bu inşaatları soruşturmak

CTP’nin de destek verdiği İskele Bağımsız Belediye Başkan adayı Fikret Civisilli dün Ada TV’de konuğum oldu.
CTP’nin de destek verdiği İskele Bağımsız Belediye Başkan adayı Fikret Civisilli dün Ada TV’de konuğum oldu.

İki inşaat firmasının İskele Kalecik sahilini yağmalaması ilk gündemimizdi.
Denizden 100 metre uzakta olması gerekirken, 15 metre mesafeye kondurulan ve 750 bin sterline satılan lüks villara nasıl izin verildiği, Fikret Civisilli’nin de gündemindeydi.

“Bu sahil caretta carettaların doğum alanıdır. Bizim çocukluğumuz buralarda geçti. Buralar İskele’nin nefes borusudur. Ama bu nefes borusunu bu belediye yönetimiyle daraltmaya başladılar. Bu yönetimler devam ederse nefes alacak, ayağımızı denize sokacak sahil bulamayacağız” diyen Fikret Civisilli tepkiliydi.

Denizden 100 metrelik mesafeye yapılması gereken evlerin 15-20 metre uzaklığa yapılması ve aradaki 80 metre için “deniz aldı, dalga aldı götürdü” savunması Fikret Civisilli’nin tepki gösterdiği bir diğer konuydu.

“Buna çocuklar bile güler” diyen Civisilli, “Haberinize göre Meclis’te bir soruşturma gelebilir. Suçu olan cezasını çeksin. Boynu altında kalsın” dedi.

Kalecik sahilinde yaşananlarla ilgili kimin sorumlu olduğunu ilişkin soruma da bölgede bilinen ismiyle Fikret Hoca, şu yanıtı verdi:

“İskele Belediyesi’nde izinleri Belediye Başkanı verdiğine göre, çıkıp hesabını da o vermeli. Susması suçlu olduğu anlamına gelir. Bu bir soruşturma meselesidir. Soruşturma derinleştirilmeli, suçu olan cezasını çekmelidir. Bu ülkede bu gibi olaylarda suçlar, cezasını bulmazsa devam eder gider. Ne yazık ki bu yaşananlar bizim ülkemizde ilk değil.”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun “Daha önce denize içine 5 metre yapılan binalarda sessiz kalırken, şimdi beni neden suçluyorsunuz” şeklindeki savunmasının da geçerliliği olamayacağını söyleyen Fikret Civisilli, “O da yanlış, bu da yanlış” dedi.

Ardından seçilmesi halinde ilk icraatının ne olacağını şöyle anlattı:
“Ben kazanırsam ilk işim bu binalarla ilgili soruşturma başlatmak olacak. Kimsenin yaptığını yanına kar bırakmam. 27 yıllık öğretmenlik hayatımda nasıl bir adalet anlayışım olduğunu herkes bilir. Bu inşaatlarla ilgili de kim olursa olsun, isterse babamın oğlu olsun, kazandığımın ertesi gün soruşturma açacağım. Bu halkın talebi. Yaşananlar çok üzücü. Eğer bir hak yendiyse boyunları altında kalsın.”

Bölgedeki dere yatağının doldurulmasıyla ilgili de konuşan Civisilli, “Yukarıdan gelen su nereye gidecek. Yazıklar olsun. Bu nasıl yapılır?” diye isyan etti.

Civisilli, “Kim olursa olsun, herhangi bir yere belediye başkanı aday olursa, ilk şart çıkar gruplarıyla çalışmamak olmamalı. Çünkü çıkar grubuyla çalışan kamuoyuna rezil olur” dedi.
Bu haber 206 defa okunmuştur

:

:

:

: