Bir anne 7 yaşındaki çocuğunu öldürecek noktaya gelirken…

Gönyeli’de yaşanan korkunç olay geçirdiğimiz toplumsal cinnetin en önemli delili. Biz kadın cinayetleri ve suç oranlarını sayarken, ilk kez bir anne yedi yaşındaki çocuğunu karnından bıçaklayarak katletti.
Gönyeli’de yaşanan korkunç olay geçirdiğimiz toplumsal cinnetin en önemli delili. Biz kadın cinayetleri ve suç oranlarını sayarken, ilk kez bir anne yedi yaşındaki çocuğunu karnından bıçaklayarak katletti.
Şüphesiz anneyi bu noktaya getiren aile içinde yaşanan sorunlardı.
Kuzey Kıbrıs’ta her yıl bine yakın evlilik olurken, bir o kadar da boşanma vakaları yaşanıyor.
Boşanmaların genellikle çiftler arasındaki uyumsuzluk, güven bunalımı, ekonomik nedenler ve aile müdahalesinden kaynaklandığı belirtiliyor.
Gönyeli de dün yaşanan feci olayda da Bilge Lord Kunduracı ile polis memuru olan baba Ercan Kunduracı’nın bir süredir ayrı oldukları ve boşanmak üzere oldukları öne sürüldü.
Ne yazık ki bu süreçte annenin yaşadığı buhranı 7 yaşındaki talihsiz çocuk hayatıyla ödedi.
Toplumsal olarak öyle bir şiddet sarmalı içine girdik ki her an her yerde buna tanık oluyoruz.
Şiddete Karşı Diren Projesi” Koordinatörü Avukat Mine Atlı, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir çalışmayı duyururken, bin kişi üzerinde yapılan bir ankete yer vermişti.
Buna göre, her 3 kadından 1 tanesinin ev içi fiziksel şiddete maruz kaldığı belirtiliyordu.
Atlı, ankette sordukları bir soruyu da şöyle anlatıyordu: “Şiddet türlerinden herhangi bir tanesi tokat, tekme atma vs. gibi olayları siz kendiniz yaşamasınız da yaşadığını duyduğunuz, bildiğiniz bir tanıdığınız var mı?’ diye sorduk. Bunun cevabı da yüzde 99.5 oranında ‘Evet’ çıktı.”

Ev İçi Şiddet Yasası hazırlığı içerisinde olduklarından da bahseden Atlı, çözüm ortakları ile yasanın hayat bulması için çalışmaların son sürat devam ettiğini kaydetmişti.

Atlı, “Kurumlar arası ortak veri tabanları oluşturulması, polisin adli yardım noktasında adım atması gereken noktalar var” derken, şüphesiz bu kadınlara verilecek psikolojik yardımın da ne kadar önemli olduğu bugün bir kez daha ortaya çıktı.

Kadınlar, yani çocuklarımız annesinin ruh sağlığı, bir ailenin en önemli direği.
¬Çünkü bir aileyi ayakta tutan kadın,..
Çocuğu yetiştiren kadın…
Daha doğrusu ailenin temel direği kadın…
Kadını yok sayan politikalar sürdüğü sürece o toplum hastalıktan hiçbir zaman kurtulamaz.
Gönyeli’de 7 yaşındaki çocuğunu karnından bıçaklayarak onun ölüsüyle 35 saat aynı ev içinde kalan annenin ruh sağlığı da elbette normal olamaz.
Polis memuru baba ile ayrılma aşamasında olan bu annenin çocuğunu öldürebilecek noktaya getiren cinnet hali nedir?
Korku filmini bile aşan cinayet gününe kadar yaşanan hangi süreç, o anneyi bu noktaya getirdi?
O anne bu noktaya gelene kadar yardım alabileceği, psikolojik destek alabileceği kimse, hiçbir devlet organı yok muydu?
Bu sorular 7 yaşındaki küçük Ercan’ı geri getirmez belki ama bulacağımız cevaplar başka Ercanların ve annelerin yitip gitmesine çare olabilir.
Ne dersiniz?
Bu haber 318 defa okunmuştur

:

:

:

: