Dolarda hareketlilik nereye kadar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hamlesiyle nihayet karşılaştık.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hamlesiyle nihayet karşılaştık. Geçirdiğimiz süreçte oldukça tepkisiz duran Merkez Bankası piyasaları bu süreçte yalnız bırakmıştı maalesef. Önüne geçilemeyen ve tansiyonu bir türlü düşmeyen dolarda volatilite seviyesi yüzde 3-4’lerde olup, epey bir yüksek seviyelerde gerçekleşiyordu. Bunun yanında kurda gerçekleşen sert hareketlerle birlikte gram altın da yükseliş trendine girerek son zamanların rekor seviyelerini test etti. Hal böyle olunca insanlar yükselen kur daha da yükselecek düşüncesi ve aralarında gerçekleştirdikleri fısıltılar ile birlikte daha da dolar peşine düştü maalesef. Ben şahsen birebir yaşadım bu durumu. Bir arkadaşımla kahve içip, sohbet ederken konu gündem olan dolara geldi. Daha doğrusu kendisi getirdi konuyu dolara. Amacı fikir almak ve yatırımını bu fikir sayesinde şekillendirmekti. Tek istediği şey TCMB’nin müdahalesiyle kurda yaşanacak aşağı yönlü ivmenin seviyesini öğrenmekti. Çünkü piyasa o kadar yalnızdı ve doların yükselişine o kadar çok inanmıştı ki Merkez Bankası bu aksiyonuyla inancını biraz olsun kırmıştı. Şimdi ise bu durumda merak edilen konuşulmak istenen şey de dolar beklentisiydi.
Benim fikrime göre merkez bankasının biraz geç de olsa piyasanın yanında olduğunu bildirmesi doların sert hareketini kırdı. Ve akabinde Dolar/TL tarafında biraz rahatlama görüldü. Kararın etkisiyle dolar kurunda gerileme yaşandı. Oh, iyi tamam piyasalar biraz nefes alacak diye düşünürken ise ertesi günü dolar tekrar yüksek volatilite ile yükselişe geçti. Sakinliği tekrar üzerimizden aldı bir nevi. Bu durumda da “Neler bekleyeceğiz, nasıl aksiyon alacağız?” hepsi merak konusu oldu. Şimdi gelelim yazımın başında bahsettiğim arkadaşımın sorusuna. Yükselecek mi? Dolarda hareketlilik nereye kadar?
Bak arkadaşım, merkez bankası artık kendini gösterdi. İki gün önce 4,90’ların üzerine tırmanan doların bu seviyelere gelmesine kendisi izin vermeyecek gibi duruyor artık. Güçlü adımını gördük. Bundan sonra da merkez bankası tarafından yeni önlemler gelecek. Katsayı düzenlemeleri gibi mesela. Sonrasında da faiz artırımı söz konusu olabilir yine.
Yani sonuç olarak 4,90 seviyelerine gelmeden Merkez Bankası varlığını gösterecek artık. Bununla birlikte yatırımcılarda satış odaklı olacaklar. Fakat şöyle de bir gerçek var ki Merkez Bankası müdahalesiyle dolardaki düşüş sürdürülemedi. Dolar/TL 4,53’ü gördü ve sonra 4,70’lere çıktı. Aslında bu da bize bir mesaj veriyor. Bize alt tabanın sanıyorum artık 4,50’lerde olacağını söylüyor. Karardan sonra 4,50- 4,70’lerde gezinen kur şuan kendine yeni denge arıyor gibi görünüyor. Haftaya görüşmek dileğiyle. Sevgiyle kalın.


Bu haber 310 defa okunmuştur

:

:

:

: